Czy wynagrodzenia wspólników np. spółki z o. o. nie są kwalifikowalne? Czy dobrze rozumiemy, że personel projektu, bez względu na to czy osoba jest wspólnikiem czy też nie, może być zatrudniona tylko w oparciu o umowę o pracę, zlecenie lub dzieło?

Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów nr FELU.01.03-IP.01-001/23 rozdział 5.4 pkt. 5.4.1.1.1 „Koszty wynagrodzenia muszą spełniać łącznie poniższe warunki:

a) dotyczą zaangażowania:

  • nowych osób zatrudnianych w oparciu o umowę o pracę (stosunek pracy)
  • na podstawie umów cywilno-prawnych (w przypadku zawierania umów z dotychczasowym pracownikiem zakres obowiązków nie może pokrywać się z zakresem określonym w umowie o pracę danego pracownika),
  • na podstawie zmiany zakresu czynności/obowiązków wcześniej zatrudnionych pracowników, przy zachowaniu obowiązujących przepisów prawa (oddelegowanie),
  • właścicieli lub wspólników (dotyczy wyłącznie osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, wspólników spółek cywilnych oraz wspólników spółek jawnych),
  • osób współpracujących w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z wnioskodawcą będącym osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą;

b) zaangażowanie dotyczy wyłącznie pełnienia zadań związanych bezpośrednio z prowadzeniem badań przemysłowych i/lub eksperymentalnych prac rozwojowych (pracownicy badawczy oraz techniczni) - w przypadku zadań związanych z zarządzaniem, nadzorem lub koordynacją badań, prac rozwojowych czy projektu w zakresie komponentu B+R (np. kierownika projektu, koordynatora projektu), wynagrodzenie jest kwalifikowalne wyłącznie w ramach kosztów pośrednich, o których mowa w pkt. 5.4.1.2.

W przywołanym powyżej katalogu kosztów nie wskazano na możliwość dofinansowania w ramach Działania 1.3 wydatków związanych z zaangażowaniem wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością jako personelu badawczego w projekcie (a więc bezpośrednio zaangażowanego w prowadzenie badań przemysłowych i/lub eksperymentalnych prac rozwojowych), za wyjątkiem umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło.

W tym kontekście wyłącznie wspólnicy spółek cywilnych i spółek jawnych mogą rozliczyć koszty zaangażowania w projekcie bez zawierania umów o pracę, bądź cywilno-prawnych. Wspólnicy spółek prawa handlowego (za wyjątkiem spółek jawnych) mogą rozliczyć koszty zaangażowania w projekcie tylko w oparciu o zawarte umowy o pracę, umowy cywilno-prawne.

Należy mieć jednak na uwadze, że umowa o pracę musi spełniać warunki określone przepisami prawa pracy (zwłaszcza art. 22 § 1 kodeksu pracy), a mianowicie:

  • zobowiązanie do wykonywania pracy określonego rodzaju,
  • wykonywanie pracy pod kierownictwem pracodawcy,
  • wykonywanie pracy w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę,
  • osobiste świadczenie pracy,
  • odpłatność świadczenia pracy.

Ponadto, w ramach Działania 1.3, istnieje możliwość dofinansowania wynagrodzenia wspólników spółek z o.o. w zakresie zadań związanych z koordynowaniem, zarządzaniem, rozliczaniem, monitorowaniem lub prowadzeniem innych działań administracyjnych w projekcie. Powyższe dofinansowanie jest możliwe w ramach kosztów pośrednich objętych uproszczoną metodą rozliczania wydatków.

Koszty ujęte w ramach kategorii kosztów pośrednich nie mogą zostać wykazane w ramach innych kategorii kosztów projektu.

Data zadania pytania: 29.06.2023
Data udzielenia odpowiedzi: 29.06.2023

Pytanie wystepuje w następujących naborach