Zgodność ze stawkami rynkowymi oraz regulaminem wyboru projektów zarówno w odniesieniu do pojedynczych pozycji wydatków w szczegółowym budżecie projektu, ale również do łącznej wartości danej usługi/ zadania przewidzianej do realizacji w ramach projektu. W poprzedniej perspektywie programowej do dokumentacji konkursowej dołączony był katalog cen produktów i usług, aktualnie nie ma takiego załącznika do Regulaminu. Ponadto w bieżącym okresie programowym w ramach nowych wytycznych w zakresie kwalifikowalności - dla wydatków o wartości do 50 tys. zł netto nie ma obowiązku przeprowadzania rozeznania rynku. Czy w związku z powyższym Wnioskodawca ma obowiązek do przedstawienia rozeznania cenowego do każdego wydatku we wniosku o dofinansowanie?

Kwestie merytoryczne

Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów nr FELU.10.02-IZ.00-001/23 (Podrozdział 4.3 Budżet projektu), budżet projektu jest podstawą do oceny kwalifikowalności i racjonalności kosztów i powinien bezpośrednio wynikać z opisanych zadań i ich etapów. W budżecie projektu ujmowane są jedynie wydatki kwalifikowalne spełniające warunki określone w Wytycznych kwalifikowalności. Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 (Podrozdział 3.2 Zasada konkurencyjności, Sekcja 3.2.1 Wyłączenia), zasady konkurencyjności nie stosuje się do zamówień, których wartość nie przekracza kwoty 50.000 zł netto.

Zgodnie z definicją kryterium merytorycznego nr 11 Efektywność wydatków: Zgodność ze stawkami rynkowymi oraz regulaminem wyboru projektów zarówno w odniesieniu do pojedynczych pozycji wydatków w szczegółowym budżecie projektu, ale również do łącznej wartości danej usługi/ zadania przewidzianej do realizacji w ramach projektu, ocenie podlegać będzie kwestia, czy wskazane w projekcie wydatki kwalifikowalne są racjonalne i efektywne ekonomicznie, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów.

Wnioskodawca określając zakres wydatków kwalifikowalnych projektu powinien kierować się zasadą osiągnięcia najlepszego efektu przy możliwie najniższych kosztach. W związku z powyższym ION rekomenduje zamieszczanie we wniosku o dofinansowanie projektu uzasadnienia do poszczególnych wydatków w punkcie „uzasadnienie kosztów” celem umożliwienia rzetelnej oceny racjonalności i efektywności ekonomicznej zaplanowanych wydatków przez oceniających.

Data zadania pytania: 17.01.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 17.01.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach