Zgodnie z załącznikiem nr 8 do Regulaminu wyboru projektów: „Punkty zostaną przyznane wyłącznie w przypadku, gdy wnioskodawca odprowadza podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego na terenie województwa lubelskiego. Kryterium będzie weryfikowane na podstawie zeznania podatkowego złożonego za ostatni zamknięty okres obrachunkowy.” Weryfikacji podlega lokalizacja Urzędu Skarbowego a nie wielkość zysków/strat z zeznania. Tym samym jeżeli wnioskodawca rozlicza się z US Puławy punkty mogą zostać przyznane.
Natomiast w kontekście ewentualnych strat podmiotu, aby projekt otrzymał dofinansowanie musi spełnić obligatoryjnie kryterium formalne poprawności tj. „Wnioskodawca oraz partner (jeśli dotyczy) wpisuje się w typ Beneficjenta zgodnie z SZOP oraz Regulaminem wyboru projektów i spełnia wymogi wynikające z obowiązujących przepisów prawa”, w tym " Czy wnioskodawca i żaden z partnerów (jeśli dotyczy) nie jest przedsiębiorstwem znajdującym się w trudnej sytuacji i nie należy do grupy gospodarczej znajdującej się w trudnej sytuacji w rozumieniu art. 2 pkt 18 Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 651/2014 (jeśli dotyczy)?"
„Przedsiębiorstwo znajdujące się w trudnej sytuacji” oznacza przedsiębiorstwo, wobec którego zachodzi co najmniej jedna z poniższych okoliczności:
a) W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (innej niż MŚP istniejące krócej niż 3 lata), w przypadku gdy ponad połowa subskrybowanego kapitału zakładowego zniknęła w wyniku skumulowanych strat. Dzieje się tak w przypadku, gdy odliczenie zakumulowanych strat z rezerw (oraz wszystkich innych elementów powszechnie uznawanych za część funduszy własnych spółki) prowadzi do ujemnej skumulowanej kwoty przekraczającej połowę subskrybowanego kapitału zakładowego.
b) W przypadku spółki, w której przynajmniej niektórzy jej członkowie ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za długi spółki (innej niż MŚP, które istnieje krócej niż 3 lata), w przypadku którego ponad połowa jego kapitału wykazanego w księgach rachunkowych spółki zniknęła w wyniku skutek skumulowanych strat.
c) Jeżeli przedsiębiorstwo jest objęte zbiorowym postępowaniem upadłościowym lub spełnia przewidziane w prawie krajowym kryteria objęcia go zbiorowym postępowaniem upadłościowym na wniosek wierzycieli.
d) Jeżeli przedsiębiorstwo otrzymało pomoc na ratowanie i nie spłaciło jeszcze pożyczki ani nie wypowiedziało gwarancji, lub otrzymało pomoc restrukturyzacyjną i nadal podlega planowi restrukturyzacji.
e) W przypadku przedsiębiorcy niebędącego MŚP, jeżeli w ciągu ostatnich dwóch lat:
1) wskaźnik zadłużenia księgowego przedsiębiorstwa do kapitału własnego był większy niż 7,5 oraz
2) wskaźnik pokrycia odsetek EBITDA spółki kształtuje się poniżej 1,0.
W związku z powyższym na etapie oceny formalnej w oparciu o przedłożone sprawozdania finansowe za trzy ostatnie zamknięte okresy obrachunkowe (jeśli przedsiębiorstwo jest zobowiązane do ich sporządzania) oraz w oparciu o dane finansowe przedstawione w Biznes Planie (część finansowa) weryfikacji podlegać będzie czy wnioskodawca i żaden z partnerów (jeśli dotyczy) nie jest przedsiębiorstwem znajdującym się w trudnej sytuacji i nie należy do grupy gospodarczej znajdującej się w trudnej sytuacji.