O tym jak Fundusze Europejskie wpływają na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej opowiedzieli eksperci, paneliści i zaproszeni goście podczas konferencji, która odbyła się 13 grudnia 2023 r. w godz. 11.00-15.00 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie. Organizatorem konferencji, w której wziął udział Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, był Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie (WUP).

Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Wydarzenie miało na celu zaprezentowanie możliwości wsparcia i działań realizowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Konferencja poświęcona była ważnym zagadnieniom z punktu widzenia wdrażania Funduszy Europejskich na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej w województwie lubelskim.

Konferencję uroczyście otworzył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Kolejnym punktem było przedstawienie efektów pierwszego roku wdrażania programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, które omówiła Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie Anna Brzyska. Z kolei Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie Tomasz Pitucha omówił działania Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie – projekty EFS+ w perspektywie 2021-2027. Podczas konferencji poruszona została także tematyka Funduszy Europejskich bez barier, które omówiła Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie Małgorzata Romanko. Jako ostatnie odbyły się dwa panele dyskusyjne:

  1. Gwarancja dla młodych w pespektywie 2021-2027, w której udział wzięli:
  • Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty
  • Sylwia Kowalczyk, Departament Europejskiego Funduszu Społecznego, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
  • Katarzyna Kępa, Dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie
  • Piotr Gawryszczak, Wojewódzki Komendant OHP
  • dr hab. Beata Piskorska prof. KUL, Prorektor ds. studentów, doktorantów i rozwoju.
  1. Badania rynku pracy szansą na skuteczną realizację celów - rekomendacje z badań regionalnego rynku pracy, w której udział wzięli:
  • Tomasz Pitucha, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie
  • dr hab. Arkadiusz Jabłoński, prof. KUL, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych
  • dr Ewelina Iwanek, Prezes Zarządu/Dyrektor Generalny Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” z siedzibą w Lublinie
  • Łukasz Raczkowski, Kierownik Biura Karier KUL
  • Marcin Kowalewski, Wiceprezes Zarządu Portu Lotniczego Lublin.

W trakcie konferencji swoje stoiska przygotowali Beneficjenci Funduszy Europejskich, którzy zrealizowali projekty z zakresu aktywizacji zawodowej. Na miejscu byli także eksperci Funduszy Europejskich - pracownicy Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Była to okazja do skorzystania z wiedzy i dobrych praktyk ekspertów i osób, które zrealizowały projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich.

Podczas konferencji podsumowane zostały także dotychczasowe efekty działań wdrażanych dzięki Funduszom Europejskim przez WUP w Lublinie, a także plany na 2024 rok.

Perspektywa 2021-2027 otworzyła nowe możliwości rozwoju dla naszego województwa, a zarazem pozwala na realizację wypracowanych, sprawdzonych praktyk. Program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 jest odpowiedzią na potrzeby samorządów, jak i mieszkańców naszego województwa. 13 grudnia br. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym spotkaliśmy się w merytorycznym gronie, by podjąć dyskusje, wymienić się doświadczeniami w aspekcie aktywizacji społecznej i zawodowej i podkreślić możliwości, jakie nam dają w tym zakresie Fundusze Europejskie
Popiersie mężczyzny w średnim wieku

Jarosław Stawiarski
Marszałek Województwa Lubelskiego

Przypomnijmy, że Województwo Lubelskie jako pierwszy region w Polsce ogłosiło pierwsze nabory wniosków o dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Za realizację naborów odpowiedzialny jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie (Departament Wdrażania EFRR, Departament Wdrażania EFS), a także Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie oraz Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie. Tylko w III i IV kwartale 2023 r. WUP w Lublinie ogłosił w sumie 6 naborów wniosków o dofinansowanie. Zakończone nabory dotyczyły m.in. aktywizacji społecznej i zawodowej, integracji społeczno-gospodarczej obywateli państw trzecich, czy aktywizacji zawodowej osób młodych w wieku 18-29 lat.

Nabory w ramach aktualnego programu regionalnego ogłaszaliśmy od I kwartału 2023 roku. Zakończyliśmy przyjmowanie wniosków w ramach 10 naborów na łączną kwotę wsparcia ponad 260 mln zł. Pierwsze umowy na realizację projektów podpisaliśmy z urzędami pracy o wartości przyznanego dofinasowania na ponad 117 mln zł. Nowy rok to finalizacja kolejnych naborów i podpisanie umów z Wnioskodawcami

Tomasz Pitucha
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie

Aktywizacja społeczna i zawodowa oraz wsparcie rynku pracy

WUP w Lublinie od 2004 roku jest instytucją wdrażającą Europejski Fundusz Społeczny, a od 2023 r. Europejski Fundusz Społeczny +, a co za tym idzie, wspiera rozwój zasobów ludzkich, zatrudnienie oraz integrację społeczna. WUP w Lublinie korzysta ze wsparcia z Polityki Spójności dla wyrównania różnic rozwojowych i osiągnięcia wysokiej dynamiki rozwoju gospodarczego – przede wszystkim poprzez wzmocnienie krajowego rynku pracy, walkę z ubóstwem oraz wykluczeniem społecznym, a tym samym stymuluje politykę rynku pracy na rzecz zatrudnienia na terenie województwa lubelskiego.