Czy jeden podmiot może być wnioskodawcą w ramach jednego wniosku i partnerem w ramach innego wniosku? Jeżeli tak, to czy są jakieś dodatkowe warunki jakie musi spełnić? Czy ten sam partner może uczestniczyć w więcej niż jednym projekcie? Jeżeli tak, to czy są jakieś dodatkowe warunki jakie musi spełnić?

Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów wnioskodawca (czyli podmiot, który złożył wniosek o dofinansowanie projektu, w przypadku projektów partnerskich – partner wiodący) może złożyć maksymalnie 1 wniosek o dofinansowanie.

Powyższe nie wyklucza aby podmiot aplikujący jako wnioskodawca uczestniczył jako partner w projekcie partnerskim planowanym do realizacji w ramach tego samego naboru. Dopuszczalne jest także, aby jeden podmiot był partnerem w kilku projektach partnerskich składanych do naboru.

Jednakże, w przypadku gdy jakiś podmiot uczestniczy w kilku projektach w ramach naboru, należy pamiętać o zachowaniu wszystkich warunków wynikających z Regulaminu wyboru projektów oraz zasad udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis, w tym m.in.: zakazu podwójnego finansowania wydatków tj. nie jest dopuszczalne więcej niż jednokrotne przedstawienie do rozliczenia tego samego wydatku albo tej samej części wydatku ze środków publicznych np. rozliczenie kosztów amortyzacji środka trwałego uprzednio zakupionego z udziałem środków publicznych.

Ponadto należy pamiętać, że łączna wartość dofinansowania przyznana jednemu podmiotowi w ramach naboru nr FELU.01.03-IP.01-001/23 nie może przekroczyć 3 mln zł (dotyczy dofinansowania wydatków w ramach wszystkich projektów w ramach naboru, w których podmiot uczestniczy i ponosi wydatki kwalifikowalne, przy czym bez znaczenia pozostaje fakt, że zakres projektów jest różny bądź dotyczy innych produktów/usług/technologii).

W przypadku ujęcia jako kosztu kwalifikowalnego wynagrodzenia pracowników danego podmiotu w kilku projektach, należy pamiętać o warunkach które muszą zostać spełnione odnośnie kosztów wynagrodzenia, opisanych w Rozdziale 5.4 Regulaminu wyboru projektów tj. np.: łączne zaangażowanie zawodowe danej osoby w realizację wszystkich projektów finansowanych z funduszy UE oraz działań finansowanych z innych źródeł, w tym środków własnych wnioskodawcy i innych podmiotów (niezależnie od formy zaangażowania) nie może przekraczać 276 godzin miesięcznie (do ww. limitu wlicza się okres urlopu wypoczynkowego oraz czas niezdolności do pracy wskutek choroby, natomiast nie wlicza się innych nieobecności pracownika, np. urlop bezpłatny, rodzicielski i macierzyński). Przed zaangażowaniem osoby do projektu wnioskodawca musi zweryfikować spełnienie ww. warunku. Warunek ten powinien być spełniony w całym okresie kwalifikowania wynagrodzenia danej osoby w projekcie, przy czym w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w zakresie spełnienia tego warunku za niekwalifikowalne należy uznać wynagrodzenie (w całości lub w części) w tym projekcie, w ramach którego zaangażowanie personelu projektu spowodowało naruszenie tego warunku.

Data zadania pytania: 29.06.2023
Data udzielenia odpowiedzi: 29.06.2023

Pytanie wystepuje w następujących naborach