Do udziału w naborze zaproszone są gminy miejskie, miejsko-wiejskie i miasta na prawach powiatu, które rozpoczęły działania na rzecz prowadzenia rewitalizacji zgodnie z Ustawą o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 r.
Oferowane w ramach projektu wsparcie:
a. Przygotowanie opracowań specjalistycznych z zakresu dziedzictwa kulturowego, m.in. opracowań dotyczących rozpoznania zasobu dziedzictwa kulturowego, analiz historycznych i konserwatorskich, badań konserwatorskich, opinii, rekomendacji, wniosków konserwatorskich, studiów ochrony wartości kulturowych. Opracowania mogą służyć identyfikacji i rozpoznaniu materialnego oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego, ale także przyczynić się do efektywnego wykorzystania jego potencjału na etapie programowania i wdrażania rewitalizacji.
b. Doradztwo i konsultacje dotyczące uwzględniania dziedzictwa kulturowego na różnych etapach planowania i wdrażania rewitalizacji, w szczególności w zakresie:
- diagnozy potencjałów kulturowych jako elementu diagnozy służącej wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji;
- delimitacji obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w zakresie potrzeb ochrony zabytków i wykorzystania potencjału dziedzictwa kulturowego;
- wyznaczania wizji, celów i kierunków działań rewitalizacji związanych z dziedzictwem;
- planowania i wdrażania przedsięwzięć rewitalizacyjnych związanych z zabytkami (infrastrukturalnych, architektonicznych, konserwatorskich, adaptacji obiektów do nowych funkcji);
- planowania i wdrażania przedsięwzięć rewitalizacyjnych związanych z lokalną kulturą i tradycją, wykorzystaniem niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
c. Organizacja spotkań edukacyjnych:
Dla każdej gminy zostanie zorganizowane co najmniej jedno spotkanie edukacyjne o charakterze ogólnym, dotyczące uwzględniania dziedzictwa kulturowego w procesie rewitalizacji oraz dodatkowe działania edukacyjne odpowiadające na zidentyfikowane, szczególne potrzeby danej gminy w tym zakresie, obejmujące np. zagadnienia związane z zielenią zabytkową czy działaniami partycypacyjnymi prowadzonymi w oparciu o lokalne dziedzictwo.
d. Sieciowanie gmin objętych Projektem Partnerskim:
Sieciowanie gmin biorących udział w projekcie, zapewniające wymianę wiedzy i prezentację dobrych praktyk między gminami – wizyty studyjne/spotkania. Ich celem będzie zapoznanie uczestników z dobrymi praktykami i przykładami uwzględniania potencjału dziedzictwa kulturowego w programowaniu i wdrażaniu rewitalizacji, wsparcie w nawiązywaniu kontaktów i współpracy między gminami prowadzącymi rewitalizację.
Realizowane wsparcie pozwoli przedstawicielom wybranej gminy zaplanować lub zrealizować przy wsparciu Centrów Kompetencji NID ds. rewitalizacji przedsięwzięcie uwzględniające potencjał lokalnego dziedzictwa kulturowego w rewitalizacji, będące modelowym rozwiązaniem w prowadzeniu rewitalizacji z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego.
Termin składania zgłoszeń do 31 marca 2025 r. Nabór zostanie rozstrzygnięty do 30 kwietnia 2025 r.”
Więcej informacji pod linkiem: Nabór gmin do Projektu Partnerskiego