Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ogłasza nabór w ramach działania
7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia
Nabór zakończony
EFRR
FELU.07.08-IZ.00-002/24

Działanie 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia FELU.07.08-IZ.00-002/24

13.02.2024

Zmiana Regulaminu wyboru projektów

Zmiana Regulaminu wyboru projektów w naborze nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1, 2, 3) Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 informuje, że w dniu 13 lutego 2024 r. Zarząd Województwa Lubelskiego podjął uchwałę nr DXLIX/9700/2024 zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia Regulaminu wyboru projektów oraz ogłoszenia naboru FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1, 2, 3) Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Zmiana w Regulaminie wyboru projektów dotyczy doprecyzowania zasad kwalifikowalności wydatków oraz aktualizacji załączników do Regulaminu, tj. wzoru wniosku o dofinansowanie, instrukcji wypełniania załączników i wzoru umowy o dofinansowanie projektów. Ponadto dokonano zmian we wzorach wybranych załączników do wniosku o dofinansowanie.

AKTUALNE DOKUMENTY ZNAJDUJĄ SIĘ W SEKCJI DOKUMENTY NA DOLE STRONY.

02.04.2024

Zestawienie złożonych wniosków

Informacja w zakresie ilości złożonych wniosków w naborze nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1, 2, 3) Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 informuje, że w dniu 29 marca 2024 r. zakończył się nabór w zakresie wyboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1, 2, 3) Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

W ramach naboru wpłynęło 26 wniosków o dofinansowanie z EFRR na kwotę dofinansowania 28 372 065,74 zł.

Szczegóły naboru

DLA KOGO

  • Instytucje ochrony zdrowia

Podmiotami uprawnionymi do złożenia wniosku o dofinansowanie zgodnie z Regulaminem wyboru projektów są podmioty wykonujące działalność leczniczą w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej działające w publicznym systemie ochrony zdrowia.

NA CO

  • Infrastruktura zdrowotna
  • Wyposażenie opieki zdrowotnej
  • Typ projektu 1: Wdrożenie standardów dostępności w POZ w celu poprawy dostępności placówek POZ dla osób ze szczególnymi potrzebami w obszarze architektonicznym, cyfrowym, komunikacyjnym i organizacyjnym;
  • Typ projektu 2: Rozwój POZ/AOS poprzez budowę, przebudowę i modernizację obiektów infrastruktury ochrony zdrowia i/lub ich wyposażenie, m.in. w sprzęt medyczny, w celu poprawy dostępu do świadczeń, w tym przede wszystkim na obszarach słabiej rozwiniętych gospodarczo i terenach wiejskich (z zakresu 2 typu projektu zostało wyłączone wsparcie dotyczące AOS).
  • Typ projektu 3: Wsparcie procesu deinstytucjonalizacji usług zdrowotnych w zakresie opieki długoterminowej świadczonej w formie środowiskowej (w tym dziennej, domowej, paliatywnej i hospicyjnej) oraz środowiskowej opieki psychiatrycznej i Centrów Zdrowia Psychicznego poprzez budowę, przebudowę i modernizację obiektów infrastruktury ochrony zdrowia i/lub ich wyposażenie, m.in. w sprzęt medyczny (z zakresu 3 typu projektu zostało wyłączone wsparcie dotyczące środowiskowej opieki psychiatrycznej i Centrów Zdrowia Psychicznego).

Nabór w zakresie wyboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1, 2, 3) Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Instytucja Zarządzająca Programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 informuje, iż zgodnie z Harmonogramem naborów wniosków o dofinansowanie dla programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 ogłoszonym na stronie internetowej www.funduszeue.lubelskie.pl, w dniu 5 lutego 2024 r. rozpoczyna się nabór nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w zakresie wyboru projektów w sposób konkurencyjny w ramach Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1, 2, 3) Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Instytucją Organizującą Nabór jest Zarząd Województwa Lubelskiego jako Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Czynności związane z przeprowadzeniem ww. procedury realizuje Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, ul. Stefczyka 3b, 20-151 Lublin.

Sposób składania wniosków

Wniosek o dofinansowanie należy przesłać za pośrednictwem systemu CST2021 w aplikacji WOD2021 w odpowiedzi na udostępniony nabór dostępny pod adresem https://wod.cst2021.gov.pl

Kryteria wyboru projektów

Kryteria wyboru projektów znajdują się w Załączniku nr 5 do Regulaminu wyboru projektów.

Dofinansowanie, wkład własny projektu

  1. 1. Maksymalny poziom dofinansowania projektu z EFRR: 85% wydatków kwalifikowalnych projektu.
  2. 2. Minimalny wkład własny beneficjenta jako % wydatków kwalifikowalnych: 15% - wydatków kwalifikowalnych.
  3. 3. Minimalna i maksymalna wartość projektu: brak ograniczeń kwotowych.
  4. 4. Minimalna i maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu: brak ograniczeń kwotowych.

Pytania i odpowiedzi

Wyjaśnień w kwestiach dotyczących procedury oceny wniosku o dofinansowanie projektu udziela IZ FEL poprzez konsultacje elektroniczne (drogą elektroniczną na adres: defrr@lubelskie.pl).

Jak się ubiegać

Jak składać wniosek?

Online

Wypełnienie i złożenie wniosku oraz załączników odbywa się za pomocą generatora wniosków WOD2021.

Instytucja ogłaszająca nabór

Oni odpowiedzą na Twoje pytania

Departament Wdrażania EFRR w UMWL
Lublin, ul. Stefczyka 3b

Dokumenty

Aktualności

  • 06.02.2024

    Pytania i odpowiedzi

    Informacja w zakresie pytań Wnioskodawców oraz odpowiedzi IZ dotyczących naboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

    • Pytanie:

    1. Czy Zakład Opieki Zdrowotnej - Szpital (finansowany ze środków publicznych) posiadający w swojej strukturze Oddział Medycyny Paliatywnej z Poradnią i z Hospicjum domowym, może być beneficjentem?

    2. Czy możemy wnioskować o zakup łóżek szpitalnych, wyposażenia i sprzętu medycznego dla Oddziału Medycyny Paliatywnej ?

    3. Czy możemy wnioskować o zakup- pojazdu sanitarnego w celu transportu pacjentów do szpitala oraz lekarzy na wizyty domowe w ramach Hospicjum domowego?

    Odpowiedź: zgodnie z Regulamin wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.07.08-IZ.00-002/24, Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 uprawnionymi podmiotami do ubiega się do wsparcie są Podmioty wykonujące działalność leczniczą w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej działające w publicznym systemie ochrony zdrowia. W naborze wsparcie można uzyskać w ramach następujących typy projektów:

    1. Wdrożenie standardów dostępności w POZ w celu poprawy dostępności placówek POZ dla osób ze szczególnymi potrzebami w obszarze architektonicznym, cyfrowym, komunikacyjnym i organizacyjnym;

    2. Rozwój POZ poprzez budowę, przebudowę i modernizację obiektów infrastruktury ochrony zdrowia i/lub ich wyposażenie, m.in. w sprzęt medyczny, w celu poprawy dostępu do świadczeń, w tym przede wszystkim na obszarach słabiej rozwiniętych gospodarczo i terenach wiejskich;

    3. Wsparcie procesu deinstytucjonalizacji usług zdrowotnych w zakresie opieki długoterminowej świadczonej w formie środowiskowej (w tym dziennej, domowej, paliatywnej i hospicyjnej) poprzez budowę, przebudowę i modernizację obiektów infrastruktury ochrony zdrowia i/lub ich wyposażenie, m.in. w sprzęt medyczny.

    Jednocześnie informuję, iż zgodnie z załącznikiem nr 5 do Regulaminu – Kryteria wyboru projektów, Kryterium formalnym specyficznym, do wsparcia będą dopuszczone jedynie podmioty lecznicze wykonujące działalność leczniczą (publiczne i prywatne), które posiadają umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).

    W związku z powyższym wsparcie w ramach przedmiotowego naboru w zakresie świadczeń szpitalnych stacjonarnej i całodobowych i/lub świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne stacjonarne i całodobowe są wyłączone ze wsparcia.

    Z przedstawionych pytań wynika, iż Wnioskodawca oraz inwestycje, które zamierza wykonać (łóżka szpitalne, wyposażenie i sprzęt medyczny oraz pojazd sanitarny) nie będą realizowane przez podmiot leczniczy wykonujący działalność leczniczą (publiczne i prywatne), który posiada umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Na tej podstawie należy stwierdzić, iż Wnioskodawca oraz przedstawiony zakres interwencji nie kwalifikuje się do wsparcia w Naborze projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1, 2, 3) Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

  • 12.02.2024

    Pytania i odpowiedzi

    Informacja w zakresie pytań Wnioskodawców oraz odpowiedzi IZ dotyczących naboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

    • Pytanie: Czy zakup sprzętów takich jak serwer czy ruter może być zrealizowane w ramach projektu nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1, 2, 3) Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 Typ projektu 2: Rozwój POZ/AOS poprzez budowę, przebudowę i modernizację obiektów infrastruktury ochrony zdrowia i/lub ich wyposażenie, m.in. w sprzęt medyczny, w celu poprawy dostępu do świadczeń, w tym przede wszystkim na obszarach słabiej rozwiniętych gospodarczo i terenach wiejskich?

    Odpowiedź: Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.07.08-IZ.00-002/24, Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (dalej: „Regulamin”), wsparcie można uzyskać między innymi na wdrożenia standardów dostępności w POZ w celu poprawy dostępności placówek POZ dla osób ze szczególnymi potrzebami w obszarze architektonicznym, cyfrowym, komunikacyjnym i organizacyjnym oraz rozwój POZ poprzez budowę, przebudowę i modernizację obiektów infrastruktury ochrony zdrowia i/lub ich wyposażenie, m.in. w sprzęt medyczny, w celu poprawy dostępu do świadczeń, w tym przede wszystkim na obszarach słabiej rozwiniętych gospodarczo i terenach wiejskich (typ projektu 1, 2).

    Z powyższego wynika, iż oprócz inwestycji infrastrukturalnych w obiektach ochrony zdrowia kwalifikowalne jest również cyfryzacja placówki, jak tez wyposażenie obiektów, w tym m. in. w wyroby medyczne. Katalog wyposażenia objętego wsparciem w przedmiotowym zakresie jest zatem katalogiem otwartym. Niemniej jednak należy mieć na uwadze warunki dotyczące kwalifikowalności określone w rozdziale 4.5 Regulaminu. Jednocześnie, zgodnie z Podrozdziałem 2.2. pkt. 1 lit. e) Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 za wydatek kwalifikowalny można uznać taki wydatek, który jest niezbędny do realizacji celów projektu.

    W związku z powyższym, jeżeli wskazane w pytaniu wyposażenie spełni w/w warunki, czyli Wnioskodawca właściwie uzasadni konieczność jego zakupu w kontekście osiągnięcia zakładanego celu projektu oraz zostaną spełnione wszystkie warunki kwalifikowalności określone w regulaminie dotyczące tego rodzaju kosztów, powyższe koszty będą mogły być uznane za kwalifikowalne. Należy jednak podkreślić, że ostateczna ocena w zakresie kwalifikowalności poszczególnych kosztów projektu, jest możliwa dopiero po przedstawieniu przez Wnioskodawcę kompletnej dokumentacji aplikacyjnej.

    Ponadto kwalifikowalność wydatków badana jest na każdym etapie projektu.

  • 13.02.2024

    Pytania i odpowiedzi

    Informacja w zakresie pytań Wnioskodawców oraz odpowiedzi IZ dotyczących naboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

    • Pytanie: Czy wnioskodawca, który prowadzi POZ i realizuje opiekę koordynowaną w zakresie diabetologii, endokrynologii, pulmonologii, ale bez kardiologii, może zakupić w ramach projektu takie sprzęty jak: USG do wykonywania badania Echo serca przezklatkowe, USG doppler naczyń kończyn dolnych, USG doppler tętnic szyjnych, holter RR, holter EKG?

    Odpowiedź: Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.07.08-IZ.00-002/24, Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 projekt musi być realizowany wyłącznie w podmiocie wykonującym działalność leczniczą (publicznym i prywatnym), który posiada umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych w ramach POZ. W przypadku projektu przewidującego rozwój działalności medycznej lub zwiększenie potencjału w tym zakresie, spełnieniem warunku będzie zobowiązanie się tego podmiotu do posiadania takiej umowy najpóźniej w kolejnym okresie kontraktowania świadczeń po zakończeniu realizacji projektu. W związku z powyższym zakup wymienionych w pytaniu urządzeń będzie możliwy jedynie w przypadku, gdy Wnioskodawca posiada umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych w ramach POZ w zakresie opieki koordynowanej:

    • diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przewlekłej choroby niedokrwiennej serca oraz migotania przedsionków i/lub
    • diagnostyki i leczenia stanów przedcukrzycowych albo cukrzycy i/lub
    • diagnostyki i leczenia nadczynności tarczycy, diagnostyki i leczenia niedoczynności tarczycy oraz diagnostyka guzków pojedynczych i mnogich tarczycy

    lub zobowiąże się do posiadania takiej umowy najpóźniej w kolejnym okresie kontraktowania świadczeń po zakończeniu realizacji projektu.

    Niemniej jednak należy mieć na uwadze warunki dotyczące kwalifikowalności określone w rozdziale 4.5 Regulaminu. Jednocześnie, zgodnie z Podrozdziałem 2.2. pkt. 1 lit. e) Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 za wydatek kwalifikowalny można uznać taki wydatek, który jest niezbędny do realizacji celów projektu. W związku z powyższym, jeżeli wskazane w pytaniu wyposażenie spełni w/w warunki, czyli Wnioskodawca właściwie uzasadni konieczność jego zakupu w kontekście osiągnięcia zakładanego celu projektu oraz zostaną spełnione wszystkie warunki kwalifikowalności określone w regulaminie dotyczące tego rodzaju kosztów, powyższe koszty będą mogły być uznane za kwalifikowalne. Należy jednak podkreślić, że ostateczna ocena w zakresie kwalifikowalności poszczególnych kosztów projektu, jest możliwa dopiero po przedstawieniu przez Wnioskodawcę kompletnej dokumentacji aplikacyjnej.

    Ponadto kwalifikowalność wydatków badana jest na każdym etapie projektu.

  • 13.02.2024

    Pytania i odpowiedzi

    Informacja w zakresie pytań Wnioskodawców oraz odpowiedzi IZ dotyczących naboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

    • Pytanie: W związku z ogłoszeniem naboru nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 Działanie 7.8 zwracam się z uprzejmą prośba o określenie czy w ramach naboru – komponentu 2: Rozwój POZ/AOS poprzez budowę, przebudowę i modernizację obiektów infrastruktury ochrony zdrowia i/lub ich wyposażenie, m.in. w sprzęt medyczny, w celu poprawy dostępu do świadczeń, w tym przede wszystkim na obszarach słabiej rozwiniętych gospodarczo i terenach wiejskich jest możliwe finansowanie zakupu wyposażenia AOS bezpośrednio związanego z prowadzonym przez podmiot leczniczy POZ i medycznym laboratorium diagnostycznym prowadzony przez nasz podmiot leczniczy? Planowane przez nas do zakupu wyposażenie posiada pozytywną opinię o celowości inwestycji (IOWISZ). Jednocześnie proszę o doprecyzowanie jaki sprzęt medyczny możliwy jest do zakupu w ramach w/w działania.

    Odpowiedź: Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.07.08-IZ.00-002/24, Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (dalej: „Regulamin”) kwalifikują się jedynie projekty z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W związku z powyższym dofinansowanie może dotyczyć wyłącznie kosztów bezpośrednio związanych z realizacją świadczeń wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (dalej: „Rozporządzenie”) i wynikających z umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych (NFZ) w ramach POZ. Wszelkie koszty niezwiązane bezpośrednio z POZ nie zostaną uznane za kwalifikowalne.

    W odpowiedzi na drugą część pytania informuję, że Regulamin nie zawiera katalogu sprzętów medycznych możliwych do zakupu w ramach przedmiotowego naboru. Planując inwestycję w tym zakresie należy mieć na względzie katalog świadczeń wskazanych w Rozporządzeniu oraz urządzenia wymienione w nim enumeratywnie w przepisach określających warunki realizacji świadczeń z zastrzeżeniem rozdz. 4.5 pkt. 11 Regulaminu. Należy mieć również na uwadze pozostałe warunki dotyczące kwalifikowalności określone w rozdziale 4.5 Regulaminu. Jednocześnie warto podkreślić, że zgodnie z Podrozdziałem 2.2. pkt. 1 lit. e) Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 za wydatek kwalifikowalny można uznać taki wydatek, który jest niezbędny do realizacji celów projektu. W związku z powyższym, jeżeli sprzęt medyczny przedstawiony we wniosku o dofinansowanie spełni ww. warunki, czyli Wnioskodawca właściwie uzasadni konieczność jego zakupu w kontekście osiągnięcia zakładanego celu projektu oraz zostaną spełnione wszystkie warunki kwalifikowalności określone w regulaminie dotyczące tego rodzaju kosztów, powyższe wydatki będą mogły być uznane za kwalifikowalne. Ostateczna ocena w zakresie kwalifikowalności poszczególnych kosztów projektu będzie jednak możliwa dopiero po przedstawieniu przez Wnioskodawcę kompletnej dokumentacji aplikacyjnej. Ponadto kwalifikowalność wydatków badana jest na każdym etapie projektu.

  • 14.02.2024

    Pytania i odpowiedzi

    Informacja w zakresie pytań Wnioskodawców oraz odpowiedzi IZ dotyczących naboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

    Pytanie:

    Kryterium nr 3. Wpływ na jakość usług medycznych, w tym ich dostępność i skuteczność. Metody pomiaru: Realizacja projektu przez podmiot leczniczy, w którym w wyniku realizacji przedsięwzięcia zostanie wsparty podmiot/y leczniczy/e POZ zlokalizowany/e lub działający/e na terenach wiejskich oraz obszarach z ograniczeniem dostępu do POZ – 5 pkt (…) Projekt realizowany przez podmioty lecznicze udzielające świadczeń z zakresu POZ znajdujące się na terenie powiatów, w których udział świadczeń udzielanych przez lekarzy POZ pacjentom w grupie wiekowej 0-6 lat oraz powyżej 61 lat jest niższy niż odpowiednie średnie wartości dla województwa lubelskiego, w którym znajdują się te powiaty – 5 pkt W przypisach pojawiają się odnośniki do Map Potrzeb Zdrowotnych, w których maja znajdować maja się te wskaźniki. Analizując dostępne Mapy Potrzeb Zdrowotnych nie znaleźliśmy w nich w nich informacji na temat jak definiowane są obszary wiejskie lub z ograniczeniem dostępu do POZ. Nie wskazano również jakie obszary (gminy, miejscowości) spełniają te kryterium. Proszę zatem o wskazanie zapisu w Mapach, który umożliwia zweryfikowanie spełnianie bądź nie, tego kryterium. Brakuje również informacji na temat udziału świadczeń w poszczególnych grupach wiekowych (w tym 0-6 i 61+). Proszę również o wskazanie zapisu w Mapach, który umożliwia zweryfikowanie spełnianie bądź nie, tego kryterium.

