1) Czy w projekcie składanym na konkurs, w formule partnerskiej jako Partner może występować podmiot, który nie wpisuje się w katalog wnioskodawców, tj. nie wpisuje się w definicje poniżej wskazanych grup wnioskodawców: a) organizacja pozarządowa albo b) instytucja prowadząca działalność oświatową lub kulturalną albo c) poradnia psychologiczno-pedagogiczna oraz jej organ prowadzący albo d) jednostka samorządu terytorialnego (oraz jej jednostki organizacyjne), jej związki, porozumienia i stowarzyszenia albo e) szkoła i placówka oświatowa oraz jej organ prowadzący. Jeśli TAK, to czy ww. Partner może ponosić wydatki w ramach projektu oraz czy są to koszty kwalifikowalne?

Kwestie merytoryczne

Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów nr FELU.10.04-IZ.00-002/24 (Rozdział III. Wymagania w zakresie postępowania, Podrozdział 3.1 Podmioty uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie) oraz z obowiązującym w ramach naboru kryterium specyficznym dostępu nr 1 Wnioskodawcą uprawnionym do ubiegania się o dofinansowanie projektu jest:

a) organizacja pozarządowa,

b) instytucja prowadząca działalność oświatową lub kulturalną

c) poradnia psychologiczno- pedagogiczna oraz jej organ prowadzący,

d) jednostka samorządu terytorialnego (oraz jej jednostki organizacyjne), jej związki, porozumienia i stowarzyszenia,

e) szkoła i placówka oświatowa oraz jej organ prowadzący.

Przedmiotowe kryterium odnosi się do Wnioskodawcy, w związku z czym Partnerem projektu może być podmiot, który nie wpisuje się w katalog wnioskodawców.

Zgodnie z Rozdziałem 3.6 Wymagania dotyczące partnerstwa kwestia realizacji projektu partnerskiego została uregulowana w art. 39 ustawy wdrożeniowej, tj. ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dz. U. poz. 1079).

Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027, partnerem jest podmiot, który jest wymieniony w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie projektu, realizujący wspólnie z beneficjentem (i ewentualnie innymi partnerami) projekt na warunkach określonych w umowie o dofinansowanie projektu i porozumieniu albo umowie o partnerstwie i wnoszący do projektu zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne lub finansowe, bez którego realizacja projektu nie byłaby możliwa; zgodnie z niniejszymi Wytycznymi partnerem jest podmiot, który ma prawo do ponoszenia wydatków na równi z beneficjentem, chyba że z treści ww. Wytycznych wynika, że chodzi o beneficjenta jako stronę umowy o dofinansowanie projektu.

Podczas oceny projektu członkowie Komisji Oceny Projektów (KOP) zwracają uwagę, czy wnioskodawca zawarł informację o planowanym partnerstwie oraz partnerach we wniosku o dofinansowanie projektu w sposób wskazany w Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie.

Należy mieć na uwadze, że w ramach kryterium ogólnego merytorycznego nr 7 Efektywność sposobu zarządzania projektem, w ramach lit. b) oceniany jest m. in. sposób zarządzania partnerstwem i racjonalność podziału zadań między partnerami. W tym aspekcie ocenie podlega opis struktury zarządzania projektem ze szczególnym uwzględnieniem roli partnerów oraz wskazanie zakresu zadań i ich podziału na zadania realizowane przez partnera wiodącego i pozostałych partnerów wraz z uzasadnieniem racjonalności podziału.

Należy mieć na uwadze, że przedmiotem zapytań w zakresie procedury wyboru projektów o charakterze ogólnym oraz dotyczących Regulaminu nie mogą być konkretne zapisy czy rozwiązania zastosowane w danym projekcie. Należy jednocześnie pamiętać, że odpowiedź udzielona nie jest równoznaczna z wynikiem oceny projektu.

Data zadania pytania: 28.02.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 28.02.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach