Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego ogłasza nabór w ramach działania
9.5 Ochrona środowiska pracy
Nabór zakończony
EFS+
FELU.09.05-IZ.00-001/24

9.5 Ochrona środowiska pracy FELU.09.05-IZ.00-001/24

23.04.2024

Zestawienie złożonych wniosków

W odpowiedzi na nabór nr FELU.09.05-IZ.00-001/24 w okresie od 15.02.2024 r. do 22.04.2024 r. wpłynęło 10 wniosków o dofinansowanie za pośrednictwem SOWA EFS. W trakcie trwania naboru 1 wniosek o dofinansowanie został wycofany przez wnioskodawcę.

Szczegóły naboru

DLA KOGO

  • Instytucje ochrony zdrowia
  • Instytucje nauki i edukacji
  • Organizacje społeczne i związki wyznaniowe

Wnioskodawcą uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie jest:

  1. podmiot leczniczy wykonujący działalność leczniczą lub podmiot go tworzący,
    albo
  2. uczelnia,
    albo
  3. osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, w szczególności organizacja pozarządowa, organizacja non-profit,
    albo
  4. podmiot ekonomii społecznej, posiadający doświadczenie w zakresie działań profilaktycznych

NA CO

  • Działania na rzecz zdrowego i dostosowanego środowiska pracy uwzględniające zagrożenia dla zdrowia i obejmujące m.in. promocję aktywności fizycznej

W ramach postępowania wsparciem może zostać objęty wyłącznie następujący typ projektu określony w SZOP w ramach Działania 9.5 Ochrona środowiska pracy, typ projektu nr 2: Programy kompleksowej rehabilitacji ułatwiające powrót do pracy

Zmiana Regulaminu wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.09.05-IZ.00-001/24 - zmiany obowiązują od 3 kwietnia 2024 r.

Dnia 3 kwietnia 2024 r. Zarząd Województwa Lubelskiego uchwałą nr DLXIX/10043/2024 zatwierdził zmianę Regulaminu wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.09.05-IZ.00-001/24 Działania 9.5 Ochrona środowiska pracy (typ projektu nr 2) Priorytetu IX Zaspokajanie potrzeb rynku pracy programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Zmiana Regulaminu wyboru projektów nr FELU.09.05-IZ.00-001/24 wynika z konieczności wydłużenia terminu składania wniosków o dofinansowanie - na podstawie zapisów Regulaminu wyboru projektów, Rozdział II, Podrozdział 2.5, pkt 13 lit. b., tj. wartość wnioskowanego wsparcia w złożonych w ramach naboru wnioskach o dofinansowanie projektu nie wyczerpuje alokacji przeznaczonej na nabór.

Termin składania wniosków o dofinansowanie został wydłużony do 22 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo zaktualizowano załącznik nr 5 do wzoru umowy o dofinansowanie: Wyciąg z zapisów „Podręcznika wnioskodawcy i beneficjenta Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 w zakresie informacji i promocji” oraz dokonano korekt technicznych w treści pozostałej dokumentacji.

Szczegółowy wykaz zmian w Regulaminie wyboru projektów nr FELU.09.05-IZ.00-001/24 wraz z uzasadnieniem został zawarty w załączniku nr 1 do uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia Regulaminu wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny oraz ogłoszenia w ramach naboru nr FELU.09.05-IZ.00-001/24 Działania 9.5 Ochrona środowiska pracy (typ projektu nr 2) Priorytetu IX Zaspokajanie potrzeb rynku pracy programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Jak się ubiegać

Jakie dokumenty przygotować

Jak przygotować wniosek?

Wniosek o dofinansowanie projektu należy opracować z wykorzystaniem generatora wniosków o dofinansowanie w SOWA EFS. Aplikacja dostępna jest za pośrednictwem strony internetowej SOWA EFS.

Instrukcja użytkownika Systemu Obsługi Wniosków Aplikacyjnych Europejskiego Funduszu Społecznego (SOWA EFS) dla wnioskodawców/beneficjentów oraz Regulamin korzystania z SOWA EFS dostępne są na ww. stronie internetowej.

