Wielkimi krokami zbliża się 11. finał Dni Otwartych Funduszy Europejskich w naszym regionie, jednak w województwie lubelskim świętowanie rozpoczęło się już od 24 kwietnia. Beneficjenci w ramach obchodów 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przygotowali specjalne wydarzenia w miejscach realizacji swoich projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich z wieloma atrakcjami dla wszystkich mieszkańców regionu i turystów. Te przedsięwzięcia nazwaliśmy „Lokomotywami” Funduszy Europejskich. Dzisiaj w Lublinie odbyło się pierwsze takie wydarzenie. Była nim konferencja edukacyjna pt.: Nowe Trendy w Edukacji: Nauczanie przy Użyciu Programów Multimedialnych i Platform Edukacyjnych Online.

Firma Euro-Forum Agnieszka Gudków, Marek Gudków Spółka jawna w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Działania 1.2 Badania celowe, zrealizowała projekt pn. „Dostosowanie kreatora ćwiczeń e-learningowych do potrzeb osób z utrudnionym dostępem do edukacji”. Wartość projektu wyniosła: ok. 2,8 mln zł, dofinansowanie UE: ponad 2,1 mln zł. Projekt swoim zakresem obejmował badania przemysłowe i prace rozwojowe, dzięki którym udało się stworzyć 2 innowacje produktowe:

  • komponent platformy interaktywnej Quizer.pl umożliwiającej tworzenie ćwiczeń interaktywnych dostosowanych wg normy WCAG 2.0 do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (m.in. narządu wzroku i słuchu),
  • aplikację pozwalającą na uchronienie cyfrowych materiałów multimedialnych przed nieautoryzowanym dostępem, w praktyce chodzi o zabezpieczenie multimedialnych programów edukacyjnych przed nieuprawnionym kopiowaniem i rozpowszechnianiem w sieci.

Stworzone oprogramowanie umożliwia nie tylko tworzenie atrakcyjnych i nowoczesnych materiałów edukacyjnych, ale jest jedynym w swoim rodzaju kreatorem ćwiczeń umożliwiającym opracowanie materiałów interaktywnych zgodnie z normą WCAG. W większości kursy interaktywne dla osób niedowidzących wymagają pracy programisty, ten kreator pozwala stworzyć materiały interaktywne spełniające normę WCAG nawet przez osobę, która nie posiada zaawansowanych umiejętności programistycznych, przez nauczyciela czy trenera.

Druga funkcjonalność tego narzędzia opracowana w ramach projektu, pozwala na dystrybuowanie treści multimedialnych, takich jak multimedialne kursy i programy edukacyjne bez obawy o nielegalne ich kopiowanie, czyli w praktyce kradzież oprogramowania. Oznacza to, że treści cyfrowe, które były dostępne w postaci online na platformach edukacyjnych, mogą być oferowane w postaci licencji bezterminowych do użytku offline, przy czym twórca może mieć pewność, że jego kursy nie trafią do niekontrolowanego pirackiego obiegu.

Nowa marka dzięki Funduszom Europejskim

W oparciu o tę ostatnią funkcjonalność firma stworzyła całkiem nowa markę, która właśnie wchodzi na rynek produktów edukacyjnych. Jest to seria EduProgramy obejmująca programy multimedialne opracowane przez specjalistów w zgodnie z najnowszymi trendami, na bazie nowoczesnych technologii cyfrowych, które zapewniają użytkownikom atrakcyjne środowisko edukacyjne na miarę XXI wieku. EduProgramy to nowoczesne programy edukacyjne oraz terapeutyczne, które zostały opracowane tak, by można było korzystać z nich w przedszkolu, w szkole, w gabinecie terapeutycznym, a także w domu. Mogą być one wykorzystywane przez pedagogów jako doskonałe narzędzie do pracy z dziećmi z trudnościami w nauce o różnym podłożu, w szczególności do diagnozy i terapii dzieci z dysleksją, dysortografią, dyskalkulią, zaburzeniami koncentracji i innymi zaburzeniami wymagającymi specjalistycznej pomocy. Specjalnie do użytku domowego została opracowana seria kilkudziesięciu programów obejmujących swym zakresem najważniejsze zagadnienia tematyczne z podstawy programowej z języka polskiego, matematyki, przyrody oraz języka angielskiego.

Konferencja

Zorganizowanie przez Beneficjenta konferencji w ramach obchodów 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, było inspiracją do dzielenia się oraz zdobywania nowych umiejętności z zakresu nowoczesnej edukacji. W ramach wydarzenia odbyły się sesje tematyczne i panele dyskusyjne, m.in. na temat planowanych naborów wniosków dla szkół i placówek oświatowych - terminy, zasady aplikowania i finansowania i kryteria oceny w pigułce, które omówił p.o. Z-cy dyrektora Departamentu Wdrażania EFS UMWL, Sławomir Sołtys, kolejno Pani Agnieszka Gudków przedstawiła działania na rzecz edukacji oraz kształcenia osób dorosłych i dzieci, w tym na rzecz osób z trudnościami w nauce, realizowane przez firmę Euro-Forum ze środków europejskich. Pan Radosław Borzęcki przedstawił zagadnienie: Inkluzja, czy szkoła dla każdego jest możliwa? Następnie dr Marzena Kowaluk-Romanek omówiła trudności w uczeniu się, czyli dziecko zagubione w gąszczu informacji. Ostatnim punktem, które omówili Państwo Agnieszka i Marek Gudkowie było wykorzystanie programów multimedialnych oraz edukacji online w procesie nauczania. Zakończeniem konferencji było podsumowanie oraz wręczenie certyfikatów uczestnictwa.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE)

DOFE to największe wydarzenie organizowane co roku w całej Polsce wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, by pokazać jak wiele projektów zostało zrealizowanych dzięki Funduszom Europejskim i jak zmieniła się Polska od momentu wejścia do wspólnoty europejskiej. Od 24 kwietnia aż do 12 maja br. Beneficjenci przygotowali specjalne wydarzenia z tej okazji, o których mogą Państwo przeczytać więcej w zakładce 20 lat w Unii Europejskiej. Finał DOFE w naszym regionie zaplanowaliśmy na 11 maja br. na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a także w Ogrodzie Saskim, które na ten dzień zamienią się w miasteczka Funduszy Europejskich. Więcej o tym wydarzeniu przeczytać można w zakładce Dni Otwarte Funduszy Europejskich.