8 maja w ramach obchodów 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a tym samym zbliżającego się wielkimi krokami 11. finału Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie odbyły się spotkania i pokazy w sektorze Miasteczko Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Muzeum jest jedną z „Lokomotyw” Funduszy Europejskich w regionie jako Beneficjent Działania 7.1 Infrastruktura kultury i turystyki Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie zrealizowało projekt „Miasteczko prowincjonalne Europy Środkowej w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie – etap I”. Inwestycja polegała na budowie 13 obiektów wraz z małą architekturą, ciągami jezdnymi i pieszymi oraz placem rynkowym. Prowincjonalne Miasteczko powstało według planu charakterystycznego dla małych miasteczek południowo-wschodniej Polski z końca lat trzydziestych XX wieku. Układ przestrzenny miasteczka zgodny jest z tradycją europejską, oparty na prawie magdeburskim. Dzięki środkom z Funduszy Europejskich udało się odreataurować m.in.: ratusz z Głuska, areszt z Samoklęsk, stodołę z Kamionki i Tyszowiec, szkołę z Bobrownik, restaurację z Zemborzyc, domy z Wojsławic i dom z Wąwolnicy, remizę z Wilkowa, dom Jaworskich i dom Libhaberów z Siedliszcza, kołodziejnię z Bełżyc oraz rynek ze studnią, które zostały również wzbogacone przedwojennymi eksponatami.

Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 13 mln zł, a dofinansowanie z Funduszy Europejskich to niemal 7,5 mln zł.

Dzień w Muzeum Wsi Lubelskiej z Funduszami Europejskimi

Trwające obchody 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a zarazem zbliżający się 11. finał Dni Otwartych Funduszy Europejskich, są okazją do wspólnego świętowania. Takie wydarzenie 8 maja br. odbyło się w Lublinie w Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie mieszkańcy i turyści mieli do dyspozycji ekspertów Funduszy Europejskich, którzy udzielali informacji na temat wsparcia z Unii Europejskiej. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać opowieści autora ekspozycji Remizy z Wilkowa o historii obiektu i strażackich eksponatach. W Domu z Siedliszcza, w kuchni żydowskiej odbył się pokaz pieczenia cebularzy. W budynku Ratusza z Głuska zaprezentowane zostało stanowisko wędrownego drukarza i pokaz prawie zupełnie zapomnianej techniki wykonywania tradycyjnego ludowego druku na płótnie i zdobienia tkanin przy pomocy drewnianych stempli.

W maju 2004 roku Polska przystąpiła do członkostwa w Unii Europejskiej, co otworzyło nowy rozdział historii naszego kraju. Dzięki temu wszystkie regiony zyskały dostęp do Funduszy Europejskich, które przyczyniły się do wielu zmian rozwojowych. Teraz, obchodząc 20-lecie naszej obecności w Unii Europejskiej, mamy okazję do sprawdzenia, jak Fundusze Europejskie pomogły w rozwoju naszych małych ojczyzn.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE)

DOFE to największe wydarzenie organizowane co roku w całej Polsce wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, by pokazać jak wiele projektów zostało zrealizowanych dzięki Funduszom Europejskim i jak zmieniła się Polska od momentu wejścia do wspólnoty europejskiej. Od 24 kwietnia aż do 12 maja br. Beneficjenci przygotowali specjalne wydarzenia z tej okazji, o których mogą Państwo przeczytać więcej w zakładce 20 lat w Unii Europejskiej. Finał DOFE w naszym regionie zaplanowaliśmy na 11 maja br. na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a także w Ogrodzie Saskim, które na ten dzień zamienią się w miasteczka Funduszy Europejskich. Więcej o tym wydarzeniu przeczytać można w zakładce Dni Otwarte Funduszy Europejskich.