Wniosek należy wypełnić zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w zakresie Priorytetów VIII-X stanowiącą załącznik nr 2 do Regulaminu.

Wniosek o dofinansowanie projektu jest składany wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem SOWA EFS.

Zgodnie z kryterium ogólnym formalnym nr 5: Wsparcie polityki spójności będzie udzielane wyłącznie projektom i Wnioskodawcom/Partnerom, którzy przestrzegają przepisów antydyskryminacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 3 Rozporządzenia PE i Rady nr 2021/1060.

Kryterium ma zastosowanie do jednostek samorządu terytorialnego (lub podmiotów przez nie kontrolowanych lub od nich zależnych) i ich jednostek organizacyjnych. Spełnienie kryterium będzie oceniane na podstawie oświadczenia (w postaci pliku pdf podpisanego ważnym podpisem kwalifikowanym), stanowiącego załącznik do wniosku o dofinansowanie projektu oraz zapisów we wniosku o dofinansowanie. Oświadczenie składane jest za pośrednictwem SOWA EFS.

Jak składać wniosek?

Online

Wniosek o dofinansowanie projektu jest składany wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem SOWA EFS.

Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie:

Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego,
Punkt Kontaktowy,
ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin,
pokój nr 1

tel. (81) 44 16 843, infolinia 800 888 337
e-mail: efs@lubelskie.pl

Informacje udzielane będą w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 15:30 poprzez następujące kanały komunikacji:

  • Konsultacje elektroniczne (drogą e-mailową na adres: efs@lubelskie.pl);
  • Konsultacje telefoniczne (pod numerami: tel. (81) 44 16 843 oraz (81) 478 14 96 oraz infolinii 800 888 337);
  • Wsparcie w zakresie obsługi aplikacji SOWA EFS pod nr (81) 44 16 858;
  • Konsultacje w siedzibie ION (Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin, pok. 1).

Należy mieć na uwadze, że przedmiotem zapytań w zakresie procedury wyboru projektów o charakterze ogólnym oraz dotyczących Regulaminu nie mogą być konkretne zapisy, czy rozwiązania zastosowane w danym projekcie celem ich wstępnej oceny.

Instytucja ogłaszająca nabór

Oni odpowiedzą na Twoje pytania

  • Zgodnie z obowiązującym w ramach naboru kryterium specyficznym dostępu nr 4 Projekt odpowiada na zidentyfikowane potrzeby i problemy grupy docelowej. Kryterium ma na celu zaspokojenie potrzeb grupy docelowej w szerokim aspekcie problemów, gdzie działania z zakresu rehabilitacji medycznej ułatwiającej powrót do pracy skierowane do osób pracujących narażonych na opuszczenie rynku pracy z powodu czynników zdrowotnych lub do osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy, potrzebujących świadczeń rehabilitacyjnych w celu podjęcia lub powrotu do zatrudnienia, realizowane będą jako element szerszej ścieżki, umożliwiającej danej osobie utrzymanie lub powrót do zatrudnienia. Diagnoza zostanie przygotowana przez wnioskodawcę przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu, w oparciu o dostępne, weryfikowalne dane / informacje dotyczące obszaru wsparcia. Wnioski z diagnozy powinny zostać zawarte we wniosku o dofinansowanie projektu, a zaplanowane działania powinny odpowiadać na zidentyfikowane problemy. Powyższe oznacza, że zgodnie z przeprowadzoną diagnozą wsparciem może być objęta jedna z ww. grup.

