Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie ogłasza nabór w ramach działania
9.2 Aktywizacja zawodowa
Wyniki
FELU.09.02-IP.02-001/23

Działanie 9.2 Aktywizacja zawodowa (typ projektu 3)

14.05.2024

Zestawienie złożonych wniosków

W odpowiedzi na nabór konkurencyjny nr FELU.09.02-IP.02-001/23 w okresie od 25.10.2023 r. do 08.11.2023 r. zostało złożonych 13 wniosków o dofinansowanie za pośrednictwem SOWA EFS.

Szczegóły naboru

DLA KOGO

  • Administracja publiczna
  • Organizacje społeczne i związki wyznaniowe
  • Osoby fizyczne
  • Partnerzy społeczni
  • Służby publiczne

NA CO

  • Wsparcie szczególne na rzecz zatrudnienia ludzi młodych i integracji społeczno-gospodarczej ludzi młodych

Jak się ubiegać

Jak przygotować wniosek?

Wniosek o dofinansowanie projektu należy opracować z wykorzystaniem generatora wniosków o dofinansowanie w SOWA EFS, który jest narzędziem informatycznym przeznaczonym do obsługi procesu ubiegania się o środki pochodzące z EFS+. Aplikacja dostępna jest za pośrednictwem strony internetowej:SOWA EFS.

Przy opracowywaniu wniosku należy korzystać z Instrukcji użytkownika Systemu Obsługi Wniosków Aplikacyjnych Europejskiego Funduszu Społecznego (SOWA EFS) dla wnioskodawców/beneficjentów dostępnych na wyżej wskazanej stronie internetowej.

Jak składać wniosek?

Online

Instytucja ogłaszająca nabór

Lublin, ul. Obywatelska 4

Oni odpowiedzą na Twoje pytania

Punkt kontaktowy Funduszy Europejskich Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie
Lublin, ul. Obywatelska 4, pok. 330
  • Krytrium dostępu nr 4 brzmi: Zawarcie partnerstwa międzynarodowego: Wnioskodawca realizujący projekty w ramach Działania 9.2 obligatoryjnie musi utworzyć partnerstwo z co najmniej jednym partnerem ponadnarodowym z innego państwa członkowskiego. Kryterium premiujące nr 1 brzmi: Utworzenie partnerstwa strategicznego: Wnioskodawca, na potrzeby realizacji projektu, utworzy partnerstwo przy udziale co najmniej jednego z poniższych podmiotów:
    - Agencje zatrudnienia,
    - Urzędy pracy,
    - Służby publiczne,
    - Organizacje młodzieżowe,
    - Podmioty zajmujące się kształceniem i szkoleniem zawodowym;
    przy czym partnerstwo musi być zawarte z podmiotem innym rodzajowo niż Wnioskodawca. Wnioskodawca spełni kryterium dostępu nr. 4 w momencie zawarcia partnerstwa z partnerem ponadnarodowym z innego państwa członkowskigo, dodatkowo jeśli będzie to partner inny rodzajowo wówczas będzie spełnione kryterium premiujące nr 1. W przypadku utworzenia jednego partnerstwa z partnerem ponadnarodowym z innego państwa członkowskiego, który jest jednocześnie podmiotem innym rodzajowo niż Wnioskodawca w/w kryteria uważa się za spełnione.

    Data zadania pytania: 11.10.2023
    Data udzielenia odpowiedzi: 11.10.2023
  • Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów (…) w ramach naboru nr FELU.09.02-IP.02-001/23, Rozdział IV, stawki jednostkowe nie mają zastosowania przy rozliczaniu wydatków, natomiast przedstawione w projekcie koszty muszą być zgodne z zasadami i stawkami określonymi w Załączniku nr 9 do Regulaminu naboru: Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych towarów i usług w ramach Działania 9.2 w woj. Lubelskim. Niniejszy dokument zawiera zestawienie najczęściej występujących kosztów związanych z realizacją projektu w ramach Działania 9.2 Nie stanowi on katalogu zamkniętego tzn. dopuszczalne jest ujmowanie innych kosztów, niewskazanych w przedmiotowym katalogu, które są niezbędne do realizacji celów projektu.

