Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ogłasza nabór w ramach działania
3.4 Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa
Trwa nabór
EFRR
FELU.03.04-IZ.00-001/25

Działanie 3.4 Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa (typ projektu 1-3) FELU.03.04-IZ.00-001/25

15.07.2025

Zmiana Regulaminu wyboru projektów

Zmiana Regulaminu wyboru projektów w naborze konkurencyjnym nr FELU.03.04-IZ.00-001/25 w ramach Działania 3.4 Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa (typ projektu 1-3) Priorytetu III Ochrona zasobów środowiska i klimatu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 informuje, że w dniu 15 lipca 2025 r. Zarząd Województwa Lubelskiego podjął uchwałę nr CXLV/2718/2025 zmieniającą uchwałę w sprawie przyjęcia Regulaminu wyboru projektów oraz ogłoszenia naboru nr FELU.03.04-IZ.00-001/25 w ramach Działania 3.4 Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa (typ projektu 1-3) Priorytetu III Ochrona zasobów środowiska i klimatu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Zmiana w Regulaminie wyboru projektów dotyczy wydłużenia terminu ww. naboru do dnia 1 września 2025 r. oraz aktualizacji zapisów klauzuli informacyjnej dla wnioskodawców oraz beneficjentów FEL.

Aktualne dokumenty znajdują się w sekcji Dokumenty na dole strony.

Szczegóły naboru

DLA KOGO

  • Administracja publiczna
  • Partnerstwa
  • Przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne
  • Służby publiczne

Podmiotami uprawnionymi do składania wniosków o dofinansowanie są:

  • Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, porozumienia i stowarzyszenia;
  • Jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego posiadające osobowość prawną;
  • Spółki prawa handlowego, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki;
  • Podmioty działające w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne;
  • Spółki wodne i ich związki;
  • Jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną działające w sferze ochrony środowiska.

NA CO

  • Działania w zakresie przystosowania się do zmian klimatu oraz zapobieganie ryzykom związanym z klimatem i zarządzanie nimi: inne ryzyka, np. burze i susze (w tym zwiększanie świadomości, ochrona ludności i systemy zarządzania klęskami żywiołowymi i katastrofami, infrastruktura i podejście ekosystemowe)
  • Dostarczanie wody do spożycia przez ludzi (infrastruktura do celów ujęcia, uzdatniania, magazynowania i dystrybucji, działania na rzecz efektywności, zaopatrzenie w wodę do spożycia)
  • Dostarczanie wody do spożycia przez ludzi (infrastruktura do celów ujęcia, uzdatniania, magazynowania i dystrybucji, działania na rzecz efektywności, zaopatrzenie w wodę do spożycia) zgodne z kryteriami efektywności
  • Gospodarka wodna i ochrona zasobów wodnych (w tym gospodarowanie wodami w dorzeczu, konkretne działania w zakresie przystosowania się do zmian klimatu, ponowne użycie, ograniczanie wycieków)
  • Odprowadzanie i oczyszczanie ścieków
  • Zbieranie i oczyszczanie ścieków zgodnie z kryteriami efektywności energetycznej

Typy projektów, które mogą uzyskać dofinansowanie:

1. Projekty z zakresu gospodarki ściekowej w aglomeracjach od co najmniej 2 tys. do poniżej 15 tys. RLM[1] ujętych w KPOŚK, które nie spełniają wymogów Dyrektywy Rady z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.

2. Projekty z zakresu budowy infrastruktury do ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody, realizowane w ograniczonym zakresie jako element kompleksowych projektów regulujących gospodarkę ściekową (w ramach KPOŚK) lub jako samodzielne projekty na obszarach, dla których zapewniony jest odpowiedni sposób zagospodarowania ścieków zgodny z Dyrektywą Rady z dnia 21 maja 1991 r., dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych.

3. Projekty z zakresu modernizacji, naprawy infrastruktury do ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody, ograniczające straty w dostawach wody do spożycia, zmniejszające ryzyko wystąpienia awarii oraz zwiększające efektywność wykorzystania wody w gminach o liczbie ludności nie większej niż 15 tys. mieszkańców.


