Dokładnie 20 lat temu Polska przystąpiła do UE. Z tej okazji 1 maja 2024 r. gościliśmy w Wikarówce w Kazimierzu Dolnym, gdzie Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynności pw. św. Anny zorganizowało dzień z Funduszami Europejskimi.

Wikarówka jako „Lokomotywa” Funduszy Europejskich

Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynności pw. św. Anny skorzystało ze wsparcia w ramach Działania 13.3 Rewitalizacja obszarów miejskich Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (RPO WL) na realizację projektu „Rozbudowa, odbudowa i konserwacja zabytkowego zespołu architektonicznego - Wikarówka w Kazimierzu Dolnym na cele społeczne”. Przedmiotem inwestycji była odbudowa zespołu architektonicznego Wikarówki – zabytkowego kompleksu budynków pochodzących z XVIII wieku. Zrewitalizowano dawny dom wikarego, stodołę i budynek gospodarczy. Zakres projektu obejmował uporządkowanie i zagospodarowanie zdegradowanej infrastruktury i przestrzeni publicznej, przystosowanie do potrzeb osób wykluczonych oraz z niepełnosprawnościami, poprawę dostępności przestrzeni oraz zwiększenie spójności terenu. Odbudowa, rozbudowa i konserwacja zabytkowego zespołu architektonicznego Wikarówki objęła dawny dom wikarego, stodołę i budynek gospodarczy. Wartość projektu wyniosła ponad 7,2 mln zł, z czego blisko 4,8 mln zł to dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

W odrestaurowanym kompleksie trzech budynków obecnie znajdują się: środowiskowy dom samopomocy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, świetlica dla osób starszych i z niepełnosprawnościami oraz placówka opiekuńczo-wychowawcza dla dzieci z Kazimierza Dolnego i okolic, prowadzone przez Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne pw. św. Anny. Stowarzyszenie wspiera rodziny potrzebujące pomoce, organizuje zajęcia dla dzieci oraz warsztaty dla seniorów.

Dzień w Wikarówce z Funduszami Europejskimi

Podczas uroczystości rocznicowych w Wikarówce najmłodsi mogli uczestniczyć w warsztatach tanecznych, muzycznych i perkusyjnych. Tworzyli także instrumenty z recyklingu oraz uczyli się gry na nich. Odwiedzający mogli podziwiać wystawę prac malarskich seniorów – uczestników warsztatów rysunku i malarstwa, a w przestrzeni miejskiej - na Rynku, w kościele pw. św. Anny i św. Ducha oraz na wzgórzu za Farą zorganizowano prezentację i występy artystyczne.

Nie zabrakło także ekspertów Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie (UMWL). Udzielali oni dzisiaj informacji o możliwościach uzyskania dofinansowania w ramach perspektywy finansowej 2021-2027, Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, Programach Komisji Europejskiej oraz Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności. Towarzyszyli im również pracownicy Departamentów Wdrożeniowych tj. Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego UMWL, jak również Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie oraz Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, którzy informowali o możliwościach wsparcia z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Specjaliści byli do dyspozycji w zakresie realizacji projektów z tematyki np. włączenia społecznego, kultury i turystyki, edukacji, transportu, zdrowia, projektów infrastrukturalnych, ochrony środowiska czy wsparcia przedsiębiorstw.