Zgodnie z kryterium specyficznym dostępu nr 15 obowiązującym do naboru FELU.08.06-IZ.00-003/24 możliwe jest zaplanowanie usług towarzyszących. Zgodnie z definicją przywołanego kryterium są to: „działania pozwalające uczestnikom na w miarę możliwości samodzielne funkcjonowanie, w tym zwiększające ich mobilność, bezpieczeństwo i autonomię, takie jak np. usługi informacyjne i doradcze (w formie poradnictwa), usługi dowożenia posiłków, transport indywidualny typu door - to – door, teleopieka i systemy przywoławcze, wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego i opiekuńczego stanowiące wsparcie towarzyszące, jako element kompleksowych działań w ramach projektu w zależności od zdiagnozowanych potrzeb grupy docelowej. Koszty ww. działań stanowią nie więcej niż 30% kosztów bezpośrednich projektu. Kryterium ma na celu zapewnienie wiodącej roli usług zdrowotnych realizowanych na rzecz uczestnika projektu oraz kompleksowości usług w celu istotnego uzupełnienia wsparcia oferowanego w ramach projektu”.
Instytucja Organizująca Nabór nie wskazuje katalogu zamkniętego usług towarzyszących możliwych do zaplanowania w ramach projektu. Przy czym należy podkreślić, że wiodącą usługą powinny w ramach projektu być usługi z zakresu opieki medycznej długoterminowej i/lub hospicyjnej i/lub paliatywnej świadczonej w formie środowiskowej.
Zasady kwalifikowalności określają Wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 (Wytyczne kwalifikowalności), zgodnie z którymi wydatek może być uznany za kwalifikowalny, jeśli m.in. jest niezbędny do realizacji celów projektu, został poniesiony w związku z realizacją projektu oraz został dokonany w sposób przejrzysty, racjonalny i efektywny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów.
Data zadania pytania: 09.02.2025
Data udzielenia odpowiedzi: 13.02.2025