[1] Nabór dotyczy projektów z zakresu gospodarki ściekowej w aglomeracjach od co najmniej 2 tys. do poniżej 10 tys. RLM

Nabór w zakresie wyboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.03.04-IZ.00-001/25 w ramach Działania 3.4 Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa (typ projektu 1-3) Priorytetu III Ochrona zasobów środowiska i klimatu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 informuje, iż zgodnie z Harmonogramem naborów wniosków o dofinansowanie dla programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 ogłoszonym na stronie internetowej www.funduszeue.lubelskie.pl, w dniu 23.06.2025 r. rozpoczyna się nabór nr FELU.03.04-IZ.00-001/25 w ramach Działania 3.4 Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa (typ projektu 1-3) Priorytetu III Ochrona zasobów środowiska i klimatu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Instytucją Organizującą Nabór jest Zarząd Województwa Lubelskiego jako Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Czynności związane z przeprowadzeniem ww. procedury realizuje Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, ul. Stefczyka 3b, 20-151 Lublin.

Sposób składania wniosków

Wniosek o dofinansowanie należy przesłać za pośrednictwem systemu CST2021 w aplikacji WOD2021 w odpowiedzi na udostępniony nabór dostępny pod adresem https://wod.cst2021.gov.pl

Kryteria wyboru projektów

Kryteria wyboru projektów znajdują się w Załączniku nr 5 do Regulaminu wyboru projektów.

Dofinansowanie, wkład własny projektu

  1. Maksymalny poziom dofinansowania projektu z EFRR: 85% wydatków kwalifikowalnych.
  2. Minimalny wkład własny beneficjenta jako % wydatków kwalifikowalnych: 15% wydatków kwalifikowalnych.
  3. Maksymalna dopuszczalna kwota dofinansowania projektu: brak ograniczeń kwotowych.
  4. Minimalna i maksymalna wartość projektu: brak ograniczeń kwotowych.
  5. Minimalna i maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu: brak ograniczeń kwotowych.
  6. Poziom dofinansowania z EFRR dla projektów objętych pomocą publiczną: zgodnie z właściwym programem pomocowym.

Pytania i odpowiedzi

Wyjaśnień w kwestiach dotyczących procedury oceny wniosku o dofinansowanie projektu udziela IZ FEL poprzez konsultacje elektroniczne (drogą elektroniczną na adres: defrr@lubelskie.pl) i konsultacje telefoniczne (pod numerem telefonu (81) 47 81 399).

Jak się ubiegać

Jak składać wniosek?

Online

Wypełnienie i złożenie wniosku oraz załączników odbywa się za pomocą generatora wniosków WOD2021.

Instytucja ogłaszająca nabór

Oni odpowiedzą na Twoje pytania

Departament Wdrażania EFRR w UMWL
Lublin, ul. Stefczyka 3b

Dokumenty

Aktualności

  • 24.06.2025

    Pytania i odpowiedzi

    Informacja w zakresie pytań Wnioskodawców oraz odpowiedzi IZ dotyczących naboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.03.04-IZ.00-001/25 Działania 3.4 Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa (typ projektu 1-3) Priorytetu III Ochrona zasobów środowiska i klimatu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

    • Pytanie

    W ramach budowy i rozbudowy systemu gospodarki wodno-ściekowej chcemy jednocześnie rozbudowywać wodociąg i kanalizację w kilku miejscowościach. Do wniosku chcemy kwalifikować tylko odcinki wodociągu natomiast odcinki kanalizacji wykonamy równocześnie ze środków własnych, i w momencie ukończenia tych projektów zapewniony będzie sposób zagospodarowania ścieków zgodny z Dyrektywą Rady z dnia 21 maja 1991 r. Czy realizując projekt w taki sposób będziemy mogli ubiegać się o dofinasowanie na rozbudowę sieci wodociągowej w ramach naboru nr FELU.03.04-IZ.00-001/25 Działanie 3.4 Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa - typ projektu 2.

    • Odpowiedź:

    Zgodnie z podrozdziałem 4.5 Kwalifikowalność rozdziału 4 Wymagania naboru i zasady finansowania Regulaminu wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.03.04-IZ.00-001/25 Działania 3.4 Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa (typ projektu 1-3) Priorytetu III Ochrona zasobów środowiska i klimatu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 realizacja projektów związanych ze wsparciem systemów zaopatrzenia w wodę polegających na ich budowie będzie dopuszczalna w ograniczonym zakresie jako uzupełniający element projektów dotyczących gospodarki ściekowej (limit na poziomie projektu: 25% kosztów projektu) lub jako samodzielne projekty, gdy na danym terenie zapewniony jest sposób zagospodarowania ścieków zgodny z Dyrektywą Rady z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych (bądź taka zgodność zostanie uzyskana w wyniku zakończenia realizowanych już projektów). Mając na uwadze, iż o wsparcie ubiegać będzie się samodzielny projekt z zakresu rozbudowy infrastruktury do ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody (typ projektu 2), to na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie rozbudowa sieci wodociągowej powinna odbywać się na obszarze realizowanego już projektu z zakresu rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej, który zostanie zakończony najpóźniej na koniec realizacji projektu dotyczącego rozbudowy sieci wodociągowej tak, aby zapewnić na obszarze objętym projektem o dofinansowanie sposób zagospodarowania ścieków zgodny z Dyrektywą Rady z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych, co Wnioskodawca zobowiązany będzie potwierdzić powyższe składając załącznik nr 50 „Oświadczenie dotyczące budowy systemów zaopatrzenia w wodę” na etapie aplikowania o środki z EFRR.

    • Pytanie

    Czy w ramach powyższego konkursu mogą ubiegać się o dofinasowanie projekty z zakresu budowy infrastruktury niezbędnej do ujęcia, uzdatniania, magazynowania i dystrybucji wody do spożycia w gminie poniżej 15 000 mieszkańców ale na obszarach które należą do aglomeracji o wielkości od 15 000 do 100 000 mieszkańców.

    • Odpowiedź:

    W ramach naboru nr FELU.03.04-IZ.00-001/25 istnieje możliwość dofinansowania realizacji samodzielnych projektów w zakresie budowy infrastruktury niezbędnej do ujęcia, uzdatniania, magazynowania i dystrybucji wody do spożycia wyłącznie gminom o liczbie ludności poniżej 15 tysięcy mieszkańców. Wymóg dotyczący aglomeracji odnosi się do projektów planowanych do realizacji w ramach 1 typu projektów, tj. do projektów z zakresu gospodarki ściekowej w aglomeracjach od co najmniej 2 tys. do poniżej 15 tys. RLM ujętych w KPOŚK, które nie spełniają wymogów Dyrektywy Rady z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.

    • Pytanie

    Czy w 3 typie projektów "Projekty z zakresu modernizacji, naprawy infrastruktury do ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody, ograniczające straty w dostawach wody do spożycia, zmniejszające ryzyko wystąpienia awarii oraz zwiększające efektywność wykorzystania wody w gminach o liczbie ludności nie większej niż 15 tys. mieszkańców" mogą aplikować jst, które nie posiadają aglomeracji?

    • Odpowiedź:

    W związku z ogłoszonym naborem nr FELU.03.04-IZ.00-001/25, w ramach 3 typu projektu Działania 3.4 Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa Priorytetu III Ochrona zasobów środowiska i klimatu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, wsparcie mogą uzyskać m. in. „Projekty z zakresu modernizacji, naprawy infrastruktury do ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody, ograniczające straty w dostawach wody do spożycia, zmniejszające ryzyko wystąpienia awarii oraz zwiększające efektywność wykorzystania wody w gminach o liczbie ludności nie większej niż 15 tys. mieszkańców”. Jednostki samorządu terytorialnego, które nie mają wyznaczonej aglomeracji mogą aplikować o wsparcie w ramach ww. 3 typu projektu. Wymóg dotyczący aglomeracji odnosi się do projektów planowanych do realizacji w ramach 1 typu projektów, tj. do projektów z zakresu gospodarki ściekowej w aglomeracjach od co najmniej 2 tys. do poniżej 15 tys. RLM[1] ujętych w KPOŚK, które nie spełniają wymogów Dyrektywy Rady z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.


    [1] Nabór dotyczy projektów z zakresu gospodarki ściekowej w aglomeracjach od co najmniej 2 tys. do poniżej 10 tys. RLM.

  • 01.07.2025

    Pytania i odpowiedzi

    Informacja w zakresie pytań Wnioskodawców oraz odpowiedzi IZ dotyczących naboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.03.04-IZ.00-001/25 Działania 3.4 Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa (typ projektu 1-3) Priorytetu III Ochrona zasobów środowiska i klimatu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

    • Pytanie:

    Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie wątpliwości dot. możliwości złożenia wniosku w naborze: Działanie 3.4 Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa (typ projektu 1-3) FELU.03.04-IZ.00-001/25 w sytuacji, gdy:

    1/ Gmina nie wchodzi w skład aglomeracji

    2/ Gmina liczy ponad 15 000 mieszkańców

    Czy wobec powyższego w tym naborze Gmina lub Gminny Zakład Komunalny sp. z o.o. tj. spółka, w której większość udziałów posiada Gmina, a który działa na terenie Gminy, może aplikować z projektem samodzielnym w zakresie budowy infrastruktury do ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody?

    • Odpowiedź:

    W ramach Działania 3.4 Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa (typ projektu 1-3) Priorytetu III Ochrona zasobów środowiska i klimatu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.03.04-IZ.00-001/25, wsparcie mogą uzyskać następujące typy projektów:

    1. Projekty z zakresu gospodarki ściekowej w aglomeracjach od co najmniej 2 tys. do poniżej 15 tys. RLM 1 ujętych w KPOŚK, które nie spełniają wymogów Dyrektywy Rady z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych,

    2. Projekty z zakresu budowy infrastruktury do ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody, realizowane w ograniczonym zakresie jako element kompleksowych projektów regulujących gospodarkę ściekową (w ramach KPOŚK) lub jako samodzielne projekty na obszarach, dla których zapewniony jest odpowiedni sposób zagospodarowania ścieków zgodny z Dyrektywą Rady z dnia 21 maja 1991 r., dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych,

    3. Projekty z zakresu modernizacji, naprawy infrastruktury do ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody, ograniczające straty w dostawach wody do spożycia, zmniejszające ryzyko wystąpienia awarii oraz zwiększające efektywność wykorzystania wody w gminach o liczbie ludności nie większej niż 15 tys. mieszkańców.

    W ramach 2 typu projektu wnioskodawca - Gmina lub Gminny Zakład Komunalny sp. z o.o. tj. spółka, w której większość udziałów posiada Gmina może ubiegać się o dofinansowanie projektu z zakresu budowy, infrastruktury do ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody tylko w przypadku, gdy samodzielny projekt z zakresu budowy infrastruktury do ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody, realizowany jest na terenie gminy o liczbie ludności nie większej niż 15 tys. mieszkańców, gdzie zapewniony jest sposób zagospodarowania ścieków zgodny z Dyrektywą Rady z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych (bądź taka zgodność zostanie uzyskana w wyniku zakończenia realizowanych już projektów).

    Dodatkowo informuję, że jednostki samorządu terytorialnego, które nie mają wyznaczonej aglomeracji mogą aplikować o wsparcie w ramach ww. 2 typu projektu na wsparcie samodzielnych inwestycji.

    Mając na uwadze zapisy Regulaminu wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.03.04-IZ.00-001/25, Gmina nie spełnia kryterium formalnego specyficznego nr 2. Wsparcie infrastruktury do ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody zgodne jest z założeniami programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, pytanie pomocnicze 2. samodzielny projekt z zakresu budowy systemów zaopatrzenia w wodę jest realizowany na obszarach, dla których zapewniony jest odpowiedni sposób zagospodarowania ścieków zgodny z Dyrektywą Rady z dnia 21 maja 1991 r. (bądź taka zgodność zostanie uzyskana w wyniku zakończenia realizowanych już projektów), w gminie o liczbie ludności nie większej niż 15 tys. mieszkańców (Załącznik nr 5 do Regulaminu Kryteria wyboru projektów w ramach Działania 3.4 Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa (typ projektu 1-3) programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 – konkurencyjny sposób wyboru projektów).

