Bardzo proszę o wyjaśnienie kwestii związanej z częścią zwrotną dotacji komponentu wdrożeniowego. Proszę o wyjaśnienie, czy część zwrotna ustalana jest na podstawie wskaźnika „przychody ze sprzedaży…” i pozostaje niezmienna niezależnie od uzyskiwanych faktycznie przychodów, czy też będzie podlegała monitorowaniu w okresie trwałości (3 lata) i może ulec obniżeniu lub podwyższeniu zgodnie ze stanem faktycznym – poziomem uzyskanym przychodów. Proszę również o określenie wprost konsekwencji nieosiągnięcia zadeklarowanego poziomu przywołanego wskaźnika (czy oznacza to rozwiązanie umowy o dofinansowanie i konieczność zwrotu całości pomocy oraz czy istnieje możliwość obniżenia poziomu wskaźnika na etapie trwałości bez negatywnych konsekwencji finansowych związanych z zwrotem dotacji ponad kwotę wynikającą z części obligatoryjnie zwrotnej w części wdrożeniowej).

Kwestie merytoryczne

Kwota dotacji warunkowej do zwrotu obliczana jest na podstawie sumy przychodów wygenerowanych w wyniku realizacji komponentu wdrożeniowego w okresie referencyjnym wynoszącym 3 lata (zgodnie z wartością wskaźnika rezultatu PLRR033 „Przychody ze sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów/usług”). Na żądanie Instytucji Pośredniczącej Beneficjent jest zobligowany przedstawić dodatkowe informacje lub dokumenty niezbędne do ustalenia kwoty dotacji warunkowej do zwrotu.

Zwrot części zwrotnej dofinansowania uzależniony jest od poziomu osiągnięcia wskaźnika „R”, obliczonego według wzoru:

R =(P/DZ*100%)-100%, który oznacza:

DZ - kwota zwrotnej części dotacji warunkowej (oparciu o rzeczywistą wartość wypłaconej części zwrotnej dotacji),

P - suma przychodów wygenerowanych w wyniku realizacji komponentu wdrożeniowego obejmująca okres referencyjny wynoszącym 3 lata (zgodnie wartość wskaźnika rezultatu „Przychody ze sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów/usług”).

Poziom zwrotu dotacji warunkowej uzależniony jest od wielkości przedsiębiorstwa oraz osiągniętego przez Beneficjenta poziomu wskaźnika „R” wyliczonego zgodnie ze wzorem określonym w ust. 10. Jeśli wskaźnik „R” jest:

a) poniżej 20% to Beneficjent zwraca 100% części zwrotnej dotacji warunkowej,

b) większy lub równy 20% i mniejszy od 40% to Beneficjent zwraca 35% części zwrotnej dotacji warunkowej,

c) większy lub równy 40% i mniejszy od 60% to Beneficjent zwraca 30% części „zwrotnej” dotacji warunkowej,

d) większy lub równy 60% i mniejszy od 80% to Beneficjent zwraca 25% części „zwrotnej” dotacji warunkowej,

e) większy lub równy 80% i mniejszy od 90% to Beneficjent zwraca 20% części „zwrotnej” dotacji warunkowej,

f) większy lub równy 90% i mniejszy od 100% to Beneficjent zwraca 10 % części „zwrotnej” dotacji warunkowej,

g) większy lub równy od 100% to Beneficjent zwraca 5 % części „zwrotnej” dotacji warunkowej.

Szczegóły w zakresie sposobu obliczania dotacji warunkowej zostały opisane w Zał. nr 6 do Regulaminu wyboru projektów – wzór Umowy o dofinansowanie.

Data zadania pytania: 06.03.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 06.03.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach