Światowy Dzień Uchodźcy to międzynarodowe święto wyznaczone przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu uhonorowania odwagi i siły uchodźców na całym świecie. W jego ramach zorganizowano wiele wydarzeń w województwie lubelskim, a jedno z nich jest szczególne – to piknik integracyjny na placu przed Tymczasowym Miejscem Pobytu przy ul. Zagłoby 8 w Zamościu, podczas którego nastąpiło uroczyste otwarcie Centrum Integracji dla Obywateli Państw Trzecich. Obywatelami państw trzecich są osoby legitymujące się obywatelstwem państw spoza UE.
O projekcie
Utworzenie Centrum Integracji dla Obywateli Państw Trzecich w Zamościu jest częścią projektu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie pn. „Utworzenie Centrum Integracji dla obywateli państw trzecich, w tym migrantów w województwie lubelskim”. Całkowita wartość projektu to 14,5 mln zł, z czego dofinansowanie z Funduszy Europejskich wynosi ponad 12,3 mln zł. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby obywateli państw trzecich, którzy zamieszkują lub przebywają na terenie naszego województwa. W jego ramach planowane jest utworzenie Centrum Integracji dla Obywateli Państw Trzecich w Lublinie wraz z punktami w Chełmie, Zamościu i Białej Podlaskiej. Jako pierwszy powstał punkt w Zamościu przy ul. Zagłoby 8, ponieważ miał odpowiednie zaplecze – mieszczą się w nim tymczasowe miejsca pobytu dla obywateli Ukrainy. Przebywa tam 40 osób, głównie matki z dziećmi i osoby z niepełnosprawnościami.
Dzięki utworzeniu Centrum w Zamościu cudzoziemcy uzyskają dostęp do niezbędnego wsparcia, co jest czynnikiem przyspieszającym proces integracji w Polsce. Działalność Centrum to również zbudowanie płaszczyzny porozumienia i wzajemnego zrozumienia potrzeb, z poszanowaniem inności kultur, wyznania i tradycji. Centrum stanie się kompleksową formą pomocy integracyjnej, a jego aktywne działania pomogą obywatelom państw trzecich przybyłym do Polski stać się częścią lokalnych społeczności.
Dzięki uczestnictwu w projekcie obywatele państw trzecich będą mogli skorzystać z:
- nauki języka polskiego w stopniu adekwatnym do potrzeb;
- uzyskania/potwierdzenia kwalifikacji, które mają wpływ na znalezienie pracy;
- pomocy doradczej we wszystkich aspektach dotyczących życia w Polsce;
- kompleksowej aktywizacji społecznej i zawodowej, realizowanej w sposób zindywidualizowany, uzależniony od indywidualnej sytuacji życiowej obywateli państw trzecich i ich rodzin;
- integracji społecznej obywateli państw trzecich i społeczeństwa przyjmującego.
Projekt przewiduje również wsparcie skierowane do pracodawców zatrudniających obywateli państw trzecich w zakresie przeciwdziałania konfliktom na tle różnic kulturowych czy uwzględniania odmienności kulturowych w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Możliwe będą również szkolenia dla osób bezpośrednio pracujących z obywatelami państw trzecich oraz inne formy aktywności podnoszące wiedzę mieszkańców regionu z zakresu spraw obywateli państw trzecich.
Szacuje się, że ze wsparcia w ramach Centrum Integracji skorzysta łącznie 1500 osób.