„Jedziemy na lotnisko”, „Dzień na lotnisku” i „Dostępność na lotnisku Lublin Airport” to tytuły trzech atrakcji zaproponowanych 10 maja br. przez „Lokomotywy” Funduszy Europejskich. Uczestnicy jednej z nich niejako z założenia uczestniczyli w pozostałych.
Jedziemy na lotnisko
Uczestnikami wycieczki były dzieci i nauczyciele ze szkół z terenu województwa lubelskiego, których opiekunowie odpowiednio szybko zgłosili chęć spędzenia dnia na lotnisku zapisując się przed dedykowany formularz zgłoszeniowy, który dostępny był na stronie internetowej. Zgodnie z zasadami określonymi przez władze portu lotniczego młodzież na lotnisko pojechała w dwóch grupach pięćdziesięcioosobowych:
- I tura w godzinach 7:05 - 10:21, w której uczestniczyły dzieci i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 42 w Lublinie oraz Szkoły Podstawowej nr 57 w Lublinie;
- II tura w godzinach 11:57 – 15:35, w której uczestniczyły dzieci i nauczyciele z Zespołu Szkół w Mętowie.
Na początek chętni skorzystali z darmowego przejazdu na trasie Dworzec PKP Lublin Główny – Lublin Airport. Oczywiście jechali pociągiem zakupionym dzięki dofinansowaniu z UE w ramach wspomnianego wyżej projektu. Fundatorem biletów był jego beneficjent, a więc Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie. W trakcie jazdy zainteresowani mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat projektu i zakupionych pociągów.
Dzień na lotnisku
Po dojeździe na lotnisko obie grupy zrealizowały taki sam program zwiedzania Portu Lotniczego Lublin. Począwszy od jego Hali Głównej poprzez stanowiska Check-In, kontrolę bezpieczeństwa itp., aż po przejście przez kontrolę bezpieczeństwa do strefy zastrzeżonej i sortownię bagaży. Wielkich emocji dostarczyła także wizyta w Lotniskowej Straży Ratunkowo-Gaśniczej, gdzie strażacy zaprezentowali swoje wozy, stroje oraz narzędzia ułatwiające ich pracę. Na zakończenie najmłodsi mieszkańcy naszego regionu mogli z bliska obejrzeć samolot, który tego dnia przyleci do Lublina. Oczywiście zwiedzaniu towarzyszyła pełna ciekawostek opowieść o codziennym życiu lotniska.
Dostępność na lotnisku
Równolegle na lotnisku widzieliśmy między innymi symulację odprawy pasażera niewidomego. Spore wrażenie na obserwatorach zrobiła odpowiednia komunikacja i wsparcie jakiego potrzebują osoby o szczególnych potrzebach. Była to także okazja dla obsługi lotniska, która mogła zobaczyć jak właściwie komunikować się i asystować pasażerom niewidomym, aby zapewnić im bezpieczną i komfortową podróż.
Przy okazji beneficjenci z Polskiego Związku Niewidomych Okręg Lubelski sprawdzili dostępność i udogodnienia dla osób ze szczególnymi potrzebami jakie istnieją na lotnisku w Świdniku. Pozwoli to wskazać jakie kroki można podjąć, aby jeszcze bardziej usprawnić proces podróżowania dla osób np. z dysfunkcją wzroku.