    Odpowiedź:

    Obszary wiejskie stanowią obszary gmin wiejskich oraz gmin miejsko-wiejskich wg. podziału terytorialnego kraju. Obszary z ograniczeniem dostępu do POZ będą weryfikowane w oparciu o liczbę ośrodków na 100 tys. ludności na obszarze gminy w odniesieniu do średniej liczby ośrodków na 100 tys. ludności na terenie województwa lubelskiego, tj. 27,26. Weryfikacja kryterium zostanie przeprowadzona w oparciu o dane statystyczne dostępne pod adresem https://basiw.mz.gov.pl/mapy-informacje/mapa-2022-2026/analizy/podstawowa-opieka-zdrowotna/ w zakładkach „Liczba świadczeń”, „Świadczeniodawcy” oraz „Korzystający wg grup wiekowych”.

    Pytanie:

    Kryterium nr 5. Oddziaływanie na środowisko. Metody pomiaru 1. Projekt zawiera rozwiązania techniczne i technologiczne zmniejszające oddziaływanie projektu na środowisko (spełniające najwyższe istniejące normy na poziomie europejskim np. Najlepsze Dostępne Techniki (BAT) Jak mamy rozumieć ten punkt? Czy potrzebujemy jakiejś dokumentacji/certyfikatu dot. naszej aparatury żeby udowodnić spełnianie tego warunku?

    Odpowiedź:

    Potwierdzeniem spełnienia kryterium nr 5 może być m.in.: dokumentacja techniczna, certyfikaty urządzeń, opis rozwiązań technologicznych, z których będzie wynikać zmniejszenie oddziaływania na środowisko (np. klasa energochłonności, możliwość wymiany podzespołów czy naprawy urządzenia w przypadku awarii, wydłużona żywotność). Jednocześnie informuję, że weryfikacja kryterium zostanie przeprowadzona przez eksperta, który może wezwać Wnioskodawcę do uzupełnienia w przypadku wątpliwości w tym zakresie.

  • 15.02.2024

    Pytania i odpowiedzi

    Informacja w zakresie pytań Wnioskodawców oraz odpowiedzi IZ dotyczących naboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

    Pytanie:

    Który sprzęt/wyposażenie (w ramach niżej wymienionej listy) można zakupić w ramach projektu planowanego do złożenia w naborze konkursowym: Działanie 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia FELU.07.08-IZ.00-002/24, tak aby stanowił wydatek kwalifikowalny w projekcie.

    1) Klimatyzacja

    2) USG

    3) USG mobilne + dodatkowe głowice

    4) Densytometr medyczny

    5) Oświetlenie LED ściemniające

    6) Urządzenia fizjoterapeutyczne – mobilne

    7) Lampy bakteriobójcze

    8) System kolejkowy

    9) Bilirubinometr

    10) Autoklaw

    11) Myjka do narzędzi

    12) Minilaboratorium

    13) Spirometr

    14) Fotowoltaika na zapewnienie potrzeb energetycznych obiektu

    Odpowiedź:

    Informuję, że zgodnie z Regulaminem wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.07.08-IZ.00-002/24, Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (dalej: „Regulaminem”) do dofinansowania kwalifikują się jedynie projekty z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W związku z powyższym dofinansowanie może dotyczyć wyłącznie kosztów bezpośrednio związanych z realizacją świadczeń wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (dalej: „Rozporządzenie”). Wszelkie koszty niezwiązane bezpośrednio z POZ nie zostaną uznane za kwalifikowalne.

    Regulamin nie zawiera zamkniętego katalogu wydatków kwalifikowalnych w ramach przedmiotowego naboru. Planując inwestycję w tym zakresie należy mieć na względzie katalog świadczeń wskazanych w Rozporządzeniu oraz urządzenia wymienione w nim enumeratywnie w przepisach określających warunki realizacji świadczeń. Wydatki zaplanowane w projekcie muszą również spełniać warunki dotyczące kwalifikowalności określone w rozdziale 4.5 Regulaminu. Ponadto zgodnie z Podrozdziałem 2.2. pkt. 1 lit. e) Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 za wydatek kwalifikowalny można uznać taki wydatek, który jest niezbędny do realizacji celów projektu. W związku z powyższym, jeżeli sprzęt medyczny przedstawiony we wniosku o dofinansowanie spełni ww. warunki, czyli Wnioskodawca właściwie uzasadni konieczność jego zakupu w kontekście osiągnięcia zakładanego celu projektu oraz zostaną spełnione wszystkie warunki kwalifikowalności określone w regulaminie dotyczące tego rodzaju kosztów, powyższe wydatki będą mogły być uznane za kwalifikowalne. Ostateczna ocena w zakresie kwalifikowalności poszczególnych kosztów projektu będzie jednak możliwa dopiero po przedstawieniu przez Wnioskodawcę kompletnej dokumentacji aplikacyjnej.

    Ponadto kwalifikowalność wydatków badana jest na każdym etapie projektu.

    Jednocześnie informuje, iż ze wsparcia w przedmiotowym naborze wyłączone są inwestycje w odnawialne źródła energii. Dofinansowanie projektów w tym zakresie przewidziano w Działaniu 4.1 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach.

    Pytanie:

    Pytanie dotyczące kryterium formalnego specyficznego: Powiązanie projektu infrastrukturalnego z działaniami EFS+, a mianowicie czy Wnioskodawca może w ramach projektu wnioskowanego w naborze FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia w jego zakresie zawrzeć elementy dotyczące kształcenia i doskonalenia zawodowego kadr medycznych oraz przedstawicieli innych zawodów związanych z ochroną zdrowia, aby spełnić cel szczegółowy 4k)?

    Czy jednak Wnioskodawca musi na kształcenia i doskonalenia zawodowego kadr medycznych wnioskować w ramach naborów EFS+ i przedłożyć podpisaną umowę w ramach tego funduszu, aby spełnić ww. kryterium?

    Odpowiedź:

    Informuję, że zgodnie z Regulaminem wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.07.08-IZ.00-002/24, Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (dalej: „Regulaminem”). Projekt musi być komplementarny/realizowany w powiązaniu z działaniami Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach celu szczegółowego 4k) – komplementarność wewnątrzprogramowa. Powyższy warunek zostanie spełniony, jeżeli:

    - Wnioskodawca podpisał umowę o dofinansowanie komplementarnego projektu w ramach EFS+ lub

    - Instytucja Zarządzająca FEL 2021-2027 podjęła decyzję o wyborze takiego projektu do dofinansowania lub

    - w projekcie zaplanowano realizację działań typowych dla EFS+ koniecznych do wdrożenia części operacji objętej EFRR i bezpośrednio z nią związanych, przy czym wartość niniejszych zadań nie może przekroczyć 15% współfinansowania unijnego projektu.

    Pytanie:

    Kryterium 5 formalne specyficzne to Realizacja projektu wyłącznie w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą (publicznym i prywatnym), który posiada umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), zatem podmioty, które mają tylko umowy na AOS nie mogą brać udziału w tym naborze?

    Odpowiedź:

    Informuję, że zgodnie z zapisami zawartymi w rozdziale 4.2 Regulaminu przedmiotowy nabór dotyczy wyłącznie POZ. Z naboru wyłączone są AOS-y. W związku z powyższym zgodnie z załącznikiem nr 5 do Regulaminu w ramach kryterium nr 5 weryfikacji podlega, czy projekt będzie realizowany wyłącznie w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą (publicznym i prywatnym), który posiada umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych w ramach POZ. Niespełnienie powyższego warunku będzie skutkować negatywnym wynikiem oceny formalnej.

    Ponadto informuję, że nabór dotyczący wsparcia AOS zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów dostępnym pod adresem https://funduszeue.lubelskie.pl/assets/files/6999/harmonogram_aktualizacja_13_02_2024-1.pdf został zaplanowany w terminie od 11 marca do 10 maja 2024 r.

  • 19.02.2024

    Pytania i odpowiedzi

    Informacja w zakresie pytań Wnioskodawców oraz odpowiedzi IZ dotyczących naboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

    • Pytanie: Czy w ramach działania 7.8 leasing urządzenia będzie kwalifikowalny?
    • Odpowiedź: Informuję, że zgodnie z Podrozdziałem 3.7. Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 Szczegółowe warunki kwalifikowalności wydatków poniesionych w związku z zastosowaniem technik finansowania, które nie powodują natychmiastowego przeniesienia prawa własności do danego dobra na beneficjenta (np. leasing), określone są w regulaminie wyboru projektów lub umowie o dofinansowanie projektu. Regulamin wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.07.08-IZ.00-002/24, Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 oraz wzór umowy o dofinansowanie projektu stanowiący załącznik nr 6 do Regulaminu nie zawierają uregulowań w zakresie kwalifikowalności tego typu kosztu. W związku z powyższym leasing nie podlega refundacji w przedmiotowym naborze.
  • 19.02.2024

    Pytania i odpowiedzi

    Informacja w zakresie pytań Wnioskodawców oraz odpowiedzi IZ dotyczących naboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

    • Pytanie: Który sprzęt/wyposażenie (w ramach niżej wymienionej listy) można zakupić w ramach projektu planowanego do złożenia w naborze konkursowym: Działanie 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia FELU.07.08-IZ.00-002/24, tak aby stanowił wydatek kwalifikowalny w projekcie.

    1) zakup sprzętu i systemu informatycznego służącego do udostępniania pacjentom badań obrazowych (RTG, TK) wraz z wynikami.

    • Odpowiedź: informuję, że zgodnie z Regulaminem wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.07.08-IZ.00-002/24, Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (dalej: „Regulamin”) w ramach przedmiotowego naboru kwalifikują się jedynie projekty z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W związku z powyższym dofinansowanie może dotyczyć wyłącznie kosztów bezpośrednio związanych z realizacją świadczeń wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (dalej: „Rozporządzenie”) i wynikających z umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych (NFZ) w ramach POZ. Wszelkie koszty niezwiązane bezpośrednio z POZ nie zostaną uznane za kwalifikowalne.

    Jednocześnie warto podkreślić, że Regulamin nie zawiera zamkniętego katalogu wydatków kwalifikowalnych w ramach przedmiotowego naboru. Planując inwestycję w tym zakresie należy mieć na względzie katalog świadczeń wskazanych w Rozporządzeniu oraz urządzenia wymienione w nim enumeratywnie w przepisach określających warunki realizacji świadczeń. Wydatki zaplanowane w projekcie muszą również spełniać warunki dotyczące kwalifikowalności określone w rozdziale 4.5 Regulaminu. Ponadto zgodnie z Podrozdziałem 2.2. pkt. 1 lit. e) Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 za wydatek kwalifikowalny można uznać taki wydatek, który jest niezbędny do realizacji celów projektu. W związku z powyższym, jeżeli sprzęt medyczny przedstawiony we wniosku o dofinansowanie spełni ww. warunki, czyli Wnioskodawca właściwie uzasadni konieczność jego zakupu w kontekście osiągnięcia zakładanego celu projektu oraz zostaną spełnione wszystkie warunki kwalifikowalności określone w regulaminie dotyczące tego rodzaju kosztów, powyższe wydatki będą mogły być uznane za kwalifikowalne. Ostateczna ocena w zakresie kwalifikowalności poszczególnych kosztów projektu będzie jednak możliwa dopiero po przedstawieniu przez Wnioskodawcę kompletnej dokumentacji aplikacyjnej.

    Ponadto kwalifikowalność wydatków badana jest na każdym etapie projektu.

  • 19.02.2024

    Pytania i odpowiedzi

    Informacja w zakresie pytań Wnioskodawców oraz odpowiedzi IZ dotyczących naboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

    • Pytanie: W nawiązaniu do informacji o naborze FELU.07.08-IZ.00-002/24 prosimy o potwierdzenie, że projekt który chcemy proponować placówkom medycznym z województwa lubelskiego, może wpisywać się w zakres dofinansowania uzyskiwanego przez te placówki.

    Projekt polega na wdrożeniu bota głosowego do obsługi pacjentów w celu poprawy dostępności terminów wizyt oraz usprawnienia i ułatwienia zdalnej komunikacji na linii placówka-pacjent.

    • Odpowiedź: Informuję, że zgodnie z rozdziałem 3.4 pkt. 2 Regulaminu wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.07.08-IZ.00-002/24, Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, wyjaśnienia w kwestiach dotyczących procedury oceny wniosków o dofinansowanie przewidzianej dla projektów w naborze dotyczą zasad składania wniosków o dofinansowanie oraz oceny i wyboru projektów do dofinansowania. Instytucja Zarządzająca Funduszami Europejskimi dla Lubelskiego na lata 2021 - 2027 w ramach wyjaśnień do naboru nie udziela informacji odnoszących się do konkretnych, oferowanych na rynku, komercyjnych produktów lub usług.
  • 19.02.2024

    Pytania i odpowiedzi

    Informacja w zakresie pytań Wnioskodawców oraz odpowiedzi IZ dotyczących naboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

    • Pytanie 1: Proszę o informację czy w ramach Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, jeden wnioskodawca posiadający dwie placówki POZ w Lublinie, może złożyć jeden wniosek, w którym ujmie wydatki dla obu placówek?

    • Odpowiedź: Informuję, że zgodnie z Regulaminem wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.07.08-IZ.00-002/24, Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (dalej: „Regulamin”) w ramach przedmiotowego naboru nie ogranicza się ilości lokalizacji inwestycji w ramach jednego projektu. Warto przy tym podkreślić, że zgodnie z rozdziałem 4.5 pkt. 2 Regulaminu Projekt musi być realizowany na terenie województwa lubelskiego. Przez pojęcie lokalizacji projektu należy rozumieć miejsce lub miejsca na obszarze objętym programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, bezpośrednio związane z jego realizacją. Dodatkowo wskazana na etapie aplikowania lokalizacja projektu nie może ulec zmianie w trakcie oceny projektu.

    • Pytanie 2: Czy przy spełnieniu wszelkich warunków dotyczących kwalifikowalności wydatków, koszt zakupu samochodu na potrzeby POZ mógłby by uznany za kwalifikowalny?

    • Odpowiedź: Wyjaśniam, że Regulamin nie przewiduje możliwości zakupu środków transportu na potrzeby placówki świadczącej podstawową opiekę zdrowotną. Konieczność zakupu samochodu w tym przypadku nie wynika również z wykazu oraz warunków realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
  • 06.03.2024

    Pytania i odpowiedzi

    Informacja w zakresie pytań Wnioskodawców oraz odpowiedzi IZ dotyczących naboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

    • Pytanie: Proszę o informację czy w przypadku prac budowlanych dotyczących wykonania podjazdu dla wózków inwalidzkich przy schodach wejściowych do budynku, które nie wymaga zgłoszenia zamiaru ich wykonania oraz pozwoleń na budowę ani innych zgód, należy załączyć:

    -wyciąg z kosztorysu inwestorskiego

    -postanowienie w sprawie obowiązku/braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ)

    - Zaświadczenie organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów sieci Natura 2000,

    w przypadku gdy otrzymaliśmy decyzję/opinię Urzędu Miasta - Wydział Architektury i Budownictwa, że nie dotyczy i nie trzeba pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.

    Proszę o informację jakie załączniki załączyć, w przypadku gdy okaże się, że wymagane jest zgłoszenie zamiaru wykonania robót budowalnych. Czy również kosztorys inwestorski wówczas załączyć?

    • Odpowiedź: W przypadku projektów mających charakter infrastrukturalny, tj. w ramach których będą wykonywane prace budowlane, wymagane jest przedłożenie dokumentacji środowiskowej, w tym stanowiska właściwego organu środowiskowego o braku wymogu uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz zaświadczenia organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów sieci Natura 2000 (z wyłączeniem inwestycji, wskazanych w katalogu wyłączeń w Instrukcji wypełniania załączników, stanowiącej zał. nr 3 do Regulaminu wyboru projektów). Jednocześnie zaznaczam, iż brak obowiązku uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji, nie zwalnia z wymogu załączenia ww. dokumentacji dla projektów infrastrukturalnych. Ponadto informuję, że w przypadku projektów infrastrukturalnych każdorazowo należy dołączyć wyciąg z kosztorysu inwestorskiego.
  • 06.03.2024

    Pytania i odpowiedzi

    Informacja w zakresie pytań Wnioskodawców oraz odpowiedzi IZ dotyczących naboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

    • Pytanie: Czy możliwe jest sfinansowanie w ramach konkursu FELU.07.08-IZ.00-002/24 jako koszt kwalifikowany zakupu Analizatora składu ciała, jeśli urządzenie to nie jest wprost wymienione w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ZDROWIA z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej? Urządzenie będzie w 100% wykorzystywane do badań profilaktycznych i diagnostyki kardiologicznej, do realizacji których zobowiązany jest POZ, a także udzielanych w ramach POZ porad dietetyka.

    • Odpowiedź: Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.07.08-IZ.00-002/24, Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (dalej: „Regulamin”) w ramach przedmiotowego naboru kwalifikują się jedynie projekty z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W związku z powyższym dofinansowanie może dotyczyć wyłącznie kosztów bezpośrednio związanych z realizacją świadczeń wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (dalej: „Rozporządzenie”) i wynikających z umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych (NFZ) w ramach POZ. Wszelkie koszty niezwiązane bezpośrednio z POZ nie zostaną uznane za kwalifikowalne.

