Zgodnie z art. 5 ust. 6 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 wytyczne zaczną obowiązywać od dnia ogłoszenia Komunikatu Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie zmienionych wytycznych (dalej: komunikat) w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Nowelizacja wytycznych wynika w głównej mierze z ustaleń Zespołu do spraw koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Modyfikacja dokumentu, oprócz drobnych korekt technicznych, obejmuje trzy zasadnicze zmiany.
1. Wprowadzenie silnej rekomendacji dla instytucji zarządzających, aby nie rezygnowały z przeprowadzania naborów i nie usuwały ich z harmonogramów naborów, jeśli ich rozpoczęcie zaplanowano w terminie krótszym niż 3 miesiące od aktualizacji harmonogramu. W wytycznych wskazano, że odstąpienie od przeprowadzenia takiego naboru powinno nastąpić jedynie z powodu okoliczności, których nie dało się przewidzieć. Rezygnacja taka będzie wymagała od instytucji zarządzającej upublicznienia uzasadnienia tej decyzji. Nowe postanowienia dotyczą wyłącznie sytuacji, w której instytucja zarządzająca rezygnuje z przeprowadzenia naboru. Oznacza to, że nie wprowadzono żadnych dodatkowych ograniczeń w odniesieniu do aktualizowania informacji o planowanych naborach, ani nie wykluczono możliwości wpisywania do harmonogramu nowych naborów.
2. Wprowadzenie obowiązku określenia w regulaminie wyboru projektów (dalej: regulamin) terminów, w jakich właściwa instytucja sprawdzi dokumenty niezbędne do zawarcia umowy o dofinansowanie (maksymalnie 60 dni od otrzymania kompletu dokumentów) oraz zawrze umowę o dofinansowanie (maksymalnie 30 dni od zakończenia weryfikacji dokumentów). Rodzi to ewentualną konieczność dokonania modyfikacji regulaminów w toczących się postępowaniach. Może mieć to miejsce w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, w której w regulaminie nie ma żadnych postanowień dotyczących terminów, w jakich właściwa instytucja sprawdzi dokumenty niezbędne do zawarcia umowy o dofinansowanie oraz zawrze umowę o dofinansowanie. W tym przypadku właściwa instytucja musi dokonać zmian w regulaminie polegających na wprowadzeniu właściwych, zgodnych z wytycznymi postanowień. Drugim przypadkiem jest sytuacja, w której w regulaminie co prawda są zapisy odnoszące się do wspomnianych terminów, niemniej nie odpowiadają one nowym postanowieniom wytycznych. W tej sytuacji właściwa instytucja musi zmodyfikować postanowienia regulaminu w taki sposób, aby odpowiadały one zmienionym wytycznym. W sytuacji, gdy postanowienia regulaminu są zgodne z nowym brzmieniem wytycznych (wpisują się w wyznaczony standard), nie ma konieczności dokonywania modyfikacji regulaminu. Jednocześnie jeśli planują Państwo uruchomienie naborów w najbliższych dniach chciałbym zwrócić Państwa uwagę na potrzebę dokonania analizy przygotowywanej dokumentacji, pod tym kątem, aby uniknąć konieczności jej późniejszej modyfikacji.
3. Wykreślenie podrozdziału 8.4 wytycznych, dotyczącego szczególnych zasad wyboru projektów w ramach EFS. Rozwiązanie to pozwoli na uproszenie procedur wyboru projektów oraz zwiększenie ich elastyczności, co wpisuje się w postulaty związane z deregulacją. Instytucje zarządzające będą miały możliwość dostosowania i zorganizowania procesu wyboru, w tym oceny projektów tak, aby maksymalnie wpisywał się on w wymagania poszczególnych naborów.
UWAGA:
Na portalu www.funduszeeuropejskie.gov.pl zostanie zamieszczona informacja o dniu, od którego stosowane będą zmienione wytyczne. Nastąpi to niezwłocznie po ogłoszeniu komunikatu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.