zwracam się z pytaniem, czy są aktualnie lub będą jakieś dofinansowania na OZE (instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła) dla szkoły prywatnej o uprawnieniach szkoły publicznej?

Inne

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego informuje, że możliwą formą udzielenia pomocy na wskazane w pytaniu potrzeby jest:

Preferencyjna pożyczka OZE z dotacją na magazyny energii z Działania 4.10 Wykorzystanie OZE w gospodarce w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Pożyczkę OZE w gospodarce można przeznaczyć na sfinansowanie:

  1. Budowy instalacji do produkcji biopłynów i biometanu, biopaliw II i III generacji.
  2. Budowy/rozbudowy/przebudowy lokalnych źródeł energii produkujących energię elektryczną i/lub ciepło/paliwa zdekarbonizowane z OZE na potrzeby lokalne, niewymagająca przesyłania jej na duże odległości w oparciu o lokalne zidentyfikowane zasoby lub wraz z infrastrukturą sieciową. Typ Inwestycji dedykowany jest wyłącznie klastrom energii, spółdzielniom energetycznym oraz obywatelskim społecznościom energetycznym.
  3. Budowy i rozbudowy instalacji OZE w zakresie wytwarzania energii elektrycznej (również z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz przyłączeniem do sieci).
  4. Budowa i rozbudowa instalacji OZE w zakresie wytwarzania ciepła (również z magazynami ciepła działającymi na potrzeby danego źródła OZE).

Inwestycja musi spełniać warunki demarkacji, która dotyczy dozwolonej, sumarycznej mocy wszystkich jednostek wytwórczych danego rodzaju OZE wchodzącego w zakres Inwestycji. W przypadku tego produktu finansowego maksymalne moce wynoszą:

  1. Instalacje wytwarzające energię elektryczną (wraz z magazynami energii na potrzeby danego źródła OZE):
    • wiatr – nie więcej niż 5 MWe,
    • biomasa – nie więcej niż 5 MWe,
    • biogaz – nie więcej niż 0,5 MWe,
    • woda – nie więcej niż 5 MWe,
    • promieniowanie słoneczne – nie więcej niż 0,5 MWe.
  2. Instalacje wytwarzające ciepło (wraz z magazynami ciepła działającymi na potrzeby danego źródła OZE):
    • biomasa – nie więcej niż 5 MWth,
    • biogaz – nie więcej niż 0,5 MWth,
    • geotermia – nie więcej niż 2 MWth,
    • promieniowanie słoneczne – nie więcej niż 0,5 MWth.

Warunki otrzymania dotacji w ramach pożyczki:

  • Objęciu dotacją podlegają koszty zakupu magazynu energii (elektrycznej i/lub cieplnej) działającego na potrzeby danego źródła OZE.
  • Pożyczką nie mogą być finansowane inwestycje polegające wyłącznie na zakupie magazynu energii elektrycznej/cieplnej.
  • Pojemność magazynu energii w [kWh] nie może wynosić więcej niż połowa mocy zainstalowanej w nowych/budowanych źródłach odnawialnych w [kW]) i powinna być adekwatna do zapotrzebowania pożyczkobiorcy.
  • W uzasadnionych przypadkach wynikających z analizy wykonalności projektu OZE, pojemność magazynu energii elektrycznej w [kWh] może zostać zwiększona do 75 proc. mocy zainstalowanej w źródłach odnawialnych w [kW] w ramach inwestycji.

Pula środków na pożyczkę z dotacją jest ograniczona. Więcej informacji u Partnerów Finansujących, którzy udzielają pożyczki.

Parametry pożyczki:

Kwota pożyczki – do 10 000 000,00 PLN zł,

Okres spłaty – do 10 lat

Inwestycje dot. wykorzystania energii słonecznej oraz biomasy są preferowane poprzez możliwość obniżenia oprocentowania o 1 p.p.

Karencja– do 12 miesięcy

Więcej informacji poniżej:

Pożyczka OZE w gospodarce - BGK

Lista podmiotów oferujących wsparcie:

Pozostałe formy wsparcia z zakresu OZE z innych programów:

  1. Dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027:

Priorytet II Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR

Działanie FENX.02.02 Rozwój OZE Odnawialne źródła energii

Forma wsparcia: instrumenty finansowe (pożyczki) łączone z dotacją

Zakres wsparcia:

Budowa i rozbudowa odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania z oze: • energii elektrycznej • ciepła • paliw alternatywnych wraz z: • magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE • infrastrukturą umożliwiającą przyłączenie do sieci dystrybucyjnej albo przesyłowej elektroenergetycznej lub gazowej.

