Według informacji na stronie PARP, ich interpretacja przepisów unijnych jest taka, że wsparcie na targi i misje może dotyczyć tylko nowych rynków lub też nowych produktów na dotychczasowych rynkach. W działaniu 2.7 Lubelskie MŚP na rynkach zagranicznych takich ograniczeń nie ustanowiono. Czy w tym naborze nie obowiązują zasady dotyczące zakazanej pomocy wywozowej, o których pisze PARP: https://www.parp.gov.pl/storage/grants/documents/26/Niedozwolona-pomoc-eksportowa.pdf?

Kwestie merytoryczne

Informujemy, że w ramach Działania 2.7, z uwagi na objęcie kosztów pomocą publiczną oraz pomocą de minimis obowiązują regulacje, o których mowa zarówno w Rozporządzeniu 651/2014, jak i Rozporządzeniu 1407/2013 tj. ww. rozporządzenia nie mają zastosowania do pomocy przyznawanej na działalność związaną z wywozem do państw trzecich lub państw członkowskich, a mianowicie pomocy bezpośrednio związanej z ilością wywożonych produktów, tworzeniem i prowadzeniem sieci dystrybucyjnej lub innymi wydatkami bieżącymi związanymi z prowadzeniem działalności wywozowej.

Rozporządzenie 1407/2013 doprecyzowuje, że „Niniejsze rozporządzenie nie powinno mieć zastosowania do pomocy wywozowej ani pomocy uwarunkowanej pierwszeństwem korzystania
z krajowych towarów lub usług w stosunku do towarów lub usług pochodzących z przywozu. Pomocy wywozowej nie stanowi zasadniczo pomoc na pokrycie kosztów uczestnictwa w targach handlowych bądź pomoc na pokrycie kosztów badań lub usług doradczych potrzebnych do wprowadzenia nowego lub istniejącego już produktu na nowy rynek w innym państwie członkowskim lub w państwie niebędącym członkiem UE.”

Natomiast Rozporządzenie 651/2014 doprecyzowuje, że „Niniejsze rozporządzenie nie powinno mieć zastosowania do pomocy uwarunkowanej pierwszeństwem użycia produktów krajowych w stosunku do produktów przywożonych ani do pomocy na działalność związaną z wywozem. Nie powinno mieć zwłaszcza zastosowania do pomocy na tworzenie i funkcjonowanie sieci dystrybucji w innych państwach. Pomoc na pokrycie kosztów uczestnictwa w targach handlowych bądź kosztów badań lub usług doradczych potrzebnych do wprowadzenia nowego lub już istniejącego produktu na nowy rynek
w innym państwie członkowskim lub w kraju trzecim nie stanowi zazwyczaj pomocy na działalność związaną z wywozem.”

Zgodnie z kryteriami wyboru projektów pomoc nie może zostać przyznana w zakresie w jakim jest wyłączona ze wsparcia na podstawie art. 1 ust. 2 - 5 Rozporządzenia Komisji 651/2014 oraz w art. 1 ust. 1 Rozporządzenia Komisji 1407/2013.

Tym samym, w ramach naboru obowiązują regulacje i wyłączenia określone w ww. rozporządzeniach
i koszty w projekcie podlegają ocenie w ww. zakresie.

Nie mniej jednak zastosowanie i uwzględnienie w ocenie projektów ww. regulacji nie jest równoznaczne z zastosowaniem konkluzji wydanych przez PARP w zakresie uznawania konkretnych kosztów za niekwalifikowalne.

Data zadania pytania: 20.09.2023
Data udzielenia odpowiedzi: 20.09.2023

Pytanie wystepuje w następujących naborach