    Data zadania pytania: 14.03.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 14.03.2024
  • Zgodnie z obowiązującym w ramach naboru kryterium specyficznym dostępu nr 13 grupę docelową stanowią osoby pracujące na terenie województwa lubelskiego w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, narażone na opuszczenie rynku pracy z powodu czynników zdrowotnych oraz osoby bezrobotne zarejestrowane w powiatowych urzędach pracy w województwie lubelskim, potrzebujące świadczeń rehabilitacyjnych w celu podjęcia lub powrotu do zatrudnienia. Oznacza to, że wsparcie kierowane jest do osób zatrudnionych na terenie województwa lubelskiego lub osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy na terenie województwa lubelskiego, które przystępują do projektu z własnej inicjatywy. Przedmiotowy nabór nie zakłada wsparcia udzielanego pracodawcom/ przedsiębiorstwom w formie dofinansowania stanowisk pracy. Zgodnie z kryterium specyficznym nr 10 program kompleksowej rehabilitacji, oprócz kosztów rehabilitacji leczniczej, będzie obejmował elementy szerszej ścieżki umożliwiające danej osobie utrzymanie lub powrót do zatrudnienia, co ma na celu zapewnienie wysokiej jakości świadczeń oraz kompleksowości wsparcia w ramach projektu.

    Z uwagi na powyższe, dostosowanie stanowiska pracy do potrzeb uczestnika projektu powinno mieć charakter indywidualny, kierunkujący do wyboru stanowiska pracy odpowiadającego możliwościom psychofizycznym danej osoby, tak aby umożliwić dalszą aktywność zawodową lub powrót do zatrudnienia, np. analizę specyficznych potrzeb uczestnika projektu w kontekście wyboru odpowiedniego stanowiska pracy. Działania ukierunkowane na eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy dostosowane do potrzeb konkretnego pracodawcy i jego pracowników będą przedmiotem odrębnego naboru.

    Data zadania pytania: 14.03.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 14.03.2024
  • Zgodnie z obowiązującym w ramach naboru Kryterium specyficznym dostępu nr 5 Doświadczenie wnioskodawcy i/lub partnera „Wnioskodawca i/lub partner (o ile dotyczy) posiadają doświadczenie w zrealizowanych co najmniej dwóch programach profilaktycznych / rehabilitacyjnych w obszarach wskazanych w kryterium specyficznym dostępu nr 6”.

    Jak wskazano w Definicji Kryterium „Wnioskodawca powinien precyzyjnie wskazać informacje potwierdzające spełnienie kryterium. Wnioskodawca powinien wykazać doświadczenie swoje i/lub partnera w zakresie wskazanym w kryterium podając nazwy programów profilaktycznych / rehabilitacyjnych, źródło finansowania, okres realizacji programów profilaktycznych/rehabilitacyjnych.

    W przypadku projektów partnerskich doświadczenie w realizacji projektów liczymy łącznie”.

    Data zadania pytania: 14.03.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 14.03.2024
  • Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów nr FELU.09.05-IZ.00-001/24 Podrozdział 3.3 Grupy docelowe pkt.:

    7. Zgodnie z Wytycznymi kwalifikowalności w ramach projektu EFS+ wsparcie udzielane jest uczestnikom projektu lub podmiotom określonym we wniosku o dofinansowanie projektu, spełniającym następujące warunki kwalifikowalności uczestników projektu:

    a) spełnienie przez nich kryteriów kwalifikowalności uprawniających do udziału w projekcie, co jest potwierdzone właściwym dokumentem, w szczególności zaświadczeniem lub innym dokumentem wystawionym przez właściwy podmiot, albo oświadczeniem uczestnika projektu lub podmiotu otrzymującego wsparcie, jeżeli kryterium kwalifikowalności nie może zostać potwierdzone dokumentem wystawionym przez właściwy podmiot, z zastrzeżeniem rozdziału 4, pkt 3-5 Wytycznych kwalifikowalności, oraz

    b) uzyskanie danych o uczestniku projektu, o których mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia EFS+, tj. m.in. płeć, status na rynku pracy, wiek, wykształcenie lub danych uczestnika projektu lub podmiotu otrzymującego wsparcie potrzebnych do monitorowania wskaźników kluczowych oraz przeprowadzenia ewaluacji, oraz zobowiązanie uczestnika projektu do przekazania informacji na temat jego sytuacji po opuszczeniu projektu.

