Na jakiej podstawie należy oszacować koszty komponentów, które będą służyły do budowy prototypów urządzeń? Na dzień składania wniosku o dofinansowanie Wnioskodawca nie wie, ile jakich materiałów zużyje, mogą to być jedynie szacunki.

Kwestie merytoryczne

Wnioskodawcy ubiegający się o wsparcie są zobligowani przedłożyć wniosek o dofinansowanie zawierający m.in. szczegółowy budżet projektu, który podlega ocenie w oparciu o zatwierdzone kryteria wyboru projektów, w tym m.in. pod kątem kwalifikowalności wydatków. Ocenie podlega m.in. czy opisane we wniosku wydatki są racjonalne, adekwatne oraz uzasadnione w stosunku do zaplanowanych przez wnioskodawcę działań i celów projektu oraz celów określonych dla Działania.

Przez „wydatki racjonalne” należy rozumieć, że ich wysokość musi być dostosowana do zakresu zaplanowanych działań i czynności, które będą realizowane w ramach projektu. Wydatki nie mogą być zawyżone ani zaniżone.

Przez „adekwatne” należy rozumieć, że zaplanowane zadania projektowe w ramach projektu, są właściwe w stosunku do oczekiwanych rezultatów projektu i celów Działania, zapewniają realizację zakresu rzeczowego projektu.

Przez „wydatki uzasadnione” należy rozumieć, że są niezbędne i bezpośrednio związane z realizacją zaplanowanych w projekcie działań uznanych za kwalifikowalne. Wnioskodawca jest zobowiązany wykazać konieczność poniesienia wszystkich kosztów kwalifikowalnych.

Jeżeli z uwagi na specyfikę projektu wnioskodawca na etapie aplikowania nie zna ostatecznej specyfikacji danego wydatku, ma obowiązek oszacować ten wydatek w dobrej wierze, opisując jednocześnie w dokumentacji aplikacyjnej metodologię określenia wartości danego kosztu wraz z opisem sposobu przeprowadzenia rozeznania rynku i wskazaniem źródła danych, na podstawie których oszacowano kwotę wydatku.

Na etapie realizacji projektu Beneficjent ma możliwość zgłoszenia Instytucji Pośredniczącej, (w formie określonej w Umowie o dofinansowanie projektu) propozycję zmian niezbędnych dla zapewnienia prawidłowej realizacji projektu wraz z uzasadnieniem. W uzasadnionych przypadkach za zgodą LAWP Beneficjent będzie mógł dokonać zmian w projekcie (np. w zakresie specyfikacji danego wydatku), przy czym należy mieć na uwadze, że zmiany nie mogą prowadzić do zwiększenia dofinansowania wskazanego kwotowo i procentowo w Umowie o dofinansowanie.

Data zadania pytania: 06.03.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 06.03.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach