Dzisiaj w siedzibie Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski spotkał się z przedstawicielami powiatów i gmin województwa lubelskiego, którzy wspólnie zajmą się budową ścieżek rowerowych w ramach dwóch projektów: "Rowerowe Roztocze. Drogi pieszo-rowerowe w obszarach miejskich" oraz "Rowerowe Roztocze. Drogi pieszo-rowerowe w obszarach wiejskich" z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Liderem obu projektów partnerskich będzie Roztoczański Związek Powiatowo-Gminny.

To, że spotkaliśmy się w tak licznym gronie osób zainteresowanych realizacją przedmiotowych przedsięwzięć, jest najlepszym dowodem na to jak istotne zadanie stoi przed nami do wykonania. Wkraczamy teraz w kluczową fazę przygotowania wniosku o dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027.Wierzę, że liderzy przedsięwzięć oraz partnerzy sumiennie i terminowo przygotują niezbędną dokumentację, dzięki czemu mieszkańcy naszego regionu i turyści wkrótce skorzystają z nowych dróg pieszo-rowerowych wraz z niezbędną infrastrukturą.
Popiersie mężczyzny w średnim wieku

Jarosław Stawiarski
Marszałek Województwa Lubelskiego

Rozwój turystyki rowerowej

Konieczność rozwoju turystyki rowerowej została dostrzeżona już na etapie prac nad przygotowaniem programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Inwestycje dotyczące wsparcia infrastruktury rowerowej przewidziano w priorytecie V: Zrównoważona mobilność miejska, Działanie 5.1 Niskoemisyjny transport miejski, oraz w Priorytecie VII: Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych, Działanie 7.10 Turystyczne Lubelskie programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Przede wszystkim jednak w Kontrakcie Programowym dla Województwa Lubelskiego uwzględniono między innymi realizację projektów:

  1. Rowerowe Roztocze. Drogi pieszo-rowerowe w obszarach miejskich”, który będzie realizowany w ramach Działania 5.1 - Niskoemisyjny transport miejski. Wartość tego przedsięwzięcia to ponad 18 mln euro, z czego blisko 15 mln euro pochodzić będzie z Funduszy Europejskich, a realizować je będzie 14 partnerów projektu.

Inwestycja polega na wykonaniu ponad 35 km dróg pieszo-rowerowych zlokalizowanych na terenie gmin miejskich: Kraśnik, Goraj, Krasnobród, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Tomaszów Lubelski, Janów Lubelski, Józefów oraz Frampol. W wybranych lokalizacjach wybudowanych zostanie 9 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, w tym dla rowerów i skuterów. Powstaną parkingi dla rowerów i punkty obsługi rowerzystów wyposażone w ławki i stojaki dla rowerów. Zamontowane zostaną także między innymi tablice informacyjne, monitoring i oświetlenie w miejscach szczególnie niebezpiecznych.

  1. „Rowerowe Roztocze. Drogi pieszo-rowerowe w obszarach wiejskich” w ramach Działania 7.10 - Turystyczne Lubelskie. W tym przypadku całkowita wartość projektu sięgnie ponad 38 mln euro, z czego 32,5 mln euro, to środki unijne, w których rozdysponowanie zaangażowanych będzie 17-stu partnerów projektu.

W odniesieniu do obszarów wiejskich projekt będzie realizowany na terenie 5 powiatów: kraśnickiego, janowskiego, biłgorajskiego, zamojskiego oraz tomaszowskiego. Planowane jest powstanie prawie 140 km nowych dróg pieszo-rowerowych w 33 lokalizacjach. Wybudowanych zostanie także 12 punktów obsługi rowerzystów wyposażonych w małą architekturę drewnianą (wiaty, ławy, stoły, stojaki rowerowe), stacje napraw rowerów, stacje ładowania rowerów elektrycznych, itp.

Projekty partnerskie

Dla obu tych działań przewidziany został niekonkurencyjny sposób wyboru. Wnioskodawcą i liderem zaplanowanych przedsięwzięć będzie Roztoczański Związek Powiatowo-Gminny. Szacowana wartość całkowita projektów wyniesie ponad 56 mln euro, z czego ponad 47 mln euro to dofinansowanie UE pochodzące ze środków programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Dzisiejsze spotkanie było inauguracją czekającej na wszystkich partnerów pracy. Planowany termin ogłoszenia naborów wniosków o dofinansowanie projektów w obu Działaniach przewidziane zostało na luty 2024 roku. Zatem lider i partnerzy wspólnego przedsięwzięcia jakim jest Rowerowe Roztocze wkraczają w kluczową fazę przygotowania wniosku o dofinansowanie. Rzetelne i terminowe przygotowanie wszelkich niezbędnych dokumentów jest warunkiem do tego, by mieszkańcy województwa lubelskiego oraz odwiedzający nasz region turyści mogli korzystać z ponad 170 kilometrów nowych dróg pieszo-rowerowych wraz z niezbędną infrastrukturą, utworzonych w ramach przedmiotowego projektu.