Zgodnie z punktem 4.5 Kluczowe limity i ograniczenia, ppkt. 1 Regulaminu wyboru projektów wsparcie w ramach Działania 2.4 nie może być udzielone w zakresie w jakim jest wykluczone w art. 1 ust. 2 - 5 Rozporządzenia 651/2014, w art. 7 ust.1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1058 (EFRR) oraz w art. 1 ust. 1 Rozporządzenia 1407/2013.
Zgodnie z Art. 7 Rozporządzenia EFRR ust. 1 Wsparcia z EFRR i Funduszu Spójności nie udziela się m.in. na: […]
„f) inwestycje w zakresie składowania odpadów, z wyjątkiem:
(i) w odniesieniu do regionów najbardziej oddalonych – wyłącznie w należycie uzasadnionych przypadkach; lub
(ii) inwestycji w zakresie zamykania, przekształcania lub zabezpieczania istniejących składowisk, pod warunkiem że takie inwestycje nie zwiększają ich przepustowości;
g) inwestycje służące zwiększeniu przepustowości obiektów przetwarzania odpadów resztkowych; z wyjątkiem:
(i) w odniesieniu do regionów najbardziej oddalonych – wyłącznie w należycie uzasadnionych przypadkach;
(ii) inwestycji w technologie odzyskiwania materiałów z odpadów resztkowych do celów gospodarki o obiegu zamkniętym;”
W przypadku inwestycji służących zwiększeniu przepustowości w obiektach przetwarzania odpadów resztkowych odpady resztkowe należy rozumieć głównie jako odpady komunalne, które nie są zbierane selektywnie, i pozostałości po przetwarzaniu odpadów.
Firma potencjalnego wnioskodawcy wskazuje, że działalność jest prowadzona w ramach kodu PKD 38.11.Z (Zbieranie odpadów innych niż niebezpieczne). Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) podklasa ta obejmuje:
− zbieranie stałych odpadów (śmieci), takich jak: odpady pochodzące z gospodarstw domowych lub odpady przemysłowe z pojemników na odpady, kontenerów itp., które mogą zawierać różne materiały nadające się do odzysku,
− zbieranie surowców wtórnych,
− zbieranie odpadów z koszy na śmieci w miejscach publicznych,
− zbieranie odpadów pochodzących z budowy lub rozbiórki,
− zbieranie i usuwanie resztek typu zarośla, krzewy, gruz, tłuczeń,
− zbieranie odpadów z produkcji zakładów tekstylnych.
Jednocześnie zgodnie z ww. Rozporządzeniem podklasa ta nie obejmuje:
− zbierania odpadów niebezpiecznych, sklasyfikowanego w 38.12.Z,
− działalności składowisk w zakresie usuwania odpadów innych niż niebezpieczne,
sklasyfikowanej w 38.21.Z,
− sortowania i oddzielania, w różne kategorie różnorodnych surowców, takich jak: papier, tworzywa sztuczne itp., nadających się do ponownego przetworzenia czy odzysku, sklasyfikowanych w 38.32.Z
Podklasa ta obejmuje także transport, jeżeli jest on integralną częścią zbierania odpadów.
Biorąc po uwagę powyższe przedsiębiorstwo, które prowadzi działalność objętą kodem PKD 38.11.Z w zakresie wyłącznie zbierania odpadów (bez ich składowania czy przetwarzania) może aplikować o wsparcie w ramach Działania 2.4, w zakresie wdrożenia oprogramowania usprawniającego procesy logistyczne dotyczące tej działalności.
Zwracamy jednak uwagę, że w przypadku gdy dane przedsiębiorstwo prowadzi również działalność wykluczoną zgodnie z Art. 7 Rozporządzenia EFRR ust. 1 (np. w zakresie składowania odpadów lub przetwarzania odpadów resztkowych) to zakres projektu składanego w ramach Działania 2.4 nie może obejmować oprogramowania służącego usprawnieniu działalności wykluczonej, jak również wnioskodawca będzie zobligowany do zapewnienia rozdzielności technicznej/organizacyjnej oraz rachunkowej działalności gospodarczej wykluczonej od pozostałej działalności, w ramach której zostaną wdrożone rozwiązania cyfrowe realizowane w ramach projektu.