Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w partnerstwie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów oraz Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego realizuje wieloletni projekt grantowy, współfinansowany ze środków europejskich (EFS+) pn.: „Dostępny samorząd 2.0” (dalej: Projekt).

W toku Projektu planowane jest wsparcie – w ramach trzech tur naboru – co najmniej 240 jednostek samorządu terytorialnego (JST) w zakresie zwiększenia dostępności usług publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Wsparcie będzie udzielane w postaci:

  1. szkoleń pracowników JST i doradztwa indywidualnego we wdrożeniu Standardów Dostępności w Samorządzie;
  2. grantu na realizację wybranych przedsięwzięć, w tym inwestycyjnych w wysokości 300 tys. zł.

Przedmiotem grantu będzie dofinansowanie dostosowania, w wymiarze architektonicznym, informacyjno-komunikacyjnym lub cyfrowym, do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami wybranego:

  1. budynku bądź jego części lub
  2. przestrzeni / fragmentu przestrzeni pozostającej w dyspozycji JST lub
  3. sposobu organizacji usługi publicznej świadczonej przez JST.

W ramach II tury naboru (planowanej do przeprowadzenia w okresie: marzec - kwiecień br.) wyłonionych zostanie do udziału w Projekcie 80 JST z obszaru 5 województw:

    1. lubelskiego;
    2. łódzkiego;
    3. małopolskiego;
    4. podkarpackiego;
    5. świętokrzyskiego.

Łączna wartość grantów MSWiA w II turze naboru wyniesie 24 mln zł.

Do uczestnictwa w Projekcie będą mogły być zakwalifikowane wyłącznie JST, które spełniły następujące kryteria dostępu, przyjęte przez Komitet Monitorujący programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego:

  1. na dzień ogłoszenia naboru do uczestnictwa w Projekcie wyznaczyły co najmniej jedną osobę pełniącą funkcję koordynatora do spraw dostępności (zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami [t. j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 1411]);
  2. na dzień złożenia formularza zgłoszeniowego sporządziły, opublikowały na stronie internetowej urzędu JST (lub podmiotowej stronie BIP) i przekazały do właściwego miejscowo wojewody lub Głównego Urzędu Statystycznego aktualny Raport o stanie zapewniania dostępności (zgodnie z art. 11 ww. ustawy);
  3. nie mają obowiązujących, ustanowionych przez organy tej JST dyskryminujących aktów prawa miejscowego.

Ocena formularzy zgłoszeniowych zostanie przeprowadzona w oparciu o kryteria formalne oraz o kryteria premiujące, które w większości mają charakter statystyczny, dostępne w otwartych danych publicznych GUS i MF.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym zakresem Projektu (dostępnym TUTAJ) oraz do śledzenia strony internetowej Projektu (MSWiA).

Informacja o ogłoszeniu II tury naboru JST do Projektu, w tym regulamin naboru i terminy spotkań informacyjnych zostaną przekazane Państwu bezpośrednio oraz zostaną opublikowane na stronie internetowej Projektu (MSWiA) w marcu br.

W przypadku dodatkowych pytań, proszę kontaktować się pracownikami MSWiA odpowiedzialnymi za realizację Projektu, pod adresem dostepnosc@mswia.gov.pl.