    8. ION wskazuje dokumenty potwierdzające spełnienie przez uczestnika projektu kryterium kwalifikowalności uprawniające do udziału w projekcie, tj.: − zaświadczenie o zatrudnieniu; − zaświadczenie z PUP o posiadaniu statusu osoby bezrobotnej w dniu jego wydania; − orzeczenie o niepełnosprawności w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – dotyczy osób z niepełnosprawnością, (w przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego - odpowiednie orzeczenie lub inny dokument poświadczający stan zdrowia).

    Zgodnie z przytoczonym zapisem Regulaminu wyboru projektów, z punktu kwalifikowalności uczestnika projektu, wymaganym jest właściwe udokumentowanie statusu danej osoby na rynku pracy.

    W przypadku kwalifikacji uczestnika projektu na „wejściu” w kontekście schorzenia, ION zwraca uwagę, powołując się na informacje zawarte w Załączniku nr 2 do Regulaminu wyboru projektów: Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w zakresie Priorytetów VIII – X, że to Wnioskodawca zobowiązany jest opisać przebieg rekrutacji w sposób szczegółowy, ze wskazaniem i uzasadnieniem wybranych kryteriów oraz technik i metod rekrutacji, dopasowanych do grupy odbiorców oraz charakteru projektu, w tym m.in. na podstawie jakich dokumentów źródłowych będzie kwalifikował uczestników do projektu. Zapisy wniosku o dofinansowanie w tym kontekście będą oceniane m.in. na podstawie kryterium merytorycznego nr 2 Prawidłowość opisu grupy docelowej. Wnioskodawca, będący podmiotem leczniczym, znając obszar tematyczny w ramach którego zamierza realizować wsparcie w projekcie, powinien zaplanować rekrutację do projektu, określając wymagane dokumenty niezbędne w procesie kwalifikowania uczestników do projektu.

    Data zadania pytania: 21.03.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 21.03.2024
  • Przyjęta w ramach naboru formuła wsparcia tj. realizacja rehabilitacji leczniczej jako element szerszej ścieżki umożliwiającej danej osobie utrzymanie lub powrót do zatrudnienia wynika z Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027 i powiązana jest również z celem szczegółowym, w ramach którego ogłoszony został nabór. Wskazana w Regulaminie wyboru projektów nr FELU.09.05-IZ.00-001/24 kolejność w katalogu Wnioskodawców nie oznacza priorytetyzacji podmiotów, które mogą być wnioskodawcami w naborze. Natomiast, biorąc pod uwagę kryteria specyficzne dostępu nr 5: Doświadczenie wnioskodawcy i/lub partnera i nr 12: Zaplecze kadrowe wnioskodawcy lub partnera, Wnioskodawcą lub Partnerem powinien być podmiot, który jest związany z działalnością leczniczą.

    W tym miejscu wskazać należy, że zgodnie z Kryterium merytorycznym nr 8: Doświadczenie wnioskodawcy i partnerów (o ile dotyczy), Wnioskodawca powinien opisać doświadczenie swoje oraz partnera (w przypadku projektów partnerskich) w zakresie obszaru merytorycznego, w którym udzielane będzie wsparcie przewidziane w ramach projektu, na rzecz grupy docelowej, do której kierowane będzie wsparcie przewidziane w ramach projektu, na określonym terytorium, którego dotyczyć będzie realizacja projektu. Zatem w przypadku braku doświadczenia przez podmiot leczniczy w realizacji działań związanych z aktywizacją zawodową, można rozważyć realizację projektu np. w formule partnerskiej lub zatrudnienie kadry merytorycznej do prowadzenia działań związanych z aktywizacją zawodową lub zlecenie zadań w ramach projektu poprzez wybór, w drodze obowiązujących podmiot przepisów prawa, wykonawcy zadań związanych z aktywizacją.

    Data zadania pytania: 21.03.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 21.03.2024
  • ION nie wskazuje, czy rehabilitacja powinna być realizowana w formie indywidualnej czy grupowej. Metoda, forma, zakres itp. zaproponowanej usługi rehabilitacji powinien wynikać z potrzeb grupy docelowej określonej na podstawie diagnozy potrzeb (kryterium specyficzne dostępu nr 4). Należy przy tym pamiętać, że zgodnie z Załącznikiem nr 2 do Regulaminu wyboru projektów: Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w zakresie Priorytetów VIII – X: „Opis każdego działania musi być jasny, czytelny i jednoznaczny oraz przygotowany w taki sposób, aby osoba oceniająca mogła na jego podstawie ocenić zasadność realizacji działań i trafność ich doboru oraz możliwość ich wykonania w ramach projektu. Poszczególne zadania i działania, które będą realizowane w ramach projektu, powinny być przedstawione w sposób chronologiczny tj. zgodnie z przewidywaną kolejnością ich realizacji. Należy pamiętać, że planowane zadania powinny być efektywne (tj. zakładać możliwie najkorzystniejsze efekty realizacji przy określonych nakładach finansowych) i racjonalnie zaplanowane w czasie.”. Wnioskodawca we wniosku o dofinansowanie powinien uzasadnić przyjęty sposób realizacji działań mając na uwadze cel, jaki projekt powinien osiągnąć.

    Data zadania pytania: 21.03.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 21.03.2024
  • Zgodnie z obowiązującym w ramach naboru kryterium specyficznym dostępu nr 11 Cross-financing i zakup środków trwałych: a) projekt nie uwzględnia wydatków objętych zakresem pomocy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (cross-financingu); b) zakup środków trwałych w projekcie może dotyczyć wyłącznie kategorii wydatków związanych z zapewnieniem realizacji dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

    Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 maty czy piłki nie stanowią cross-financingu, nie są również środkami trwałymi. Sprzęt, będący środkiem trwałym wg definicji wskazanej w wymienionych Wytycznych, może dotyczyć wyłącznie kategorii wydatków związanych z zapewnieniem realizacji dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie zakupy wskazane we wniosku o dofinansowanie powinny być uzasadnione, racjonalne i niezbędne do realizacji celów projektu m.in. biorąc pod uwagę deklarowany przez wnioskodawcę we wniosku o dofinansowanie potencjał.

    Data zadania pytania: 21.03.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 21.03.2024
  • Zgodnie z brzmieniem Regulaminu wyboru projektów nr FELU.09.05-IZ.00-001/24 Podrozdział 4.3 Budżet projektu pkt 8. Katalog kosztów pośrednich został wskazany w podrozdziale 3.12. pkt 3 Wytycznych kwalifikowalności i obejmuje następujące koszty: a) koszty koordynatora lub kierownika projektu oraz innego personelu bezpośrednio angażowanego w zarządzanie, rozliczanie, monitorowanie projektu lub prowadzenie innych działań administracyjnych w projekcie, w tym koszty wynagrodzenia tych osób, wyposażenia ich stanowiska pracy, ich przejazdów, delegacji służbowych i szkoleń oraz koszty związane z wdrażaniem polityki równych szans przez te osoby, (…).

    Zgodnie z Podrozdziałem 4.1 Wkład własny pkt. 5: Wkład własny lub jego część może być wniesiony w ramach kosztów pośrednich i bezpośrednich.

    W Regulaminie wskazano również, że koszty zarządzania stanowią wyłącznie koszty pośrednie rozliczane ryczałtem. W ramach kosztów pośrednich rozliczanych za pomocą stawki ryczałtowej wkład własny uznaje się za wkład pieniężny.

    Data zadania pytania: 21.03.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 21.03.2024
  • Zgodnie z brzmieniem Regulaminu wyboru projektów nr FELU.09.05-IZ.00-001/24 4.3 Budżet projektu 8. Katalog kosztów pośrednich został wskazany w podrozdziale 3.12. pkt 3 Wytycznych kwalifikowalności i obejmuje następujące koszty:

    1. koszty koordynatora lub kierownika projektu oraz innego personelu bezpośrednio angażowanego w zarządzanie, rozliczanie, monitorowanie projektu lub prowadzenie innych działań administracyjnych w projekcie, w tym koszty wynagrodzenia tych osób, wyposażenia ich stanowiska pracy, ich przejazdów, delegacji służbowych i szkoleń oraz koszty związane z wdrażaniem polityki równych szans przez te osoby,
    2. koszty zarządu (koszty wynagrodzenia osób uprawnionych do reprezentowania jednostki, których zakresy czynności nie są przypisane wyłącznie do projektu, np. kierownik jednostki),
    3. koszty personelu obsługowego (obsługa kadrowa, finansowa, administracyjna, sekretariat, kancelaria, obsługa prawna, w tym ta dotycząca zamówień) na potrzeby funkcjonowania jednostki,
    4. koszty obsługi księgowej (wynagrodzenia osób księgujących wydatki w projekcie, w tym zlecenia prowadzenia obsługi księgowej projektu biuru rachunkowemu), (…)

    Ocena czy koordynator działań zdrowotnych mógłby być uwzględniony w kosztach bezpośrednich, uzależniona jest od zakresu zadań przewidzianych do realizacji w ramach projektu oraz czy zadania te nie powielają się z zakresem zadań, które powinny być finansowane w ramach kosztów pośrednich.

    Data zadania pytania: 21.03.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 21.03.2024
  • Zgodnie z Załącznikiem nr 2 do Regulaminu wyboru projektów: Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w zakresie Priorytetów VIII – X (str. 25):

    Projekt jest zgodny ze standardem minimum realizacji zasady równości kobiet i mężczyzn – Opisz, w jaki sposób w projekcie zostanie spełniony standard minimum zgodnie z poniższą Instrukcją.

    Ocena zgodności projektów współfinansowanych z EFS+ z zasadą równości kobiet i mężczyzn odbywa się na podstawie niniejszego standardu minimum. We wniosku o dofinansowanie projektu istnieje obowiązek wskazania informacji niezbędnych do oceny, czy spełniony został standard minimum. Ocenie pod kątem spełniania zasady równości kobiet i mężczyzn podlega cała treść wniosku o dofinansowanie projektu, niemniej ION rekomenduje umieszczenie informacji niezbędnych do oceny spełniania standardu minimum w szczególności w polach dot. opisu zadań, grup docelowych, rekrutacji i uczestników projektu czy sposobu zarządzania projektem, jak również w polu dot. opisu spełnienia kryterium ogólnego horyzontalnego nr 2.

    Wnioskodawca powinien uzupełnić wszystkie pola w części Dodatkowe informacje. Sekcja Dodatkowe informacje wniosku o dofinansowanie zawiera pola specyficzne dla poszczególnych naborów. Poszczególne pola mogą dotyczyć opisu spełnienia kryteriów ogólnych: formalnych i horyzontalnych, jak również kryteriów dostępu: specyficznych i premiujących.

    Data zadania pytania: 21.03.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 21.03.2024
  • ION nie przewiduje możliwości zmiany potwierdzania statusu uczestnika projektu na rynku pracy za pomocą oświadczenia. Wymogi związane z potwierdzaniem kwalifikowalności uczestników projektu wynikają z Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 oraz doświadczeń Instytucji Zarządzającej w tym zakresie. Zapisy w tym zakresie znajdują się w Podrozdziale 3.3 Grupy docelowe Regulaminu wyboru projektów.

    Data zadania pytania: 21.03.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 21.03.2024
  • Zgodnie z kryterium specyficznym dostępu nr 6 Zakres wsparcia: Projekt zakłada realizację jednego programu kompleksowej rehabilitacji ułatwiającej powrót do pracy w co najmniej jednym z poniższych obszarów:

    1. chorób zakaźnych,
    2. chorób układu krążenia,
    3. chorób układu nerwowego, jako element szerszej ścieżki umożliwiającej danej osobie utrzymanie lub powrót do zatrudnienia.

    Zgodnie z powyższym, w ramach projektu realizowany może być wyłącznie jeden program kompleksowej rehabilitacji ułatwiający powrót do pracy. Natomiast przedmiotowy program może dotyczyć jednego lub więcej obszarów wskazanych w cytowanym kryterium specyficznym dostępu nr 6.

    Biorąc pod uwagę definicję kryterium specyficznego dostępu nr 5 Doświadczenie wnioskodawcy i/lub partnera, które „ma na celu zapewnienie prawidłowej realizacji projektu poprzez podmioty posiadające niezbędne doświadczenie”, wskazane przez Państwa doświadczenie umożliwia realizację programu kompleksowej rehabilitacji ułatwiającego powrót do pracy w obszarze chorób układu nerwowego.

    Ponadto należy mieć na uwadze, że zgodnie z kryterium specyficznym dostępu nr 12 Zaplecze kadrowe wnioskodawcy lub partnera: Wnioskodawca lub Partner dysponuje personelem medycznym z doświadczeniem w realizacji usług leczniczych/ rehabilitacyjnych w obszarze/obszarach programu kompleksowej rehabilitacji (zgodnie z wybranym obszarem w ramach kryterium specyficznego dostępu nr 6)

    Należy mieć na uwadze, że przedmiotem zapytań w zakresie procedury wyboru projektów o charakterze ogólnym oraz dotyczących Regulaminu nie mogą być konkretne zapisy czy rozwiązania zastosowane w danym projekcie. Należy jednocześnie pamiętać, że odpowiedź udzielona nie jest równoznaczna z wynikiem oceny projektu.

    Data zadania pytania: 22.03.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 22.03.2024
  • W ramach naboru nr FELU.09.05-IZ.00-001/24 właściwym zakresem interwencji jest „Działania na rzecz zdrowego i dostosowanego środowiska pracy uwzględniające zagrożenia dla zdrowia i obejmujące m.in. promocję aktywności fizycznej”.

    Data zadania pytania: 28.03.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 28.03.2024
  • Tak, o ile taka potrzeba wynika z diagnozy potrzeb i jest to niezbędny element szerszej ścieżki aktywizacji zawodowej. Zgodnie z Kryterium specyficznym dostępu nr 4 projekt odpowiada na zidentyfikowane potrzeby i problemy grupy docelowej.

    Data zadania pytania: 28.03.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 28.03.2024
  • Kwestia ta podlega indywidualnej ocenie we wniosku o dofinasowanie w zależności od wyników diagnozy potrzeb i uzasadnienia konieczności poniesienia wydatku, w szczególności w kontekście podwójnego finansowania.

    Data zadania pytania: 28.03.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 28.03.2024
  • Tak, o ile taka potrzeba wynika z diagnozy potrzeb i jest to niezbędny element szerszej ścieżki aktywizacji zawodowej.

    Data zadania pytania: 28.03.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 28.03.2024
  • Nie, natomiast Wnioskodawca musi mieć na uwadze, że w ramach kryterium ogólnego merytorycznego Efektywność wydatków, ocenie podlega kwestia, czy wskazane w projekcie wydatki kwalifikowalne są racjonalne i efektywne ekonomicznie, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów. Wnioskodawca określając zakres wydatków kwalifikowalnych projektu powinien kierować się zasadą osiągnięcia najlepszego efektu przy możliwie najniższych kosztach. Przez „racjonalne” należy rozumieć, iż koszty nie mogą być zawyżone w odniesieniu m.in. do średnich cen rynkowych „Efektywność ekonomiczna” określona jest poprzez relację wartości uzyskanych efektów do nakładów użytych do ich uzyskania.

    Data zadania pytania: 28.03.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 28.03.2024

Finanse

Dofinansowanie do
19 618 861,71
Minimalna wartośc projektu
100 000 zł
Forma wsparcia
Dotacja
Typ naboru
Konkurencyjny

Termin naboru

start

15.02.2024

koniec

22.04.2024

Wyniki

III kwartał

Instytucja ogłaszająca nabór