    Jednocześnie warto podkreślić, że Regulamin nie zawiera zamkniętego katalogu wydatków kwalifikowalnych w ramach przedmiotowego naboru. Planując inwestycję w tym zakresie należy mieć na względzie katalog świadczeń wskazanych w Rozporządzeniu oraz urządzenia wymienione w nim enumeratywnie w przepisach określających warunki realizacji świadczeń. Zamknięty katalog urządzeń wskazany w Rozporządzeniu nie wyklucza jednak, że w celu poprawy jakości świadczenia usług gwarantowanych zasadny okaże się zakup urządzeń innych niż wymienione w tym akcie prawnym. Wydatki zaplanowane w projekcie muszą również spełniać warunki dotyczące kwalifikowalności określone w rozdziale 4.5 Regulaminu. Ponadto zgodnie z Podrozdziałem 2.2. pkt. 1 lit. e) Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 za wydatek kwalifikowalny można uznać taki wydatek, który jest niezbędny do realizacji celów projektu. W związku z powyższym, jeżeli sprzęt medyczny przedstawiony we wniosku o dofinansowanie spełni ww. warunki, czyli Wnioskodawca właściwie uzasadni konieczność jego zakupu w kontekście osiągnięcia zakładanego celu projektu oraz zostaną spełnione wszystkie warunki kwalifikowalności określone w regulaminie dotyczące tego rodzaju kosztów, powyższe wydatki będą mogły być uznane za kwalifikowalne. Ostateczna ocena w zakresie kwalifikowalności poszczególnych kosztów projektu będzie jednak możliwa dopiero po przedstawieniu przez Wnioskodawcę kompletnej dokumentacji aplikacyjnej. Ponadto kwalifikowalność wydatków badana jest na każdym etapie projektu.

  • 07.03.2024

    Pytania i odpowiedzi

    Informacja w zakresie pytań Wnioskodawców oraz odpowiedzi IZ dotyczących naboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

    Pytanie:

    Proszę wskazać podstawę prawną pominięcia w dokumentacji i procedurze konkursowej obowiązku posiadania przez Wnioskodawcę pozytywnej oceny celowości inwestycji (OCI)?

    Zastąpienie obowiązku posiadania pozytywnej opinii (OCI) oświadczeniami o:

    • zgodności projektu z Mapą potrzeb zdrowotnych na okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2026 r.,
    • zgodności projektu z celami zdefiniowanymi w dokumencie „Zdrowa przyszłość. Ramy strategiczne rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 r.,
    • zgodności projektu z Wojewódzkim Planem Transformacji dla województwa lubelskiego na lata 2022-2026,

    wydaje się być niezgodne z przepisami Ustawy o działalności leczniczej, która w art. 115. ust. 4a.i 4b. wyraźnie nakłada na Wnioskodawcę obowiązek przedłożenia pozytywnej opinii o celowości inwestycji wraz z wnioskiem o dotację.

    Odpowiedź:

    Informuję, że zgodnie z rozdziałem 4.5 pkt. 24 Regulaminu wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.07.08-IZ.00-002/24, Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (dalej: „Regulamin”), projekty planowane do wsparcia muszą posiadać stosowną opinię o celowości inwestycji (OCI). Wymóg posiadania OCI nie dotyczy podmiotów oraz inwestycji, które zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm.) (dalej: „Ustawa”) nie są zobligowane do posiadana opinii o celowości inwestycji. Ponadto zgodnie z kryteriami formalnymi specyficznymi wskazanymi w Załączniku nr 5 do Regulaminu Kryteria wyboru projektów (część C Kryteria formalne specyficzne, kryterium nr 9 Projekt posiada pozytywną opinię o celowości inwestycji) przyjętymi Uchwałą nr 94/2024 Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 z dnia 15 stycznia 2024 r., na etapie oceny formalnej sprawdzeniu będzie podlegać, czy projekt posiada pozytywną opinię o celowości inwestycji, o której mowa w art. 95 d Ustawy. Kryterium zostanie uznane za spełnione, jeżeli projekt będzie posiadał pozytywną opinię o celowości inwestycji. Spełnienie kryterium weryfikowane będzie na podstawie zapisów wniosku o dofinansowanie oraz dokumentacji składanej wraz z wnioskiem o dofinansowanie na etapie aplikowania o środki, w tym na podstawie opinii o celowości inwestycji. W związku z powyższym, jeżeli wnioskodawca zobowiązany do uzyskania OCI nie przedstawi pozytywnej opinii o celowości inwestycji na etapie ubiegania się o dofinansowanie, kryterium nie zostanie uznane za spełnione i ocena projektu zakończy się wynikiem negatywnym.

  • 15.03.2024

    Pytania i odpowiedzi

    Informacja w zakresie pytań Wnioskodawców oraz odpowiedzi IZ dotyczących naboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

    • Pytanie: W ramach działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia FELU.07.08-IZ.00-002/24 – POZ – planujemy wyremontowanie oraz wyposażenie Sali konferencyjnej, remont szatni, toalety (utworzenie Centrum Edukacyjnego POZ). Sala konferencyjna będzie przeznaczona wyłącznie na działalność POZ, podobne jak szatnia i toalety. Centrum edukacyjne POZ (sala konferencyjna) wpisuje się w program poprawy dostępności dla pacjentów POZ, którzy mają ograniczony dostęp do programów profilaktycznych, edukacji zdrowotnej prowadzonej przez pielęgniarkę środowiskową i położną, dietetyka, lekarzy w ramach skoordynowanej opieki, właśnie z powodu braku odpowiedniego, dobrze wyposażonego miejsca do świadczenia usług gwarantowanych w koszyku świadczeń dla pacjentów POZ.

    Proszę o odpowiedź czy taki zakres projektu może stanowić wydatek kwalifikowalny w projekcie?

    Odpowiedź:

    Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.07.08-IZ.00-002/24, Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (dalej: „Regulamin”), w ramach przedmiotowego naboru kwalifikują się jedynie projekty z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W naborze wsparcie można uzyskać w ramach następujących typy projektów:

    1. Wdrożenie standardów dostępności w POZ w celu poprawy dostępności placówek POZ dla osób ze szczególnymi potrzebami w obszarze architektonicznym, cyfrowym, komunikacyjnym i organizacyjnym;

    2. Rozwój POZ poprzez budowę, przebudowę i modernizację obiektów infrastruktury ochrony zdrowia i/lub ich wyposażenie, m.in. w sprzęt medyczny, w celu poprawy dostępu do świadczeń, w tym przede wszystkim na obszarach słabiej rozwiniętych gospodarczo i terenach wiejskich;

    3. Wsparcie procesu deinstytucjonalizacji usług zdrowotnych w zakresie opieki długoterminowej świadczonej w formie środowiskowej (w tym dziennej, domowej, paliatywnej i hospicyjnej) poprzez budowę, przebudowę i modernizację obiektów infrastruktury ochrony zdrowia i/lub ich wyposażenie, m.in. w sprzęt medyczny.

    W związku z powyższym wsparciu podlegają inwestycje w infrastrukturę niezbędną do prawidłowej realizacji świadczeń gwarantowanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (dalej: „Rozporządzenie”), w tym wykonywanie badań profilaktycznych, które Wnioskodawca realizuje lub będzie realizował w ramach kontraktu z Narodowym Fundusze Zdrowia w ramach POZ. Baza edukacyjna w postaci sali szkoleniowej/konferencyjnej nie ma bezpośredniego związku z realizacją świadczeń gwarantowanych, o których mowa w Rozporządzeniu, stąd uznanie związanych z nią kosztów za kwalifikowalne wydaje się niezasadne. Ostateczna ocena w zakresie kwalifikowalności poszczególnych kosztów projektu będzie jednak możliwa dopiero po przedstawieniu przez Wnioskodawcę kompletnej dokumentacji aplikacyjnej.

  • 28.03.2024

    Pytania i odpowiedzi

    Informacja w zakresie pytań Wnioskodawców oraz odpowiedzi IZ dotyczących naboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

    • Pytanie: Czy zaplanowanie kosztów pośrednich w projekcie jest obligatoryjne? Wnioskodawca planuje ponieść koszty promocji projektu z własnych środków.

    Odpowiedź: Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.07.08-IZ.00-002/24, Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (dalej: „Regulamin”) w ramach projektu wydatki przeznaczone na pokrycie kosztów pośrednich określonych w Regulaminie będą rozliczane wyłącznie za pomocą stawki ryczałtowej wynoszącej 3% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich projektu. Koszty te są niezbędne do realizacji projektu, ale nie można bezpośrednio przypisać ich do głównego celu projektu. W szczególności są to koszty administracyjne związane z obsługą projektu oraz koszty związane z promocją projektu, które nie wymagają podejmowania merytorycznych działań zmierzających do osiągnięcia celu projektu. Zgodnie z §5 ust. 9 umowy o dofinansowanie stanowiącej załącznik nr 6 do Regulaminu w ramach Projektu wydatki przeznaczone na pokrycie kosztów pośrednich określonych w regulaminie wyboru projektów mogą stanowić wydatki kwalifikowalne, zatem planowanie kosztów pośrednich w projekcie nie jest obligatoryjne.

    Warto jednak podkreślić, że Beneficjent jest zobowiązany do realizacji Projektu z najwyższą starannością, zapewniając wykonywanie czynności związanych z realizacją Projektu przez profesjonalną i wykwalifikowaną kadrę oraz w sposób, który zapewni prawidłową i terminową realizację Projektu. Ponadto Beneficjent zobowiązuje się do wypełniania obowiązków informacyjnych i promocyjnych, w tym informowania społeczeństwa o dofinansowaniu projektu przez Unię Europejską, zgodnie z rozporządzeniem ogólnym (w szczególności z załącznikiem IX - Komunikacja i Widoczność), Podręcznikiem wnioskodawcy i beneficjanta Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 w zakresie informacji i promocji oraz zgodnie z załącznikiem nr 5 do Umowy o dofinansowanie projektu (wyciąg z zapisów podręcznika dla beneficjenta), a niespełnienie tych obowiązków może skutkować pomniejszeniem kwoty dofinansowania o wartość nie większą niż 3% tego dofinansowania, zgodnie z wykazem pomniejszenia wartości dofinansowania projektu w zakresie obowiązków komunikacyjnych, który stanowi załącznik nr 6 do Umowy. W związku z powyższym koszty pośrednie pozwalają na sprawą, zgodną z warunkami umowy i terminową realizację Projektu.

  • 29.03.2024

    Pytania i odpowiedzi

    Informacja w zakresie pytań Wnioskodawców oraz odpowiedzi IZ dotyczących naboru projektów w sposób konkurencyjny nr FELU.07.08-IZ.00-002/24 w ramach Działania 7.8 Działania 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1,2,3), Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

    • Pytanie: Czy w ramach projektu nr FELU.07.08-IZ.00-002/24, Działanie 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia (typ projektu 1, 2, 3) Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, który zgodnie ze statutem jest podmiotem leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia stanowiącego załącznik nr 26 Oświadczenie wnioskodawcy o spełnianiu kryteriów MŚP.

    Odpowiedź:

    Oświadczenie Wnioskodawcy o spełnianiu kryteriów MŚP jest załącznikiem obligatoryjnym wyłącznie w przypadku, gdy Wnioskodawca projektu ubiega się o pomoc inną niż pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie, pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie. Przypominam również, iż zgodnie z art. 3 ust. 4 Załącznika nr I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu, przedsiębiorstwo nie może zostać uznane za MŚP, jeżeli 25% lub więcej kapitału lub praw głosu jest kontrolowane bezpośrednio lub pośrednio, wspólnie lub indywidualnie, przez co najmniej jeden organ publiczny. Podmiot taki uznawany jest automatycznie za duży, bez konieczności obliczania odpowiednich wielkości dotyczących zatrudnienia oraz wyników finansowych. Przepis ten oparty jest na domniemaniu, że podmiot pozostający w związku z organem publicznym ma dostęp do reprezentowanych przez ten organ zasobów i potencjału, które w efekcie pozwalają na uniknięcie przez ten podmiot trudności, które napotykają typowe MŚP i stawiają go w lepszej sytuacji niż podmioty o prywatnej strukturze właścicielskiej.

Finanse

Kwota alokoacji
43 355 000
Poziom dofinansowania
do 85%
Forma wsparcia
Dotacja
Typ naboru
Konkurencyjny

Termin naboru

start

05.02.2024

koniec

29.03.2024

Wyniki

III kwartał

Instytucja ogłaszająca nabór

Oni odpowiedzą na Twoje pytania

Departament Wdrażania EFRR w UMWL
Lublin, ul. Stefczyka 3b