Jak prawidłowo należy interpretować kryterium dotyczące zachowania trwałości wspartych w ramach projektu miejsc świadczenia usług? Czy instytucjonalna gotowość podmiotu wspartego w ramach Działania 11.2 RPO 2014-2020 do świadczenia usług społecznych oznacza, że w przypadku zwiększenia liczy miejsc świadczenia usług społecznych, wsparcie może być udzielane wyłącznie nowym uczestnikom w ramach nowo utworzonych miejsc? Czy dodatkowo z nowego projektu mogą być finansowane miejsca świadczenia usług/uczestnicy w ramach pierwotnie stworzonych miejsc w Dziennym Domu Pomocy? W Regulaminie wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.08.05-IZ.00-002/24, w Rozdziale III. Wymagania w zakresie postępowania w pkt 9, ppk 6) wskazano, iż "Wsparcie dla usług opiekuńczych lub asystenckich prowadzi każdorazowo do zwiększenia liczby miejsc świadczenia usług w społeczności lokalnej oraz liczby osób objętych usługami świadczonymi w społeczności lokalnej przez danego beneficjenta w stosunku do danych z roku poprzedzającego rok złożenia wniosku o dofinansowanie projektu. Obowiązek zwiększania liczby miejsc świadczenia usług oraz liczby osób objętych tymi usługami nie dotyczy: a) wsparcia dla usług opiekuńczych świadczonych przez opiekunów faktycznych; b) wsparcia realizowanego przez CUS (którego skala powinna wynikać z lokalnej diagnozy potrzeb); c) wsparcia realizowanego uprzednio w ramach programów rządowych. Obowiązek zwiększania liczby osób objętych usługami nie oznacza zakazu jednoczesnego wsparcia osób dotychczas obejmowanych usługami przez beneficjenta (typ 1a), b), c), 2). Kluczowym w powyższym zakresie jest informacja, że "obowiązek zwiększania liczby osób objętych usługami nie oznacza zakazu jednoczesnego wsparcia osób dotychczas obejmowanych usługami przez beneficjenta (typ 1a), b), c), 2)". Czy możliwość wsparcia osób dotychczas obejmowanych usługami nie narazi Wnioskodawcy na zarzut złamania zasady trwałości, ponieważ de facto nie będzie ich finansował ze swoich środków?

Kwestie merytoryczne

Zgodnie z warunkami określonymi dla Działania 8.5 w Szczegółowym Opisem Priorytetów programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (SZOP), zwiększenie liczby miejsc świadczenia usług w społeczności lokalnej oraz liczby osób objętych usługami świadczonymi w społeczności lokalnej przez danego beneficjenta nie oznacza zakazu jednoczesnego wsparcia osób dotychczas obejmowanych usługami przez beneficjenta typu 1 a), b), c), 2.

Jednocześnie wsparcie w ramach projektu nie może powodować zmniejszenia dotychczasowego finansowania usług asystenckich lub opiekuńczych przez beneficjenta oraz zastąpienia środkami projektu dotychczasowego finansowania usług ze środków innych niż europejskie (Wytyczne dotyczące realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021-2027).

Nie jest, jednakże dopuszczalna sytuacja finansowania miejsc i usług znajdujących się w okresie trwałości projektu w ramach Działania 11.2 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu złożonego w naborze nr FELU.08.05-IZ.00-002/24.

Data zadania pytania: 24.05.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 24.05.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach