Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego ogłasza nabór w ramach działania
8.5 Usługi społeczne
Trwa nabór
EFS+
FELU.08.05-IZ.00-002/24

8.5 Usługi społeczne nr FELU.08.05-IZ.00-002/24

Szczegóły naboru

DLA KOGO

  • Administracja publiczna
  • Organizacje społeczne i związki wyznaniowe
  • Przedsiębiorstwa
  • Służby publiczne

Wnioskodawcą uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie jest:

a. jednostka samorządu terytorialnego lub jednostka organizacyjna działająca w imieniu tej jednostki;
albo

b. związek lub porozumienie lub stowarzyszenie jednostek samorządu terytorialnego;
albo

c.podmiot świadczący usługi społeczne;
albo

d. podmiot wymieniony w art. 3 ust 2 i 3 ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie Dz.U z 2023 r. poz. 571) statutowo działający w obszarze pomocy i integracji społecznej;
albo

e. instytucja pomocy i integracji społecznej;
albo

f. podmiot ekonomii społecznej.

NA CO

  • Działania w celu zwiększenia równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości trwałych i przystępnych cenowo usług

W ramach postępowania wsparciem może zostać objęty wyłącznie następujący typ projektu określony w SZOP w ramach Działania 8.5 Usługi społeczne:

Typ 1. Projekty w zakresie:
a. rozwoju usług opiekuńczych świadczonych w społeczności lokalnej, w formach dziennych i całodobowych;
b. wsparcia tworzenia warunków i usług w zakresie opieki osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w miejscu zamieszkania;
c. wsparcia opiekunów faktycznych (nieformalnych) osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym opieka wytchnieniowa, poradnictwo, kształcenie potrzebne do opieki;
d. szkolenia kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej Projekty współfinansowane są ze środków UE w ramach EFS+.

Typ 2. Rozwój usług asystenckich wspierających aktywność społeczną, edukacyjną lub zawodową osób z niepełnosprawnościami,

Jak się ubiegać

Jakie dokumenty przygotować

Jak przygotować wniosek?

Wniosek o dofinansowanie projektu należy opracować z wykorzystaniem generatora wniosków o dofinansowanie w SOWA EFS. Aplikacja dostępna jest za pośrednictwem strony internetowej SOWA EFS.

Instrukcja użytkownika Systemu Obsługi Wniosków Aplikacyjnych Europejskiego Funduszu Społecznego (SOWA EFS) dla wnioskodawców/beneficjentów oraz Regulamin korzystania z SOWA EFS dostępne są na ww. stronie internetowej.

Wniosek należy wypełnić zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w zakresie Priorytetów VIII-X stanowiącą załącznik nr 2 do Regulaminu.

Wniosek o dofinansowanie projektu jest składany wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem SOWA EFS.

Zgodnie z kryterium ogólnym formalnym nr 5: Wsparcie polityki spójności będzie udzielane wyłącznie projektom i Wnioskodawcom/Partnerom, którzy przestrzegają przepisów antydyskryminacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 3 Rozporządzenia PE i Rady nr 2021/1060.

Kryterium ma zastosowanie do jednostek samorządu terytorialnego (lub podmiotów przez nie kontrolowanych lub od nich zależnych) i ich jednostek organizacyjnych. Spełnienie kryterium będzie oceniane na podstawie oświadczenia (w postaci pliku pdf podpisanego ważnym podpisem kwalifikowanym), stanowiącego załącznik do wniosku o dofinansowanie projektu oraz zapisów we wniosku o dofinansowanie. Oświadczenie składane jest za pośrednictwem SOWA EFS.

Jak składać wniosek?

Online

Wniosek o dofinansowanie projektu jest składany wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem SOWA EFS.

Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie:

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego,
Punkt Kontaktowy,
ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin,
pokój nr 1

tel. (81) 44 16 843, infolinia 800 888 337
e-mail: efs@lubelskie.pl

Informacje udzielane będą w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 15:30 poprzez następujące kanały komunikacji:

  • Konsultacje elektroniczne (drogą e-mailową na adres: efs@lubelskie.pl);
  • Konsultacje telefoniczne (pod numerami: tel. (81) 44 16 843 oraz (81) 478 14 96 oraz infolinii 800 888 337);
  • Wsparcie w zakresie obsługi aplikacji SOWA EFS pod nr (81) 44 16 858;
  • Konsultacje w siedzibie ION (Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin, pok. 1).

Należy mieć na uwadze, że przedmiotem zapytań w zakresie procedury wyboru projektów o charakterze ogólnym oraz dotyczących Regulaminu nie mogą być konkretne zapisy, czy rozwiązania zastosowane w danym projekcie celem ich wstępnej oceny.

Instytucja ogłaszająca nabór

Oni odpowiedzą na Twoje pytania

  • Zgodnie z Załącznikiem nr 3 Kryteria wyboru projektów do Regulaminu wyboru projektów nr FELU.08.05-IZ.00-002/24, w tym kryterium specyficznym dostępu nr 4 obowiązującym dla przedmiotowego naboru Grupa docelowa -typ wnioskodawcy „W przypadku, gdy wnioskodawcą lub partnerem w projekcie będzie jednostka samorządu terytorialnego lub jednostka organizacyjna działająca w imieniu tej jednostki wsparcie w zakresie usług społecznych w 90 % skierowane zostanie do osób w wieku poniżej 65 roku życia potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu”. Tym samym w przypadku projektu składanego przez jednostkę samorządu terytorialnego istnieje możliwość objęcia wsparciem wyłącznie 10% osób w wielu 65+.

    Kryterium ma na celu zachowanie linii demarkacyjnej z projektem o znaczeniu strategicznym pn. Polityka senioralna (EFS+), wpisanym do Załącznika nr 3 – Wykaz planowanych operacji o znaczeniu strategicznym wraz z harmonogramem, do programu FEL 2021-2027 , realizowanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie w partnerstwie z jednostkami samorządu terytorialnego z terenu województwa lubelskiego, który obejmuje wsparciem w zakresie usług społecznych osoby powyżej 65 r.ż. Spełnienie kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie zapisów we wniosku o dofinansowanie projektu. Kryterium ma zastosowanie do typu projektu nr: 1 a), b), 2.

    Należy mieć na uwadze, że przedmiotem zapytań w zakresie procedury wyboru projektów o charakterze ogólnym oraz dotyczących Regulaminu nie mogą być konkretne zapisy czy rozwiązania zastosowane w danym projekcie. Należy jednocześnie pamiętać, że odpowiedź udzielona nie jest równoznaczna z wynikiem oceny projektu.

    Data zadania pytania: 15.04.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 15.04.2024
  • Zgodnie z brzmieniem definicji kryterium premiującego nr 4 (Nowe wsparcie): Kryterium zostanie spełnione, w sytuacji gdy w projekcie zaplanowano finansowanie wyłącznie nowych miejsc świadczenia usług społecznych w społeczności lokalnej oraz objęcie wsparciem wyłącznie osób, które dotychczas nie korzystały z usług społecznych.

    Jednocześnie należy pamiętać, że kryterium ma zastosowanie do typów projektu nr: 1a) - b), 2 tj.:

    - Rozwój usług opiekuńczych świadczonych w społeczności lokalnej, w formach dziennych i całodobowych,

    - Wsparcie tworzenia warunków i usług w zakresie opieki osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w miejscu zamieszkania oraz

    - Rozwój usług asystenckich wspierających aktywność społeczną, edukacyjną lub zawodową osób z niepełnosprawnościami.

    Oznacza to, że osoby, które potencjalnie mają zostać uczestnikami projektu nie mogły być objęte wsparciem w zakresie jaki wskazany jest w wymienionych typach. Podstawę zakwalifikowania osoby, która dotychczas nie korzystała z usług społecznych wymienionych w typach projektu (nr 1a) - b) i 2) powinien stanowić właściwy dokument, do którego możemy zaliczyć zaświadczenie lub inny dokument wystawiony przez uprawniony podmiot np. ośrodek pomocy społecznej albo oświadczenie uczestnika projektu. Przedmiotowe informacje, w tym dotyczące sytuacji, w których dopuszczalne będą oświadczenia uczestników projektu, powinny zostać wskazane przez wnioskodawcę w treści wniosku o dofinansowanie projektu, w części dotyczącej procesu rekrutacji tj. Opis rekrutacji i uczestników projektu.

    Data zadania pytania: 16.04.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 16.04.2024
  • Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów nr FELU.08.05-IZ.00-002/24 Rozdz. IV. Zasady finansowania projektu pkt. 4.1 Wkład własny: 4.Źródłem finansowania wkładu własnego mogą być zarówno środki publiczne jak i prywatne. O zakwalifikowaniu źródła pochodzenia wkładu własnego (publiczny/prywatny) decyduje status prawny podmiotu wnoszącego wkład, tj. beneficjenta/partnera/strony trzeciej lub uczestnika. Wkład własny może pochodzić m.in. z budżetu JST, Funduszu Pracy, środków prywatnych, środków PFRON. Wkład własny lub jego część może być wniesiony w ramach kosztów pośrednich jak i bezpośrednich.

    Należy pamiętać, że niedozwolone jest podwójne finansowanie wydatków, zgodnie z podrozdziałem 2.3. pkt 2 Wytycznych kwalifikowalności, a informacja na temat pobierania opłat od uczestników powinna zostać zawarta we wniosku o dofinansowanie projektu i podlegać będzie ocenie pod kątem celowości i ewentualnego ograniczenia dostępu do projektu dla potencjalnych uczestników projektu.

    Należy mieć na uwadze, że przedmiotem zapytań w zakresie procedury wyboru projektów o charakterze ogólnym oraz dotyczących Regulaminu nie mogą być konkretne zapisy czy rozwiązania zastosowane w danym projekcie. Należy jednocześnie pamiętać, że odpowiedź udzielona nie jest równoznaczna z wynikiem oceny projektu.

    Data zadania pytania: 24.04.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 24.04.2024

Finanse

Kwota alokoacji
38 775 912,5
Minimalna wartośc projektu
100 000 zł
Forma wsparcia
Dotacja
Typ naboru
Konkurencyjny

Termin naboru

start

04.04.2024

koniec

29.05.2024

Wyniki

IV kwartał

Instytucja ogłaszająca nabór