    Data zadania pytania: 17.10.2023
    Data udzielenia odpowiedzi: 17.10.2023
  • Realizacja wsparcia w ramach projektu odbywa się w oparciu o regulacje krajowe obowiązujące w Polsce, koszty rozlicza beneficjent. W ramach zawartej umowy partnerstwa uregulowane są kwestie związane min. z podziałem zadań pomiędzy beneficjentem a partnerem zagranicznym. Umowa partnerstwa zostanie zawarta przed rozpoczęciem realizacji projektu, tak więc na etapie projektowania budżetu, we wniosku o dofinansowanie zawarte są wszystkie planowane w projekcie wydatki , natomiast umowa partnerstwa określa kwestie szczegółowe dotyczące min. sposobu rozliczania z partnerem, w tym również kwestie dotyczące kategorii kosztów ponoszonych przez partnera zagranicznego tj. czy będzie on partycypował w kosztach pośrednich, które całościowo w projekcie będzie rozliczał beneficjent. Załącznik nr 2 do Podręcznika zawierającego wytyczne dot. ALMA (Zakres kosztów do uwzględnienia przez ALMA) zawiera zapisy, zgodnie z którymi koszty dotyczące działań przygotowawczych (takich jak np. lingwistyczne, kulturowe, zawodowe i pedagogiczne) mogą zostać uznane za kwalifikowalne. Koszty te powinny wynikać z uzasadnienia/konieczności/specyfiki realizowanego projektu. Odnosząc się do kosztów szkolenia językowego – zgodnie z zapisami ww. dokumentu - umiejętności językowe uczestników należy ocenić przed ich wyjazdem i w razie potrzeby, zapewnić udział w kursie językowym. Przygotowanie językowe należy zapewnić w kraju ojczystym przed wyjazdem za granicę i kontynuować je w państwie przyjmującym przed rozpoczęciem praktyki zawodowej oraz w jej trakcie. Organizacja i finansowanie takich kursów odbywających się w państwie przyjmującym powinny zostać zawarte w umowie pomiędzy dwoma organizacjami.

    Data zadania pytania: 17.10.2023
    Data udzielenia odpowiedzi: 17.10.2023
  • Realizacja wsparcia w ramach projektu odbywa się w oparciu o regulacje krajowe obowiązujące w Polsce, koszty rozlicza beneficjent na zasadach rozliczania kosztów rzeczywiście poniesionych. Przy tworzeniu budżetu należy wziąć pod uwagę zapisy podręcznika pt.: „ALMA: Aim-Learn-Master-Achieve (mierz wysoko, ucz się, osiągaj biegłość, realizuj cele) Inicjatywa na rzecz aktywnej integracji młodzieży, pozostającej w niekorzystnej sytuacji, niekształcącej się, niepracującej ani nieszkolącej się (tzw. młodzieży NEET) poprzez mobilność - Podręcznik zawierający wytyczne” znajdujące się w załączniku nr 5.1 Kwalifikowalność kosztów. Należy przy tym pamiętać, że zastosowanie tych zapisów powinno odbywać się z zachowaniem zapisów Regulaminu wyboru projektów (...) w ramach naboru nr FELU.09.02-IP.02-001/23. Ponadto koszty powinny być uzasadnione i wynikać z konieczności ich poniesienia dla osiągnięcia założonych celów projektu. Dodatkowo Wnioskodawca przy tworzeniu budżetu projektu musi wziąć pod uwagę zapisy Załącznika nr 9 do Regulaminu naboru: Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych towarów i usług w ramach Działania 9.2 w woj. lubelskim.

    Data zadania pytania: 17.10.2023
    Data udzielenia odpowiedzi: 17.10.2023
  • Koszty projektowe rozliczane są w projekcie na zasadach rozliczania kosztów rzeczywiście poniesionych. Na etapie negocjacji programu FEL nie została ustalona i przyjęta stawka jednostkowa, dlatego też zgodnie z zapisami regulaminu wyboru projektów, Rozdział 4.3.1: „Z uwagi na specyfikę projektów, w ramach niniejszego naboru nie przewiduje się rozliczania wydatków za pomocą stawek jednostkowych."
    Zgodnie z zapisami regulaminu naboru projekty w ramach Działania 9.2, zgodnie z SZOP realizowane będą zgodnie z Ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, z uwagi na powyższe przy wyliczaniu kwoty stypendium stażowego należy stosować się do zapisów ww. ustawy.
    Jednocześnie w odniesieniu do kosztów codziennego utrzymania uczestnika projektu (zakwaterowanie, wyżywienie, zwrot kosztów dojazdu, itp.) podczas pobytu zagranicznego, koszty powinny wynikać z uzasadnienia/ konieczności /specyfiki realizowanego projektu i nie odbiegać od cen rynkowych i zapisów zawartych w Załączniku nr 9 do Regulaminu naboru: Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych towarów i usług w ramach Działania 9.2 w woj. lubelskim.
    Załącznik nr 15 do Regulaminu naboru, podręcznik zawierający wytyczne, należy traktować jako swego rodzaju instrukcje, został opracowany na podstawie Podręcznika przygotowanego przez Mobilność Transnarodową Sieci Uczenia się (Mobilność TLN), będący zbiorem podstawowych informacji i przykładów podejść oraz metod, sanowi materiał pomocniczy stanowiący wsparcie w realizacji inicjatywy ALMA.

