Obchody 20-lecia wstąpienia Polski do UE to czas zaprezentowania szerszej publiczności efektów wdrażania projektów unijnych przez Beneficjentów, którzy w naszym regionie realizowali projekty z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013 oraz 2014-2020. Oprócz tego w sobotę 11 maja w Lublinie, wspólnie świętowaliśmy nasze uczestnictwo w UE podczas XI. finału Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE), na które zaprosił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Do tej pory, przy wsparciu Unii Europejskiej, wiele zmieniło się nie tylko w całej Polsce, ale przede wszystkim w naszym regionie. Podczas tegorocznego finału DOFE nie zabrakło atrakcji, koncertów i spotkań z Beneficjentami Funduszy Europejskich.

Miasteczka europejskie

Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE) to coroczne święto związane z Funduszami Europejskimi, któremu towarzyszą spotkania z Beneficjentami, koncerty, pikniki. Organizowane jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we wszystkich regionach Polski i ma pokazać, jak zmieniło się nasze otoczenie dzięki funduszom unijnym. W tym roku okazja do świętowania jest podwójna – obchodzimy bowiem 20-lecie Polski w UE oraz 550-lecie województwa lubelskiego.

Z dumą i radością gromadzimy się, aby uczcić dwudziestolecie przynależności Polski do Unii Europejskiej. To wyjątkowy moment, który przywołuje nie tylko wspomnienia wysiłków i osiągnięć, ale również inspiruje nas do spojrzenia w przyszłość z optymizmem i determinacją. Z perspektywy rozwoju województwa lubelskiego, ostatnie dwudziestolecie to okres niezwykle intensywny, naznaczony wieloma inwestycjami. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich województwo lubelskie rozwija się, pięknieje i daje coraz więcej możliwości
Popiersie mężczyzny w średnim wieku

Jarosław Stawiarski
Marszałek Województwa Lubelskiego

Finał DOFE – występy i atrakcje

Świętowanie podczas finału DOFE rozpoczęło się o godz. 10.00 rodzinnym biegiem w Ogrodzie Saskim, po którym wszyscy wraz z towarzyszeniem klaunów, szczudlarzy, bębniarzy i Syriuszem – oficjalną maskotką Unii Europejskiej i animatorami o godz. 11.45 przeszli wspólnie z Ogrodu Saskiego na Plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (CSK). Od godz. 12.00 Plac Teatralny i Ogród Saski zamieniły się w miasteczka europejskie, To na Placu Teatralnym oficjalnie wszystkich przywitał gospodarz wydarzenia – Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Do dyspozycji uczestników były między innymi:

  • Stoiska Beneficjentów Funduszy Europejskich – tzw. „Lokomotyw” Funduszy Europejskich,
  • Stoiska służb mundurowych,
  • Strefa gier i zabaw,
  • Pokazy magii,
  • Symulator dachowania,
  • Stoisko promujące zasady równościowe ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb tworzenia udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni publiczne.
  • Rekonstrukcja historyczna Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej w Woli Okrzejskiej,
  • Pokazy naukowe Spice Gears Academy z Kraśnika,
  • Konkursy z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do UE,
  • Pokazy strażackie i pierwszej pomocy.

O wrażenia artystyczne zadbali: Klub Sportowy Fly Five, Opera Lubelska, Zespół folklorystyczny „Roztocze” z Tomaszowa Lubelskiego, Kapela Janka z Urzędowa i znany akordeonista Miłosz Bachonko.

Wielu uczestników skorzystało też z usług ekspertów Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Z kolei w Ogrodzie Saskim w godz. 12.00 – 18.00 dostępna była strefa gier i zabaw. Nie tylko najmłodsi chętnie brali udział w: zabawach z chustą animacyjną, skokach w workach, przeciąganiu liny, czy bawili się puszczając gigantyczne bańki mydlane.

Widzów zabawiali szczudlarze i klauni, a najmłodsi chętnie poddawali się zabiegom malowania buziek, zmywalnych tatuaży i wplatania kolorowych warkoczyków,

Chętni uczestniczyli w interesującej grze miejskiej, lub zajęciach rekreacyjnych na świeżym powietrzu.

Dodatkowo, w tzw. Galerii Saskiej dla wszystkich dostępna jest wystawa zewnętrzna „LOKOMOTYWY” FUNDUSZY EUROPEJSKICH, czyli 20 projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich w ramach programów regionalnych na lata 2007-2013 oraz 2014-2020. Wystawa dostępna będzie do 24 maja br.

Od 10 maja do 12 maja br. we wnętrzach CSK można było podziwiać wystawę prac laureatów ze wszystkich edycji konkursu plastycznego Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoją okolicę.

Koncerty

Zwieńczeniem świętowania finału DOFE były koncerty zespołów Sound’nGrace i Afromental. Po koncercie uczestnicy zobaczyli efektowny pokaz iluminacji świetlnej o tematyce Funduszy Europejskich i Unii Europejskiej.

Obchody Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2024 przeszły już do historii. Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia naszej galerii. Zobaczcie też, jak bawiliśmy się w poprzednich edycjach DOFE: 2022 rok, 2023 rok.

„Lokomotywy” Funduszy Europejskich

Finał 11. edycji DOFE poprzedziła Majówka z „Lokomotywami” Funduszy Europejskich, która rozpoczęła się 24 kwietnia br. W tym czasie Beneficjenci, czyli „Lokomotywy” Funduszy Europejskich, organizowali specjalne wydarzenia w miejscach realizacji swoich projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich. Również 11 maja na finał 11. edycji DOFE „Lokomotywy” Funduszy Europejskich przygotowali na ten dzień swoje stoiska. Warto tu zaznaczyć, że efekty realizowanych przedsięwzięć ze środków unijnych, nie byłyby możliwe, gdyby nie Beneficjenci, dlatego te przedsięwzięcia nazwaliśmy „Lokomotywami Funduszy Europejskich”. Interpretujemy to tak, że każdy Beneficjent „napędza” kolejnych do korzystania ze środków unijnych. Razem nadają tempo rozwojowi całego województwa. Nie tylko gospodarczego czy infrastrukturalnego, ale również dla rynku pracy, edukacji, kultury, zdrowia, kształcenia zawodowego, mobilności miejskiej, ekologii i spójności społecznej. Więcej o tej akcji pisaliśmy na stronie funduszeUE.lubelskie.pl.

galeria