W opinii Instytucji Organizującej Nabór sam wpis do rejestru instytucji szkoleniowych jest niewystarczający do oceny możliwości aplikowania w ramach naboru nr FELU.10.06.-IZ.00-001/25.
Zgodnie z brzmieniem kryterium specyficznego dostępu nr 1 wnioskodawcą uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie jest podmiot uprawniony do prowadzenia kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych na podstawie art. 117 ust. 1. pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2024 poz.737 z późn. zm.), tj. publiczne i niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego, centra kształcenia zawodowego i branżowe centra umiejętności oraz publiczne i niepubliczne szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 3 i 4. Zastrzeżenie dotyczy możliwości prowadzenia kwalifikacyjnych kursów zawodowych przez instytucje rynku pracy, o których mowa w art. 6 ust.1 pkt 3-6 tej ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tj. agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe) prowadzące działalność edukacyjno-szkoleniową i posiadające akredytację, o której mowa w art. 118 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe.
W nawiązaniu do definicji kryterium specyficznego dostępu nr 1 „Wnioskodawca i partner (jeśli dotyczy) nie może pełnić roli operatora wsparcia dla innych podmiotów uprawnionych do prowadzenia kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych” należy przyjąć, że wsparcie w projekcie skierowane jest do wnioskodawcy (jako placówki prowadzenia kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych) oraz do jego kadry (w tym nauczycieli) oraz partnera (jeśli dotyczy) i jego kadry o ile spełnia on definicję placówki prowadzącej kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych. Ponadto, zgodnie z definicją kryterium specyficznego dostępu nr 5, projekt skierowany jest do: 1. placówek prowadzących kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych, zgodnie z art. 117, ust. 1, pkt. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe Dz.U. z 2024 poz.737 z póżn.zm.) z terenu województwa lubelskiego, w tym: a) placówek kształcenia ustawicznego; b) centrów kształcenia zawodowego; c) branżowych centrów umiejętności; 2. kadry (w tym nauczycieli) podmiotów wymienionych w pkt. 1. Oznacza to, że wnioskodawca musi być placówką prowadzącą kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych z terenu województwa lubelskiego. Kryteria specyficzne dostępu nie zawierają zapisu dotyczącego obowiązku posiadania siedziby głównej podmiotu na terenie województwa lubelskiego.
Data zadania pytania: 20.05.2025
Data udzielenia odpowiedzi: 27.05.2025