Czy możemy kwalifikować do dofinansowania w ramach komponentu wdrożeniowego koszty dotyczące urządzenia, które zostanie zakupione do prowadzenia prac B+R w komponencie badawczym i będzie w trakcie tego komponentu amortyzowane, a następnie będzie służyło również do wdrożenia?

Zgodnie z rozdziałem 5.4 Regulaminu wyboru projektów na etapie realizacji komponentu B+R kwalifikowalne są koszty amortyzacji urządzeń i aparatury naukowo-badawczej, będących własnością wnioskodawcy lub partnera (jeśli projekt jest realizowany w partnerstwie), w zakresie i przez okres, w jakim będą one wykorzystywane na potrzeby realizacji badań przemysłowych i/lub prac rozwojowych realizowanych w ramach komponentu B+R projektu. Za koszty kwalifikowalne uznaje się tylko koszty amortyzacji odpowiadające faktycznemu okresowi wykorzystania urządzeń i aparatury naukowo-badawczej w zakresie realizacji prac badawczych, obliczone na podstawie powszechnie przyjętych zasad rachunkowości. W przypadku wykorzystywania urządzeń i aparatury naukowo-badawczej także w innych celach niż realizacja komponentu B+R projektu, kwalifikowalna jest tylko ta część odpisu amortyzacyjnego, która odpowiada proporcji wykorzystania urządzeń i aparatury naukowo- badawczej w celu realizacji badań przemysłowych i/lub prac rozwojowych w ramach komponentu B+R projektu.

W przypadku, jeżeli wnioskodawca nabył urządzenie/aparaturę naukowo-badawczą w trakcie realizacji komponentu B+R, którą wykorzystywał do prowadzenia prac badawczych i zasadne jest, aby to urządzenie/aparatura była wykorzystywana także w procesie wdrożenia (w procesie produkcyjnym/świadczenia usług), wnioskodawca może wskazać niezamortyzowaną wartość zakupu tego urządzenia jako koszt kwalifikowalny projektu w ramach komponentu wdrożeniowego. Przy czym w ramach komponentu wdrożeniowego wnioskodawca będzie mógł ująć jako koszt kwalifikowalny wyłącznie różnicę pomiędzy kosztem nabycia urządzenia/aparatury naukowo – badawczej, a naliczonymi od niego odpisami amortyzacyjnymi w okresie od dnia zakupu do dnia faktycznego zakończenia komponentu B+R (rozumianymi jako łączna wartość odpisów amortyzacyjnych, obejmującą zarówno wartość amortyzacji ujętej jako koszt kwalifikowalny projektu w ramach komponentu B+R oraz w przypadku gdy aparatura była tylko częściowo wykorzystywana na potrzeby realizacji projektu lub nie była wykorzystywana przez cały okres trwania komponentu B+R, także pozostałą wartość odpisów amortyzacyjnych - stanowiącą koszt niekwalifikowalny projektu).

Należy pamiętać, że zgodnie z Regulaminem wyboru projektów, na etapie realizacji komponentu wdrożeniowego, do wsparcia kwalifikuje się zakup nowych i/lub używanych środków trwałych niezbędnych do realizacji tego komponentu. Zakup musi być przeprowadzony na warunkach rynkowych, od osób trzecich, niepowiązanych z wnioskodawcą i partnerem projektu (bez zaistnienia konfliktu interesów). Środek trwały musi być włączony do ewidencji środków trwałych i amortyzowany. Koszty uboczne zakupu środka trwałego tj. koszty ubezpieczenia, koszty dostawy, montażu i uruchomienia stanowią koszt niekwalifikowalny projektu, jeżeli nie zostały wkalkulowane w cenę danego środka trwałego.

Jako koszt kwalifikowalny w ramach komponentu wdrożeniowego można ująć zakup środków trwałych (urządzeń i aparatury naukowo-badawczej) zakupionych na potrzeby realizacji prac B+R i amortyzowanych w komponencie B+R, o ile spełnione są warunki opisane powyżej.

Data zadania pytania: 29.06.2023
Data udzielenia odpowiedzi: 29.06.2023

Pytanie wystepuje w następujących naborach