    Data zadania pytania: 17.10.2023
    Data udzielenia odpowiedzi: 17.10.2023
  • Kluczowym dokumentem regulującym zasady realizowania wsparcia dla wnioskodawców jest Regulamin wyboru projektów, jak również regulacje krajowe, dokumenty i wytyczne, wymienione w rozdziale I, punkcie 1.1- Podstawy prawne i dokumenty programowe. W kwestiach nieuregulowanych w Regulaminie mają zastosowanie akty prawa unijnego i krajowego oraz dokumenty programowe właściwe dla przedmiotu naboru.
    Mając na uwadze powyższe, zgodnie z Regulaminem przedmiotowego naboru, Rozdział III Wymagania w zakresie naboru, (pkt 3.7.5) wybór partnera jest dokonywany przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, dlatego też wszelkie koszty poniesione na poszukiwanie partnera przed złożeniem wniosku nie podlegają refundacji / nie kwalifikują się do zwrotu.
    Załącznik nr 15 do Regulaminu naboru, podręcznik zawierający wytyczne, należy traktować jako swego rodzaju instrukcje, został opracowany na podstawie Podręcznika przygotowanego przez Mobilność Transnarodową Sieci Uczenia się (Mobilność TLN), będący zbiorem podstawowych informacji i przykładów podejść oraz metod, sanowi materiał pomocniczy stanowiący wsparcie w realizacji inicjatywy ALMA.

    Data zadania pytania: 17.10.2023
    Data udzielenia odpowiedzi: 17.10.2023
  • Realizacja wsparcia w ramach projektu odbywa się w oparciu o przepisy krajowe obowiązujące w Polsce, w związku z tym odpłatność za staże musi odbywać się zgodnie z regulacjami krajowymi. Niezależnie koszty pobytu pokrywa wnioskodawca w ramach kosztów projektowych. Koszt związany ze stypendium stażowym powinien być zgodny z zapisami zawartymi w Regulaminie wyboru projektów (…) w ramach naboru nr FELU.09.02-IP.02-001/23 ujętymi w Podrozdziale 3.2, tj. przywołanych dokumentów określających realizację wsparcia w postaci staży i w oparciu o przepisy krajowe. Pozostałe koszty powinny wynikać z uzasadnienia/konieczności/specyfiki realizowanego projektu i nie odbiegać od cen rynkowych i zapisów zawartych w Załączniku nr 9 do Regulaminu naboru: Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych towarów i usług w ramach Działania 9.2 w woj. lubelskim.

    Data zadania pytania: 17.10.2023
    Data udzielenia odpowiedzi: 17.10.2023
  • Regulamin wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.09.02-IP.02-001/23 (…), w Rozdziale 3, Podrozdziale 3.7 definiuje wymagania dotyczące partnerstwa. Oznacza to, iż w treści wniosku należy szczegółowo w sposób nie budzący wątpliwości opisać, że partnerstwo ponadnarodowe będzie funkcjonowało na warunkach określonych w porozumieniu albo umowie o partnerstwie zgodnie z art. 39 Ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 ( Dz. U. 2022 poz. 1079). Natomiast Załącznik nr 2 do ww. Regulaminu wyboru projektów: Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w zakresie Priorytetów VIII – X (Sekcja II) warunkuje sytuację zaznaczenia/zdefiniowania we wniosku o dofinansowanie udziału innych podmiotów zaangażowanych w realizację projektu.

    Data zadania pytania: 06.11.2023
    Data udzielenia odpowiedzi: 06.11.2023
  • Każdy projekt jest indywidualnym przedsięwzięciem. Wnioskodawca na etapie przygotowywania wniosku o dofinansowanie oraz formułowania partnerstwa powinien przeanalizować podział zadań miedzy partnerami m.in. w zakresie budżetu projektu, mając na względzie ideę partnerstwa, która obejmuje zaangażowanie zasobów ludzkich, organizacyjnych, technicznych lub finansowych.

    Data zadania pytania: 08.11.2023
    Data udzielenia odpowiedzi: 08.11.2023
  • Zgodnie z załącznikiem nr 2 Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie Wnioskodawca opracowując wniosek o dofinansowanie zobowiązany jest do opisania potencjału kadrowego do realizacji projektu i wskazania sposobu jego wykorzystania w ramach projektu w kontekście kompetencji i doświadczenia osób, które wnioskodawca i partnerzy (o ile dotyczy) planuje zaangażować/zatrudnić w ramach projektu. Biorąc pod uwagę specyfikę projektów realizowanych w ramach Działania 9.2 ALMA, a także grupę docelową tj. osoby młode w wieku 18-29 lat należące do kategorii NEET Wnioskodawca zobowiązany jest do zatrudnienia personelu z potrzebnymi umiejętnościami. Wnioskodawca powinien wylegitymować się posiadanym doświadczeniem planowanej do zaangażowania kadry projektu, lub w przypadku zatrudnienia osób do projektu powinien opisać wymagania, jakie osoby te będą musiały spełnić. Kryteria specyficzne dostępu nie określają minimalnych wymogów w tym zakresie.

