W związku z naborem 9.2 FELU proszę o wyjaśnienie zasad ponoszenia kosztów dot. odbycia praktyki zawodowej w innym państwie członkowskim UE połączonej z usługą mentoringu oraz szkolenia językowego. Załącznik nr 9 do Regulaminu wyboru projektów: Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych towarów i usług w ramach Działania 9.2 w woj. lubelskim nie odnosi się w ogóle do kosztów działań realizowanych za granicą. Równocześnie w załączniku nr 15 w rozdziale 5.3 Zastosowanie wariantu kosztów uproszczonych możemy przeczytać, że „W kontekście inicjatywy ALMA, Organy Zarządzające są zaproszone do skorzystania z SCO na poziomie UE dla programów mobilności transnarodowej dla młodzieży pozostającej w niekorzystnej sytuacji (patrz kolejny par. 5.3.1) lub mogą one opracować swój własny model SCO. Narzędzia te należy obliczyć przy użyciu metodologii, która jest uczciwa, słuszna i weryfikowalna. Opierają się one na danych statystycznych lub praktykach historycznych (w tym na doświadczeniach z SCO w innych programach UE) lub na politykach dla podobnych typów operacji i beneficjentów. SCO to szansa dla operatorów projektów oraz organów krajowych i regionalnych, aby ograniczyć obciążenie administracyjne i wymagania audytowe, a także wprowadzić dodatkową elastyczność. Ponadto SCO prowadzi do zwiększonej koncentracji na podjętych działaniach i wynikach, a nie na wkładach. W ramach ALMA, każdy organ zarządzający decyduje o skorzystaniu z SCO w oparciu o krajowe lub regionalne regulacje i priorytety dla działań finansowanych z ESF. Jednak w świetle wyzwań administracyjnych w zakresie rozliczania kosztów rzeczywistych poniesionych poza państwem, w którym program jest realizowany, zdecydowanie zaleca się skorzystanie z SCO”. Wobec powyższego, proszę o wyjaśnienie, czy w ramach naboru 9.2 FELU koszty wydatków poniesionych poza Polską, dotyczących wsparcia UP, należy rozliczać na podstawie rzeczywiście poniesionych wydatków, a jeśli tak, to jakie kategorie wydatków są kwalifikowalne, np. czy kwalifikowalne są koszty stypendium stażowego za staż realizowany za granicą?, a jeśli tak – jak należy go wyliczyć? Czy istnieją jakieś wytyczne dot. kosztów codziennego utrzymania UP podczas pobytu zagranicznego? Jak należy szacować i rozliczać ww. wydatek? Czy może jednak należy skorzystać z metod uproszczonych SCO wskazanych w załączniku 15?

Koszty projektowe rozliczane są w projekcie na zasadach rozliczania kosztów rzeczywiście poniesionych. Na etapie negocjacji programu FEL nie została ustalona i przyjęta stawka jednostkowa, dlatego też zgodnie z zapisami regulaminu wyboru projektów, Rozdział 4.3.1: „Z uwagi na specyfikę projektów, w ramach niniejszego naboru nie przewiduje się rozliczania wydatków za pomocą stawek jednostkowych."
Zgodnie z zapisami regulaminu naboru projekty w ramach Działania 9.2, zgodnie z SZOP realizowane będą zgodnie z Ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, z uwagi na powyższe przy wyliczaniu kwoty stypendium stażowego należy stosować się do zapisów ww. ustawy.
Jednocześnie w odniesieniu do kosztów codziennego utrzymania uczestnika projektu (zakwaterowanie, wyżywienie, zwrot kosztów dojazdu, itp.) podczas pobytu zagranicznego, koszty powinny wynikać z uzasadnienia/ konieczności /specyfiki realizowanego projektu i nie odbiegać od cen rynkowych i zapisów zawartych w Załączniku nr 9 do Regulaminu naboru: Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych towarów i usług w ramach Działania 9.2 w woj. lubelskim.
Załącznik nr 15 do Regulaminu naboru, podręcznik zawierający wytyczne, należy traktować jako swego rodzaju instrukcje, został opracowany na podstawie Podręcznika przygotowanego przez Mobilność Transnarodową Sieci Uczenia się (Mobilność TLN), będący zbiorem podstawowych informacji i przykładów podejść oraz metod, sanowi materiał pomocniczy stanowiący wsparcie w realizacji inicjatywy ALMA.

Data zadania pytania: 17.10.2023
Data udzielenia odpowiedzi: 17.10.2023

Pytanie wystepuje w następujących naborach