Zarząd Województwa Lubelskiego zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach społecznych propozycji kryteriów wyboru projektów dla naborów planowanych w ramach następujących Działań współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego:

  1. Działanie 3.3 Bezpieczeństwo ekologiczne oraz dostosowanie do zmian klimatu i zapobieganie powodziom i suszy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskich Obszarów Funkcjonalnych,

Typy projektu:

  1. Rozwijanie systemów prognozowania i ostrzegania środowiskowego.
  2. Wspieranie inwestycji w zakresie małej retencji wodnej, w szczególności w naturalnych ekosystemach oraz zlewniach elementarnych, w tym naturalnych ekosystemach na obszarach cennych przyrodniczo oraz ekosystemach przekształconych wykorzystywanych na potrzeby produkcji rolnej, w tym poprzez zabiegi agrotechniczne, dobór gatunków i zbiorowisk roślin.
  3. Zrównoważone zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych, w szczególności z wykorzystaniem zielonej i zielono-niebieskiej infrastruktury, zastosowanie wodoprzepuszczalnych nawierzchni oraz odszczelnianie nawierzchni nieprzepuszczalnych.
  4. Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu miast, z wyłączeniem miast wspieranych w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej oraz programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
  5. Projekty w zakresie adaptacji do zmian klimatu miast, w tym nieposiadających planów adaptacji do zmian klimatu, z wyłączeniem miast wspieranych w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej oraz programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
  6. Działania informacyjno-edukacyjne i edukacyjne w zakresie kwestii klimatycznych oraz ochrony zasobów wodnych - jako element szerszego projektu związanego z adaptacją do zmian klimatu.

Sposób wyboru: niekonkurencyjny

  1. Działanie 3.9 Ochrona bioróżnorodności na obszarach objętych formami ochrony przyrody,

Typ projektu:

  1. Opracowanie/aktualizacja dokumentów planistycznych dla form ochrony przyrody.

Sposób wyboru: konkurencyjny

3. Działanie 7.9 Zrównoważony rozwój dziedzictwa kulturowego,

Typy projektu:

  1. Wsparcie obiektów zabytkowych, zespołów tych zabytków wraz z ich otoczeniem do pełnienia funkcji związanych z kulturą poprzez prace konserwatorskie, restauratorskie, rewaloryzacyjne, renowacyjne, roboty budowlane oraz ich modernizację (z wyłączeniem rozbiórki), w tym:
  1. zakup, modernizacja wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej w obiektach będących celem projektu, roboty budowlane, modernizacja infrastruktury technicznej i sanitarnej (w tym z zakresu przystosowania obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami) - wyłącznie jako element projektu,
  2. prace konserwatorskie zabytków ruchomych (wyłącznie jako element projektu),
  3. zapewnienie niezbędnych warunków funkcjonowania instytucji i twórców kultury w sieci (wyłącznie jako element projektu).
  1. Przedsięwzięcia infrastrukturalne w sektorze kultury ukierunkowane na rozwijanie aktywności społecznej m.in. poprzez tworzenie /adaptację /dostosowanie budynków i przestrzeni do realizacji oferty kulturalno-edukacyjnej, rozwój innowacji społecznych, w tym:
  1. zakup, modernizacja wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej w obiektach będących celem projektu, roboty budowlane, modernizacja infrastruktury technicznej i sanitarnej (w tym z zakresu przystosowania obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami) - wyłącznie jako element projektu,
  2. prace konserwatorskie zabytków ruchomych (wyłącznie jako element projektu),
  3. zapewnienie niezbędnych warunków funkcjonowania instytucji i twórców kultury w sieci (wyłącznie jako element projektu).
  1. Zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym możliwość zapewnienia niezbędnych warunków funkcjonowania instytucji i twórców kultury w sieci (wyłącznie jako element projektu).
  2. Projekty z zakresu ochrony dziedzictwa niematerialnego.
  3. Projekty dotyczące nowych produktów w dziedzinie kultury.
  4. Monitoring i zabezpieczenie obiektów infrastruktury kultury i dziedzictwa kulturowego na wypadek zagrożeń.
  5. Rewaloryzacja i zachowanie zabytkowych ogrodów i parków.

Sposób wyboru: niekonkurencyjny - przedsięwzięcie priorytetowe ujęte w Kontrakcie Programowym dla Województwa Lubelskiego pn. Green Human Space – Kompleks Muzealno-Wystawienniczy.

  1. Działanie 11.4 Rewitalizacja obszarów innych niż miejskie,

Typ projektu:

  1. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych, realizowana na podstawie GPR.

Sposób wyboru: niekonkurencyjny - przedsięwzięcie priorytetowe ujęte w Kontrakcie Programowym dla Województwa Lubelskiego pn. Green Human Space – Zintegrowany rozwój społeczno-gospodarczy regionu poprzez rewitalizację terenów zielonych i obiektów kultury oraz stworzenie Regionalnego Centrum Turystyczno-Edukacyjnego w Pszczelej Woli.

Termin konsultacji społecznych: 16-26 lipca 2024 r.

Dla kogo?

W konsultacjach społecznych mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani, a w szczególności przedstawiciele samorządów terytorialnych, przedsiębiorców, partnerów społeczno-gospodarczych, administracji rządowej, organizacji pozarządowych oraz środowisk akademickich i naukowo-badawczych.

Jak zgłosić uwagi lub wyrazić opinię?

Propozycja kryteriów wyboru projektów oraz formularz uwag dostępne są poniżej.

Pobierz i wypełnij Formularz udziału w konsultacjach społecznych. Wypełniony kwestionariusz w wersji edytowalnej prześlij na adres: konsultacjekryteria2021-2027@lubelskie.pl do dnia 26 lipca 2024 r. (włącznie).

UWAGA:

Opinie i uwagi zgłoszone w ramach konsultacji w sposób inny niż wyżej opisany nie będą rozpatrywane.

Informacja o zakresie uwzględnienia uwag i wniosków zostanie podana do publicznej wiadomości w terminie 30 dni od upływu terminu składania uwag.