Instytucja Pośrednicząca: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

W ramach programu krajowego przewidziane jest wsparcie większych instalacji, tj. instalacji o mocy: 1. energia elektryczna: - wiatr: pow. 5 MWe, - biomasa: pow. 5MWe, - biogaz: pow. 0,5 MWe, - woda: pow. 5 MWe, - promieniowanie słoneczne: pow. 0,5 MWe.

Instytucja ogłaszająca nabór: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Typ projektu:

- Budowa, przebudowa, modernizacja i rozbudowa odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania biometanu wraz z przyłączeniem do sieci gazowej

- Budowa lub rozbudowa odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i/lub ciepła z biogazu wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz przyłączeniem do sieci, w tym z infrastrukturą umożliwiającą wykorzystanie ciepła wytworzonego w skojarzeniu

Termin naboru planowany był na 29.03.2024- 29.05.2024. W związku z problemami wynikłymi w procesie uruchomieniem instrumentów finansowych w ramach programu Fundusze Europejskie na Energetykę, Klimat i Środowisko (FEnIKS), nabory wniosków o dofinansowanie dla ostatecznych odbiorców wsparcia (OOW), zostaną ogłoszone w najbliższym możliwym terminie. Prosimy o śledzenie strony internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, gdzie będą przekazywane dalsze informacje w tym zakresie https://www.gov.pl/web/klimat/ogloszenie-naboru-dla-ostatecznych-odbiorcow-wsparcia-instrumentow-finansowych-w-ramach-feniks-w-pozniejszym-terminie

https://www.feniks.gov.pl/strony/dowiedz-sie-wiecej-o-programie/prawo-i-dokumenty/szczegolowy-opis-priorytetow-dla-programu-fundusze-europejskie-na-infrastrukture-klimat-srodowisko-2021-2027/

Priorytet FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności.

Działanie FENX.01.01 Efektywność energetyczna, Efektywność energetyczna dużych i średnich przedsiębiorstw

Forma wsparcia-instrumenty finansowe (pożyczki)

Warunki wsparcia:

- modernizacja energetyczna budynków zakładowych dużych i średnich przedsiębiorstw, podniesienie efektywności energetycznej procesów wytwórczych, zwiększenie efektywności energetycznej systemów obiegu mediów w zakładzie (np. systemu zimnej lub gorącej wody, systemu sprężonego powietrza lub systemu wentylacji)

- audyty energetyczne

- 30% próg oszczędności energii pierwotnej w odniesieniu do budynków (z wyjątkiem zabytków)

- hierarchia źródeł ciepła (1. Ciepło systemowe, 2. OZE (pompy ciepła), 3. gaz)

- gazowe źródła ciepła tylko do końca 2025 r. i tylko w połączeniu z inwestycjami w efektywność energetyczną budynków

- do 15% kkw na koszty pozaaudytowe, jeżeli realizują cele EZŁ, w tym Fali renowacji (np. zwiększenia powierzchni zielonych – zielone dachy, ściany, rozwój elektromobilności, rozwiązania na rzecz GOZ, infrastruktura związana z dostępnością, montaż urządzeń do magazynowania energii i służących cyfryzacji budynku)

Ostateczni odbiorcy wsparcia: duże i średnie przedsiębiorstwa

Instytucja ogłaszająca nabór Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Uruchomienie naboru dla ostatecznych odbiorców wsparcia w ramach IF uzależnione od wyników analizy ex ante w zakresie IF.

Informacji na temat przewidywanej daty naboru udziela MKiŚ.

https://www.gov.pl/web/klimat/FEnIKS

https://www.feniks.gov.pl/

  1. Inwestycje z zakresu efektywności energetycznej i OZE (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej)

Informacji na temat oferty finansowania inwestycji z zakresu efektywności energetycznej i OZE dostępnej na terenie Twojego województwa udzielają doradcy energetyczni/kontakt -

https://doradztwo-energetyczne.gov.pl/kontakt

W razie dodatkowych pytań, zapraszamy do Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Lublinie, ul. Stefczyka 3b, p. 0.1 tel: 81 44 16 865, p. 0.1b tel. 81 44 16 864 lub do Lokalnych Punktów Informacyjnych zlokalizowanych w:

  • Chełmie, ul. A. Mickiewicza 37, p. 112, tel: 82 56 51 921, 514 924 194
  • Zamościu, ul. Partyzantów 3, p. 22, tel: 84 63 80 267, 514 923 981

Główny Punkt Informacyjny jest czynny w poniedziałki od 7:30-18:00 oraz od wtorku do piątku w godzinach 7:30-15:30.

Lokalne Punkty informacyjne są czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 -15.30.

Data zadania pytania: 10.10.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 10.10.2024