    Data zadania pytania: 08.11.2023
    Data udzielenia odpowiedzi: 08.11.2023
  • Odpowiedź na analogiczne pytanie została opublikowania stronie internetowej w dniu 17.10.2023 .

    Koszty przygotowawcze nie są kwalifikowalne. Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.09.02-IP.02-001/23 (…) koszty pośrednie są kwalifikowalne w ramach naboru i stanowią koszty administracyjne związane z techniczną obsługą realizacji projektu zgodnie z zapisami podrozdziału 3.12 Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027. Koszt tłumaczenia dokumentów oraz tekstów może być ujęty w kosztach pośrednich.

    Data zadania pytania: 08.11.2023
    Data udzielenia odpowiedzi: 08.11.2023
  • Odpowiedź na analogiczne pytanie została opublikowania stronie internetowej w dniu 17.10.2023 .

    Data zadania pytania: 08.11.2023
    Data udzielenia odpowiedzi: 08.11.2023
  • Zgodnie z Załącznikiem nr 3 do Regulaminu wyboru projektów Kryteria wyboru projektów w ramach Działania 9.2 Aktywizacja zawodowa programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 grupą docelową Inicjatywy ALMA są osoby w wieku 18–29 lat należące do kategorii NEET, w tym w szczególności osoby znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, np. osoby z niepełnosprawnością, osoby długotrwale bezrobotne, obywatele państw trzecich, osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Wartość wskaźników należy podawać zgodnie z ich definicją: Liczba osób biernych zawodowo objętych wsparciem w programie –Osoby bierne zawodowo to osoby, które w danej chwili nie tworzą siły roboczej (tzn. nie są osobami pracującymi ani bezrobotnymi); natomiast wskaźnik: Liczba osób bezrobotnych, w tym długotrwale bezrobotnych objętych wsparciem w programie odnosi się do osób pozostających bez pracy, gotowych do podjęcia pracy i aktywnie poszukujących zatrudnienia. Definicja ta uwzględnia wszystkie osoby zarejestrowane jako osoby bezrobotne zgodnie z krajową definicją (Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Dz. U. z 2023 r. poz. 735). Uczestnikami ww. projektu mogą być zarówno osoby bierne zawodowo jak również osoby zarejestrowane w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne – w zależności od ich statusu na rynku pracy w momencie przystąpienia do projektu - w związku z tym należy je kwalifikować do wskaźników zgodnie z ich definicjami

    Data zadania pytania: 08.11.2023
    Data udzielenia odpowiedzi: 08.11.2023
  • Ocena kwalifikowalności wydatków może zostać dokonana wyłącznie na etapie oceny formalno-merytorycznej przez Komisję Oceny Projektów po dokonaniu całościowej analizy założeń wniosku o dofinansowanie projektu. Zapisy podręcznika pt.: „ALMA: Aim-Learn-Master-Achieve (mierz wysoko, ucz się, osiągaj biegłość, realizuj cele) Inicjatywa na rzecz aktywnej integracji młodzieży, pozostającej w niekorzystnej sytuacji, niekształcącej się, niepracującej ani nieszkolącej się (tzw. młodzieży NEET) poprzez mobilność - Podręcznik zawierający wytyczne” wskazują warunki dotyczące opieki mentorskiej, jak również wymagania, które muszą spełnić osoby pełniące funkcję mentora. Należy mieć jednak na uwadze, że konieczność poniesienia wydatku w ramach projektu powinna zostać uzasadniona, a niezbędność ich poniesienia powinna wynikać z zapisów wniosku o dofinansowanie.

    Data zadania pytania: 08.11.2023
    Data udzielenia odpowiedzi: 08.11.2023

Dokumenty

Finanse

Poziom dofinansowania
do 85%
Forma wsparcia
Program wsparcia, Szkolenie

Termin naboru

start

25.10.2023

koniec

08.11.2023

Wyniki

29.04.2024

Instytucja ogłaszająca nabór

Lublin, ul. Obywatelska 4

Oni odpowiedzą na Twoje pytania

Punkt kontaktowy Funduszy Europejskich Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie
Lublin, ul. Obywatelska 4, pok. 330