Kryterium oceny - Współpraca z ośrodkiem badawczym, tj.: w ramach przedmiotowego kryterium ocenie podlegać będzie czy wnioskodawca prowadzi współpracę z ośrodkiem badawczym, o którym mowa w art. 2 pkt 83 Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 651/2014. Metody pomiaru: Wnioskodawca (w przypadku projektów realizowanych w partnerstwie dotyczy wyłącznie partnera wiodącego) prowadzi współpracę lub deklaruje prowadzenie współpracy w zakresie realizacji projektu z ośrodkiem badawczym – 10 pkt. Punkty zostaną przyznane, jeżeli spełnione będą następujące warunki: - w przypadku prowadzonej dotychczas współpracy wnioskodawca udokumentuje dotychczasową współpracę z ośrodkiem badawczym (podpisane umowy, porozumienia). - w przypadku planowanej współpracy wnioskodawca w dokumentacji aplikacyjnej opisze planowane przez wnioskodawcę zasady współpracy oraz orientacyjny harmonogram współpracy w kontekście realizacji ocenianego projektu oraz jednoznacznie wskaże w jakim zakresie ww. współpraca będzie prowadzona. Czy w przypadku planowanej współpracy z ośrodkiem badawczym możliwe jest sfinansowanie takiej współpracy w ramach projektu, np. współpraca będzie uzasadniona i uszczegółowiona oraz prowadzona na etapie prac badawczo-rozwojowych w ramach wykorzystania infrastruktury ośrodka badawczego do badań? Uszczegółowiając zapytanie - czy możliwe jest uwzględnienie takiego kosztu w budżecie projektu (kategoria kosztu: Najem i dzierżawa powierzchni laboratoryjnej z wyposażeniem) i w takiej sytuacji, przy stosownym opisaniu zasad, harmonogramu i zakresu współpracy MŚP z ośrodkiem badawczym, kryterium „Współpraca z ośrodkiem badawczym” zostanie spełnione, a punkty przyznane?

Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów do dofinansowania dla naboru nr FELU. 01.03-IP.01-001/23, Działania 1.3 Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw, programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w ramach komponentu B+R kosztem kwalifikowalnym mogą być wydatki dotyczące najmu lub dzierżawy powierzchni laboratoryjnej z wyposażeniem, wykorzystywanej przez personel projektu, w celu prowadzenia badań przemysłowych i/lub prac rozwojowych. Powierzchnia laboratoryjna musi być przystosowana do przeprowadzania badań, np. ze względu na wymagane certyfikaty lub zastosowane systemy zabezpieczeń. Koszty najmu i dzierżawy są kwalifikowalne wyłącznie w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby realizowanego komponentu B+R w projekcie. Najem i dzierżawa muszą być przeprowadzone na warunkach rynkowych, od osób trzecich, niepowiązanych z wnioskodawcą i partnerem projektu (bez zaistnienia konfliktu interesów).

W przypadku gdy Wnioskodawca zaplanował najem lub dzierżawę powierzchni laboratoryjnej z wyposażeniem, wykorzystywanej przez personel projektu, w celu prowadzenia badań przemysłowych i/lub prac rozwojowych od ośrodka badawczego, gdyż jest to uzasadnione z uwagi na charakter i cel projektu w zakresie prowadzenia badań przemysłowych i/lub prac rozwojowych oraz we wniosku o dofinansowanie opisze zasady, harmonogram i zakres wykorzystania powierzchni laboratoryjnej z wyposażeniem i współpracy Wnioskodawcy z ośrodkiem badawczym, kryterium „Współpraca z ośrodkiem badawczym” co do zasady można uznać za spełnione i istnieje możliwość uzyskania punktów w ww. kryterium.

Data zadania pytania: 29.06.2023
Data udzielenia odpowiedzi: 29.06.2023

Pytanie wystepuje w następujących naborach