W jaki sposób wnioskodawca może wypełnić poniższe kryterium, jeżeli na dzień złożenia wniosku nie posiada podpisanych umów o pracę z kadrą badawczą? Kryterium: „1. Wnioskodawca (w przypadku projektów realizowanych w partnerstwie dotyczy partnera wiodącego i/lub dowolnego z partnerów) posiada kadrę badawczą z wymaganym wykształceniem oraz co najmniej 3-letnim doświadczeniem – 10 pkt.” Sytuacja wnioskodawcy: Wnioskodawcą będzie spółka z o.o. będąca mikroprzedsiębiorca. Spółka aktualnie nie zatrudnia pracowników, a swoje projekty realizuje w oparciu o umowy b2b. W ramach realizowanych projektów współpracuje z kadrą badawczą (b2b, uod, uz), która to kadra spełnia wymagania stawiane w zakresie wykształcenia i doświadczenia w ramach powyższego kryterium. W przypadku uzyskania dofinansowania i realizacji projektu spółka planuje zatrudniać tych pracowników na umowy cywilno-prawne (zlecenie, dzieło). Pytania cząstkowe: W jaki sposób spółka powinna udokumentować posiadanie kadry badawczej na dzień złożenia wniosku, aby uzyskać punkty w ramach powyższego kryterium? Aktualnie spółka ma następujące pomysły: a. Podpisanie warunkowej umowy zlecenie lub umowy o dzieło, której realizacja będzie zależała od uzyskania dofinansowania. W umowie warunkowej członek kadry badawczej zobliguje się do realizacji prac w przypadku realizacji projektu przed spółkę. b. Zlecenie członkowi kadry badawczej realizacji usługi doradztwa merytorycznego w ramach przygotowania wniosku o dofinansowanie, co potwierdzi, że dany członek zespołu pracował dla wnioskodawcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. c. Podpisanie z członkiem kadry badawczej umowy ramowej/ umowy o współpracy w której współpraca będzie realizowana na podstawie zamówień. Realizacja prac w ramach działania 1.3 byłaby realizowana na podstawie dedykowanego zamówienia, które zostanie złożone po podpisaniu umowy na dofinansowanie z LAWP.

Zgodnie z zapisami Załącznika nr 8 Kryteria wyboru projektów do Regulaminu wyboru projektów nabór nr FELU.01.03-IP.01-001/23 dla kryterium „Potencjał wnioskodawcy”, pkt 2 „Wnioskodawca (w przypadku projektów realizowanych w partnerstwie dotyczy partnera wiodącego i/lub dowolnego z partnerów) posiada kadrę badawczą z wymaganym wykształceniem oraz co najmniej 3-letnim doświadczeniem” punkty zostaną przyznane, gdy wnioskodawca spełni łącznie poniższe warunki:

- w dokumentacji aplikacyjnej wykaże, że na dzień złożenia wniosku posiada kadrę badawczą, która będzie zaangażowana w prowadzenie prac B+R w ramach komponentu B+R;

- na dzień złożenia wniosku udokumentuje, że ww. kadra posiada wykształcenie w danej dziedzinie (związanej bezpośrednio z realizacją projektu, w zależności jakiego obszaru dotyczą prace B+R w projekcie), przedkładając dyplomy szkół wyższych lub dyplomy, certyfikaty, zaświadczenia lub inne dokumenty potwierdzające odbycie i ukończenie kursów bądź szkoleń z danej dziedziny (warunek musi być spełniony co najmniej przez 1 członka zespołu badawczego);

- na dzień złożenia wniosku udokumentuje, że ww. kadra posiada przynajmniej 3-letni staż pracy w zakresie realizacji prac B+R lub projektów B+R (warunek musi być spełniony co najmniej przez 1 członka zespołu badawczego).

Zgodnie z ww. zapisami punkty w ramach ww. kryterium zostaną przyznane jeżeli wnioskodawca w dokumentacji aplikacyjnej wykaże, że w ramach projektu planuje zaangażowanie członka zespołu badawczego o wymaganym wykształceniu i doświadczeniu oraz udokumentuje wykształcenie i doświadczenie danej osoby, a także wskaże we wniosku o dofinansowanie, że na dzień złożenia wniosku dana osoba świadczy pracę na rzecz wnioskodawcy/partnera (przy czym nie musi to być zatrudnienie w oparciu o umowy o pracę, osoba wskazana jako kadra badawcza może być zatrudniona na podstawie umów cywilno-prawnych, B2B czy prowadzić współpracę w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z wnioskodawcą będącym osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą).

Podpisanie umów warunkowych o pracę lub promesy zatrudnienia przed złożeniem wniosku o dofinansowanie nie jest niezbędne, jednak może stanowić dodatkowy dokument potwierdzający informacje zawarte we wniosku o dofinansowanie.

Zwracamy dodatkowo uwagę, że zgodnie z Regulaminem wyboru projektów dla naboru nr FELU.01.03-IP.01-001/23, Rozdział 5.3 Zasady kwalifikowalności wydatków „Niezależnie od formy i rodzaju udzielanego wsparcia (pomoc publiczna/pomoc de minimis) wnioskodawca może rozpocząć realizację projektu nie wcześniej niż w dniu następującym po dniu złożenia wniosku (początek okresu kwalifikowalności wydatków w projekcie).” Podpisanie umów z członkami kadry badawczej (umów ramowych, umów związanych z realizacją projektu) przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie może stanowić złamanie ww. warunku przyznawania pomocy.

Data zadania pytania: 29.06.2023
Data udzielenia odpowiedzi: 29.06.2023

Pytanie wystepuje w następujących naborach