Czy możliwe jest wniesienie części wkładu własnego pieniężnego w ramach kosztów pośrednich w postaci wpłaty od uczestników projektów? Pytanie zadajemy w kontekście składania wniosku o dofinansowanie w ramach: naboru nr FELU.10.04-IZ.00-002/24 Działania 10.4 Kształcenie zawodowe (typ projektu nr 1 lit. a-n) Priorytetu X Lepsza edukacja programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 Pytający zakłada, że większa część wkładu własnego pieniężnego zostałaby wniesiona przez beneficjenta w formie pieniężnej w postaci pomniejszonych kosztów pośrednich – koszty pośrednie nie zostaną przekazane beneficjentowi w pełnej wysokości, natomiast pozostała część wkładu własnego pieniężnego zostałaby wniesienia przez uczestników projektu (nauczycieli/uczniów/słuchaczy) w postaci niewielkich wpłat, które pomniejszyłyby także koszty pośrednie przekazywane przez IP/IZ beneficjentowi. Wytyczne nie zakazują wnoszenia wkładu własnego przez inny podmiot niż beneficjent. W tym miejscu należy zaznaczyć, że wpłaty od uczestników projektu byłyby symboliczne – w wysokości paru set złotych (max 300,00 zł) a zatem nie stanowiłyby bariery w dostępie do udziału w projekcie. Ponadto TEB Edukacja na podstawie swojego bogatego doświadczenia w realizacji projektów UE, jak i w prowadzeniu szkół i placówek oświatowych oferujących kursy i kształcenie w formach szkolnych wskazuje, że jakikolwiek wkład finansowy osób podejmujących kształcenie (zarówno w formach szkolnych, jak i na kursach) działa motywująco na uczestników kształcenia – przede wszystkim sama decyzja aby uczestniczyć w danej formie kształcenia jest podejmowana bardziej świadomie a decyzja o rezygnacji z kształcenia nie jest podejmowana tak pochopnie.

Kwestie merytoryczne

Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów nr FELU.10.04-IZ.00-002/24 Rozdz. IV. Zasady finansowania projektu pkt. 4.1 Wkład własny, Źródłem finansowania wkładu własnego mogą być zarówno środki publiczne jak i prywatne. O zakwalifikowaniu źródła pochodzenia wkładu własnego (publiczny/prywatny) decyduje status prawny podmiotu wnoszącego wkład, tj. beneficjenta/partnera/strony trzeciej lub uczestnika. Wkład własny może pochodzić m.in. z budżetu JST, Funduszu Pracy, środków prywatnych, środków PFRON. Wkład własny lub jego część może być wniesiony w ramach kosztów pośrednich jak i bezpośrednich.

Należy pamiętać, że niedozwolone jest podwójne finansowanie wydatków, zgodnie z podrozdziałem 2.3. pkt 2 Wytycznych kwalifikowalności, a informacja na temat pobierania opłat od uczestników powinna zostać zawarta we wniosku o dofinansowanie projektu i podlegać będzie ocenie pod kątem celowości i ewentualnego ograniczenia dostępu do projektu dla potencjalnych uczestników projektu.

Data zadania pytania: 15.03.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 15.03.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach