Zgodnie z Załącznikiem nr 10. Szczegółowe zasady realizacji wsparcia w zakresie typów projektu 1a-b Podrozdział III.2 Rozwój usług w zakresie przeciwdziałania przemocy, w tym przemocy w rodzinie (typ 1 b): Przewiduje się wspieranie rozwoju usług w zakresie przeciwdziałania przemocy, w tym przemocy w rodzinie, poprzez ułatwienie dostępu do poradnictwa specjalistycznego i usług terapeutycznych dla ofiar oraz sprawców przemocy (programy korekcyjno-edukacyjne), a także rozwój współpracy instytucji działających w tym obszarze. Mając na uwadze, że pracownicy PCPR pracujący z osobami doznającymi przemocy i stosującymi przemoc systematycznie współpracują z członkami Zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy domowej z gmin na terenie powiatu, oraz założenie dotyczące rozwoju współpracy instytucji działających w tym obszarze, czy możliwe jest zorganizowanie szkolenia (z zakresu pracy z trudnym klientem i wypalenia zawodowego), w którym wzięliby udział także Szkolenie to niewątpliwie wpłynęłoby pozytywnie na rozwój i zacieśnienie współpracy, co zaowocowałoby jeszcze lepszą pomocą osobom uwikłanym w przemoc oraz podejmowaniem skuteczniejszych działań w zakresie przeciwdziałania przemocy.

Kwestie merytoryczne

Zgodnie z zapisami typu projektu nr 1 b) w ramach Działania 8.8 Wsparcie rodziny i pieczy zastępczej możliwa jest realizacja wsparcia w zakresie przeciwdziałania przemocy, w tym przemocy w rodzinie. W związku z tym zaplanowane w projekcie działania powinny wpisywać się w typ projektu, co będzie przedmiotem oceny przez członków KOP na etapie oceny formalno-merytorycznej. Ze wskazanego typu projektu nie wynika wprost możliwość realizacji szkoleń dla kadry.

W związku z powyższym w opinii ION w typie projektu 1b) możliwa jest realizacja wsparcia w zakresie szkolenia kadr na potrzeby świadczenia usług w zakresie przeciwdziałania przemocy, w tym przemocy w rodzinie, ale jedynie jako uzupełnienie działań projektowych, tj. planowane szkolenia powinny być co do zasady kompleksowe i bezpośrednio powiązane z realizacją działań merytorycznych zaplanowanych w ramach projektu.

Ostateczna ocena kwalifikowalności wydatków w kontekście niezbędności ponoszenia wydatków do realizacji projektu i osiągniecia jego celów dokonywana jest podczas oceny formalno-merytorycznej wniosku na podstawie całościowych zapisów wniosku o dofinansowanie projektu.

Należy mieć na uwadze, że przedmiotem zapytań w zakresie procedury wyboru projektów o charakterze ogólnym oraz dotyczących Regulaminu nie mogą być konkretne zapisy czy rozwiązania zastosowane w danym projekcie. Należy jednocześnie pamiętać, że odpowiedź udzielona nie jest równoznaczna z wynikiem oceny projektu.

Data zadania pytania: 04.06.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 04.06.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach