Konkurs zakłada realizację jednego programu kompleksowej rehabilitacji ułatwiającej powrót do pracy w co najmniej jednym z obszarów: chorób zakaźnych, układu krążenia, układu nerwowego – w jaki sposób ma być weryfikowany uczestnik projektu na „wejściu” w kontekście schorzenia? Czy w postaci oświadczenia? Czy jakkolwiek inaczej? Bo przecież nie będziemy oczekiwać dostarczenia dokumentacji medycznej, bo nie mamy do tego prawa, a poza tym nikt nie będzie tego analizował i potwierdzał wiarygodności…

Kryteria oceny naboru

Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów nr FELU.09.05-IZ.00-001/24 Podrozdział 3.3 Grupy docelowe pkt.:

7. Zgodnie z Wytycznymi kwalifikowalności w ramach projektu EFS+ wsparcie udzielane jest uczestnikom projektu lub podmiotom określonym we wniosku o dofinansowanie projektu, spełniającym następujące warunki kwalifikowalności uczestników projektu:

a) spełnienie przez nich kryteriów kwalifikowalności uprawniających do udziału w projekcie, co jest potwierdzone właściwym dokumentem, w szczególności zaświadczeniem lub innym dokumentem wystawionym przez właściwy podmiot, albo oświadczeniem uczestnika projektu lub podmiotu otrzymującego wsparcie, jeżeli kryterium kwalifikowalności nie może zostać potwierdzone dokumentem wystawionym przez właściwy podmiot, z zastrzeżeniem rozdziału 4, pkt 3-5 Wytycznych kwalifikowalności, oraz

b) uzyskanie danych o uczestniku projektu, o których mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia EFS+, tj. m.in. płeć, status na rynku pracy, wiek, wykształcenie lub danych uczestnika projektu lub podmiotu otrzymującego wsparcie potrzebnych do monitorowania wskaźników kluczowych oraz przeprowadzenia ewaluacji, oraz zobowiązanie uczestnika projektu do przekazania informacji na temat jego sytuacji po opuszczeniu projektu.

8. ION wskazuje dokumenty potwierdzające spełnienie przez uczestnika projektu kryterium kwalifikowalności uprawniające do udziału w projekcie, tj.: − zaświadczenie o zatrudnieniu; − zaświadczenie z PUP o posiadaniu statusu osoby bezrobotnej w dniu jego wydania; − orzeczenie o niepełnosprawności w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – dotyczy osób z niepełnosprawnością, (w przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego - odpowiednie orzeczenie lub inny dokument poświadczający stan zdrowia).

Zgodnie z przytoczonym zapisem Regulaminu wyboru projektów, z punktu kwalifikowalności uczestnika projektu, wymaganym jest właściwe udokumentowanie statusu danej osoby na rynku pracy.

W przypadku kwalifikacji uczestnika projektu na „wejściu” w kontekście schorzenia, ION zwraca uwagę, powołując się na informacje zawarte w Załączniku nr 2 do Regulaminu wyboru projektów: Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w zakresie Priorytetów VIII – X, że to Wnioskodawca zobowiązany jest opisać przebieg rekrutacji w sposób szczegółowy, ze wskazaniem i uzasadnieniem wybranych kryteriów oraz technik i metod rekrutacji, dopasowanych do grupy odbiorców oraz charakteru projektu, w tym m.in. na podstawie jakich dokumentów źródłowych będzie kwalifikował uczestników do projektu. Zapisy wniosku o dofinansowanie w tym kontekście będą oceniane m.in. na podstawie kryterium merytorycznego nr 2 Prawidłowość opisu grupy docelowej. Wnioskodawca, będący podmiotem leczniczym, znając obszar tematyczny w ramach którego zamierza realizować wsparcie w projekcie, powinien zaplanować rekrutację do projektu, określając wymagane dokumenty niezbędne w procesie kwalifikowania uczestników do projektu.

Data zadania pytania: 21.03.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 21.03.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach