Kolejną stacją na drodze do 11. finału Dni Otwartych Funduszy Europejskich w naszym regionie, „Lokomotywy” Funduszy Europejskich była Wola Okrzejska - miejscowość na Ziemi Łukowskiej, z której pochodzi Henryk Sienkiewicz. Z okazji urodzin noblisty, Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej zorganizowało urodziny Henryka Sienkiewicza z Funduszami Europejskimi.

Miejsce świętowania jest nieprzypadkowe. To właśnie w Woli Okrzejskiej urodził się Henryk Sienkiewicz i to właśnie projekt pn. „Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej - I etap podniesienia atrakcyjności Muzeum, zabytkowego parku i kopca” został zrealizowany przez Powiat Łukowski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Działanie 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne. Wartość projektu wyniosła ponad 4 mln zł, natomiast dofinansowanie z UE to ponad 2,3 mln zł.

O projekcie

W ramach projektu przebudowano i wyremontowano istniejący budynek Muzeum Henryka Sienkiewicza – oficyny południowej (dwór południowy). Podstawowy zakres prac w ramach tego zadania polegał między innymi na uzupełnieniu, naprawie tynków i przemalowaniu wszystkich ścian
i sufitów, wymianie posadzek w całym budynku, montażu schodów wyłazowych na strych, remoncie stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowie instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania, przebudowie instalacji elektrycznej, budowie instalacji teletechnicznej i systemu alarmowego. Obiekt przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Dokonano zakupu wyposażenia, w tym zasobów edukacyjnych i multimedialnych. Zakupiono m.in. stroje i sprzęt z czasów bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza do prowadzenia zajęć edukacyjnych, meble do ekspozycji i na cele biurowe oraz wyposażenie sali edukacyjnokonferencyjnej oraz sprzęt komputerowy.

Oprócz tego, zagospodarowano, zrewitalizowano i poprawiono stan techniczny terenu przy Muzeum Henryka Sienkiewicza poprzez odtworzenie istniejącego pomiędzy dworami podjazdu i gazonu oraz odtworzenie zachodniej bramy wjazdowej. Wykonano sieci dróg pieszych i alejek parkowych. W parku powstały latarnie oświetleniowe a teren został objęty monitoringiem zewnętrznym. Rewitalizację przeszedł również Kopiec ku pamięci Henryka Sienkiewicza.

Przeprowadzenie tych zadań miało na celu poprawę jakości zasobów dziedzictwa kulturowego
i naturalnego zabytkowego zespołu podworskiego w Woli Okrzejskiej, w którym mieści się Muzeum Henryka Sienkiewicza oraz Kopca, w celu uchronienia ich od degradacji i pełniejszego ich wykorzystania.

Urodziny Henryka Sienkiewicza z Funduszami Europejskimi

W wyremontowanych wnętrzach Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej odbył się kameralny koncert w wykonaniu tenora Jacka Szymańskiego przy akompaniamencie fortepianu, na którym grał Rafał Lewandowski. Wręczono nagrody laureatom II Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Prozy Henryka Sienkiewicza „Malowane Słowem”, którzy następnie dali występ dla przybyłych gości.

W muzealnym parku każdy chętny został poczęstowany urodzinowym tortem. Dla zwiedzających był dostępny Obóz Towarzysza husarskiego (namioty z wyposażeniem: elementy uzbrojenia, meble obozowe, wystawka na stole, wiata ze stołami i ławkami, ruszt), tor łuczniczy, na którym goście strzelali z łuku refleksyjnego do tarczy. Dzieci i dorośli korzystali z różnych gier oraz zabaw takich jak rzucanie podkowami, zabawa gonałami (trafianie gonałem (imitacją szabli) w cel, siedemnastowieczna gra
w bocze (boule), siedemnastowieczna gra dla dorosłych – „deska”. Ponadto dzieci miały do dyspozycji kolorowanki i krzyżówki nawiązujące do twórczości i bohaterów książek Henryka Sienkiewicza. Rekonstruktorzy Fundacji Chorągiew Jazdy Rzeczypospolitej przedstawili historię powstania formacji husarii, zaprezentowali i omówili uzbrojenia towarzysza husarskiego, najważniejsze bitwy husarii. Dużą oglądalność miała scenka rodzajowa - pojedynek na szable w wykonaniu rekonstruktorów Tomasza Abramskiego i Dariusza Bieleckiego. Pani Lucyna Chruślińska przedstawiła życie kobiet w świecie sarmackim (zwyczaje, tradycje, wychowywanie dzieci) w formie gawędy przy namiocie. Czas uczestnikom umilały pieśni rycerskie przy akompaniamencie na lutni. Warsztaty garncarskie były jedną
z najbardziej obleganych atrakcji podczas wydarzenia.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE)

DOFE to największe wydarzenie organizowane co roku w całej Polsce wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, by pokazać jak wiele projektów zostało zrealizowanych dzięki Funduszom Europejskim i jak zmieniła się Polska od momentu wejścia do wspólnoty europejskiej. Od 24 kwietnia aż do 12 maja br. Beneficjenci przygotowali specjalne wydarzenia z tej okazji, o których mogą Państwo przeczytać więcej w zakładce 20 lat w Unii Europejskiej. Finał DOFE w naszym regionie zaplanowaliśmy na 11 maja br. na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a także w Ogrodzie Saskim, które na ten dzień zamienią się w miasteczka Funduszy Europejskich. Więcej o tym wydarzeniu przeczytać można w zakładce Dni Otwarte Funduszy Europejskich.