Dnia 23 kwietnia Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Zbigniew Wojciechowski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego podpisali umowę z Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej na realizację projektu „Regiony Rewitalizacji – edycja 3.0”. Dzięki realizacji tego projektu gminy z naszego regionu będą mogły otrzymać wsparcie eksperckie oraz tzw. „granty” w zakresie rewitalizacji.

Projekt „Regiony Rewitalizacji 3.0” będzie realizowany we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej (dalej: MFiPR) w latach 2024-2027, a jego głównym celem jest wzmocnienie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych. Wartość projektu wynosi 5 milionów złotych. To środki pozyskane w całości z programu Fundusze Europejskie dla Pomocy Technicznej 2021-2027, zatem nie będzie wymagany wkład z Budżetu Województwa Lubelskiego.

Projekt będzie kontynuacją analogicznego zadania zrealizowanego przez Województwo Lubelskie we współpracy z MFiPR w latach 2020-2022 r.

Podczas realizacji poprzedniego zadania zapewniliśmy gminom wsparcie szkoleniowe i indywidualne doradztwo w zakresie przygotowania Gminnych Programów Rewitalizacji. Te formy wsparcia spotkały się z dużym zainteresowaniem oraz uznaniem przedstawicieli samorządów, dlatego przyjęliśmy zaproszenie Ministerstwa do przystąpienia do kolejnej edycji projektu. Tym razem wsparcie merytoryczne zostanie uzupełnione o komponent finansowy w postaci grantów.
Anna Brzyska, Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi

Anna Brzyska
Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie

W ramach konkursu grantowego, który planujemy ogłosić w 2025 roku, przewidziane jest wsparcie dla zintegrowanych mini-projektów rewitalizacyjnych obejmujących działania społeczne oraz drobne inwestycje do 200 tysięcy złotych. Wśród zakładanych celów projektów można wymienić: zwiększenie aktywizacji społeczności sąsiedzkich i budowanie relacji sąsiedzkich, wspieranie integracji społeczności na poziomie lokalnym, wykorzystywanie lokalnej infrastruktury i zasobów, a także wsparcie rozwoju wspólnej przestrzeni publicznej w celu budowania relacji pomiędzy członkami danej społeczności. O granty będą mogły się ubiegać gminy, ich jednostki organizacyjne oraz organizacje pozarządowe.

Rewitalizacja zajmuje istotne miejsce w systemie wdrażania programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Zgodnie z postanowieniami programu wspierana będzie rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich oraz obszarów innych niż miejskie w oparciu o gminne programy rewitalizacji, zaś inwestycje będą obejmowały kompleksowe działania mające na celu przeciwdziałanie degradacji infrastruktury i przestrzeni publicznej, pobudzanie rozwoju i zmian jakościowych poprzez wzrost aktywności społecznej i gospodarczej oraz poprawę środowiska zamieszkania. Łączna alokacja na działania rewitalizacyjne z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027 wynosi ponad 134 miliony euro. Nabory wniosków o dofinansowanie w Działaniach 11.1 Rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich oraz 11.4 Rewitalizacja obszarów innych niż miejskie zostaną ogłoszone 29 maja 2024 r. i potrwają od 10 czerwca do 13 września 2024 r.