W ramach obchodów Dni Funduszy Europejskich, w województwie lubelskim trwają wydarzenia w miejscach realizacji projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich z atrakcjami dla wszystkich mieszkańców regionu i turystów. 9 maja 2025 r. w Sali Konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbył się pokaz zbiorów Biblioteki Cyfrowej. A to wszystko za sprawą projektu „Kultura bez ograniczeń – digitalizacja i udostępnianie dziedzictwa kulturowego ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie”. To inwestycja, której całkowita wartość wynosi niemal 2 mln zł, z czego ponad 1,6 mln zł, stanowi dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Projekt realizowany jest w ramach Działania 2.1 „Cyfrowe Lubelskie” programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021–2027. W wydarzeniu wziął udział Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Marcin Szewczak.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego to instytucja kultury wpisująca się w pejzaż intelektualny miasta Lublin i całego regionu. Założona została dzięki ogromnemu zamiłowaniu do nauki swojego patrona Hieronima Łopacińskiego – językoznawcy, etnografa i historyka. Swoje liczne pasje Hieronim Łopaciński mógł realizować dzięki książkom, które przez lata skrupulatnie gromadził. Na ich podstawie opracowywał artykuły, które następnie publikował i w ten sposób przyczyniał się do propagowania nauki w mieście. Pokaźny księgozbiór służący Łopacińskiemu do pracy, po jego śmierci 25 lipca 1906 roku został odkupiony przez Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego i stał się zalążkiem powstałej w 1907 roku Biblioteki jego imienia. Księgozbiór, który stał się podstawą Biblioteki jak na ówczesne czasy był imponujący: liczył 8 500 dzieł w 11 777 tomach i obejmował dokumenty zaliczane do zbiorów specjalnych, a także czasopisma i druki zwarte z XIX i XX wieku.

Obecnie, po 118 latach Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego nadal odgrywa ważną rolę w życiu lokalnej społeczności. Na przestrzeni lat instytucja przeszła wiele zmian, dzięki którym otworzyła się i udostępniła swoje zbiory szerokiemu gronu odbiorców. Księgozbiór biblioteki liczył pod koniec 2022 roku ponad 400 tys. pozycji.

Wspomniany projekt współfinansowany z Funduszy Europejskich polega na zaawansowanej cyfryzacji zbiorów, obejmującej rozwój szeroko rozumianych usług elektronicznych biblioteki, w tym:

  • digitalizacji i udostępnianiu dziedzictwa kulturowego ze zbiorów biblioteki w formie otwartych danych w domenie publicznej biblioteki;
  • stworzeniu i udostępnieniu czytelnikom usługi „click & collect” - zamów i odbierz, tj. digitalizacji na życzenie - jako nowej usługi polegającej na składaniu przez odbiorców biblioteki zamówień na zdigitalizowanie konkretnych pozycji, nieznajdujących się w danym czasie w Bibliotece Cyfrowej;
  • stworzeniu i udostępnieniu usługi nagrywania audiobooków - nowej usługi zakładającej stworzenie zbioru bibliotecznego w formatach audio - zbiór biblioteczny tworzony w na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez czytelników, w tym przede wszystkim przez osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Osoby uczestniczące w Dniach Funduszy Europejskich w Lublinie mogły zapoznać się z najciekawszymi zdigtalizowanymi zbiorami Biblioteki zgromadzonymi przez Hieronima Łopacińskiego – patrona książnicy. Odwiedzający Bibliotekę tego dnia poznali zasady korzystania z zasobów cyfrowych Bibliotece Cyfrowej, a nawet mogli nagrać własnego audiobooka.

Atrakcjom tym towarzyszyli eksperci z Punktu Informacji o Funduszach Europejskich, którzy wraz z pracownikami Departamentów Wdrażania EFRR i EFS oraz Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości i Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, informowali o możliwościach, jakie niosą za sobą środki unijne.

Dzisiejsze wydarzenie, organizowane w ramach obchodów Dni Funduszy Europejskich, to znakomita okazja, by wspólnie przyjrzeć się projektom, które dzięki wsparciu Funduszy Europejskich realnie zmieniają jakość życia mieszkańców naszego regionu. Jednym z takich projektów jest „Kultura bez ograniczeń – digitalizacja i udostępnianie dziedzictwa kulturowego ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie”. Dzięki tej inwestycji Biblioteka otwiera się jeszcze szerzej na potrzeby mieszkańców – realizując zaawansowaną digitalizację swoich zbiorów i rozwijając nowe, dostępne elektronicznie usługi.

Marcin Szewczak
Członek Zarządu Województwa Lubelskiego

Dni Funduszy Europejskich

Dni Funduszy Europejskich to największa impreza poświęcona tematyce Funduszy Europejskich w Polsce. Jest częścią szerszej kampanii #EUinmyregion, prowadzonej przez Komisję Europejską. Pozwala ona bliżej poznać różnorodność projektów realizowanych z pomocą środków z Unii Europejskiej.

Z okazji Dni Funduszy Europejskich w dniach 9 – 11 maja br. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie razem z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg wydarzeń. 9 maja odbywają się wydarzenia u Beneficjentów Funduszy Europejskich, którzy równolegle w Lublinie, Lubartowie, Włodawie i Janowie Lubelskim przygotowali dla Państwa specjalne atrakcje. Z kolei 10 maja zapraszamy Państwa do Kraśnika.

Zwieńczeniem obchodów Dni Funduszy Europejskich będzie ich XII finał, który odbędzie się 11 maja na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kraśniku. Finał Dni Funduszy Europejskich będzie wydarzeniem pełnym różnorodnych atrakcji. Wydarzenie zostanie podzielone na strefy: sceny, beneficjentów oraz gier i zabaw (sportowo-integracyjną). Podczas wydarzenia pracownicy Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich będą udzielać porad i wskazówek dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat korzystania z funduszy unijnych. Zaplanowano także występy gwiazd: Raya Wilsona i Oskara Cymsa, a w strefie gier i zabaw dostępne będą m.in.: malowanie buzi, animatorzy organizujący wspólne gry i zabawy integrujące czy gra terenowa.