    –––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

    1 Nabór dotyczy projektów z zakresu gospodarki ściekowej w aglomeracjach od co najmniej 2 tys. do poniżej 10 tys. RLM.

  • 04.07.2025

    Pytania i odpowiedzi

    Informacja w zakresie pytań Wnioskodawców oraz odpowiedzi IZ dotyczących naboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.03.04-IZ.00-001/25 Działania 3.4 Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa (typ projektu 1-3) Priorytetu III Ochrona zasobów środowiska i klimatu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

    • Pytanie:

    Czy wsparcie będą mogły uzyskać aglomeracje które nie spełniają wymogów dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych co wynika ze sprawozdania z realizacji KPOŚK za 2024r. Zwracam uwagę iż aglomeracja zgodnie z VI AKPOŚK spełnia warunki Dyrektywy, ale w 2024 r już nie spełnia.

    • Odpowiedź:

    Zgodnie z zapisami punktu 13 podrozdziału 4.5 (Kwalifikowalność) Regulaminu wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.03.04-IZ.00-001/25 Działania 3.4 Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa (typ projektu 1-3) Priorytetu III Ochrona zasobów środowiska i klimatu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027: „Dofinansowanie do projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, realizowanych na terenie aglomeracji od co najmniej 2 tys. do poniżej 10 tys. RLM ujętych w VI AKPOŚK, będzie możliwe jedynie w przypadku posiadania obowiązującej uchwały w sprawie wyznaczenia aglomeracji na przedmiotowym obszarze. Dopuszcza się sytuację, gdy zgodnie z podjętą uchwałą w sprawie wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji, doszło do zmiany wielkości/podziału/łączenia aglomeracji ujętej w KPOŚK, w związku z czym aktualne dane dotyczące ww. aglomeracji nie są uwzględnione w KPOŚK. W takim przypadku (tj. wyłącznie w sytuacji, gdy na skutek zmiany aglomeracji dane nie pokrywają się z danymi ujętymi w aktualnej KPOŚK) kwestia zgodności aglomeracji z wymogami dyrektywy weryfikowana będzie w oparciu o informacje przekazane wraz z wnioskiem o dofinansowanie oraz Sprawozdanie z realizacji KPOŚK za 2023 r. opracowane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie). W przypadku, gdy do zmiany wielkości aglomeracji doszło po opublikowaniu sprawozdania z realizacji KPOŚK, wielkości i spełnienie warunków Dyrektywy Rady z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych 91/271/EWG weryfikowana będzie na podstawie postanowienia PGW WP w sprawie uzgodnienia projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wyznaczenia aglomeracji”.

    W związku z powyższym, jeżeli po opublikowaniu sprawozdania z realizacji VI Aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (VI AKPOŚK) za 2023 r. nastąpiła zmiana wielkości aglomeracji, wówczas wielkość aglomeracji i spełnienie warunków Dyrektywy Rady z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (91/271/EWG) weryfikowane będzie na podstawie postanowienia Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGW WP) w sprawie uzgodnienia projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wyznaczenia aglomeracji. Oznacza to, że w ramach składanej dokumentacji aplikacyjnej dla projektów z zakresu gospodarki ściekowej, wnioskodawca powinien załączyć m.in.: postanowienie PGW WP w sprawie uzgodnienia projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wyznaczenia aglomeracji oraz załącznik 46 „Uchwała w sprawie wyznaczenia aglomeracji z charakterystyką i mapą poglądową aglomeracji”.

  • 14.07.2025

    Pytania i odpowiedzi

    • Pytanie:

    Czy w ramach naboru Działanie 3.4 Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa (typ projektu 2 i typ projektu 3) FELU.03.04-IZ.00-001/25 wymiana hydrantów i węzłów na sieci też jest możliwa tylko i wyłącznie na obszarze objętym kanalizacją sanitarną.

    • Odpowiedź:

    Zgodnie z zapisami podrozdziału 4.2 (Typ projektu) Regulaminu wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.03.04-IZ.00-001/25 Działania 3.4 Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa (typ projektu 1-3) Priorytetu III Ochrona zasobów środowiska i klimatu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w ramach naboru wsparcie mogą uzyskać m.in. typy projektów:

    2. Projekty z zakresu budowy infrastruktury do ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody, realizowane w ograniczonym zakresie jako element kompleksowych projektów regulujących gospodarkę ściekową (w ramach KPOŚK) lub jako samodzielne projekty na obszarach, dla których zapewniony jest odpowiedni sposób zagospodarowania ścieków zgodny z Dyrektywą Rady z dnia 21 maja 1991 r., dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych.

    3. Projekty z zakresu modernizacji, naprawy infrastruktury do ujmowania, uzdatniania i dystrybucji wody, ograniczające straty w dostawach wody do spożycia, zmniejszające ryzyko wystąpienia awarii oraz zwiększające efektywność wykorzystania wody w gminach o liczbie ludności nie większej niż 15 tys. mieszkańców.

    Wymiana hydrantów i węzłów traktowana jest jako remont / modernizacja elementów sieci wodociągowej. W związku z powyższym, wymiana hydrantów i węzłów na sieci wodociągowej, może kwalifikować się do wsparcia wyłącznie w ramach typu projektu 3, gdyż odnosi się on do modernizacji / naprawy infrastruktury wodociągowej. Wymiana hydrantów i węzłów nie stanowi budowy infrastruktury wodociągowej, w związku z czym nie kwalifikuje się do wsparcia w ramach typu projektu 2.

    Ponadto, zgodnie z zapisami Instrukcji wypełniania załączników do wniosku o dofinansowanie w ramach Działania 3.4 Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa (typ projektu 1-3) programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 – konkurencyjny sposób wyboru projektów (załącznik nr 3 do ww. Regulaminu wyboru projektów), w odniesieniu do załącznika nr 50 (Oświadczenie dotyczące budowy systemów zaopatrzenia w wodę) „w przypadku realizacji projektów z zakresu budowy systemów zaopatrzenia w wodę, wnioskodawca zobowiązany jest do zapewnienia, że projekt realizowany będzie na terenie, na którym zapewniony jest sposób zagospodarowania ścieków zgodny z Dyrektywą Rady z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych (bądź taka zgodność zostanie uzyskana w wyniku zakończenia realizowanych już projektów)”. Jednocześnie, zgodnie z zapisami punktu 20 podrozdziału 4.5 (Kwalifikowalność) ww. Regulaminu wyboru projektów: „Realizacja projektów związanych ze wsparciem systemów zaopatrzenia w wodę polegających na ich budowie będzie dopuszczalna w ograniczonym zakresie jako uzupełniający element projektów dotyczących gospodarki ściekowej (limit na poziomie projektu: 25% kosztów projektu) lub jako samodzielne projekty, gdy na danym terenie zapewniony jest sposób zagospodarowania ścieków zgodny z Dyrektywą Rady z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych (bądź taka zgodność zostanie uzyskana w wyniku zakończenia realizowanych już projektów)”. W związku z powyższym, w ramach typu projektu 2 wymagane jest zapewnienie prawidłowego sposobu zagospodarowania ścieków. Inwestycje realizowane w ramach typu projektu 3 nie muszą być realizowane na obszarze objętym kanalizacją sanitarną.

Finanse

Kwota alokoacji
50 837 817,8
Poziom dofinansowania
do 85%
Forma wsparcia
Dotacja
Typ naboru
Konkurencyjny

Termin naboru

start

23.06.2025

koniec

01.09.2025

Wyniki

I kwartał 2026

Instytucja ogłaszająca nabór

Oni odpowiedzą na Twoje pytania

Departament Wdrażania EFRR w UMWL
Lublin, ul. Stefczyka 3b