W kontekście spełnienia kryterium specyficznego premiującego nr 4, które wymaga zaplanowania wsparcia wyłącznie dla nowych uczestników, którzy nie korzystali z usług społecznych realizowanych w społeczności lokalnej, zwracam się z pytaniem o odpowiednie metody weryfikacji tego kryterium. Rozumiem, że instytucja nadzorująca projekt preferuje potwierdzenie kwalifikowalności uczestników za pomocą zaświadczeń wydawanych przez właściwe podmioty, np. lokalne OPS. W województwie lubelskim funkcjonuje jednak wiele organizacji, w tym niebędących jednostkami samorządu terytorialnego ani ich jednostkami podległymi, które świadczą podobne usługi społeczne. To stwarza wyzwanie w uzyskaniu zaświadczeń dla wszystkich uczestników, zwłaszcza w kontekście rozproszenia i różnorodności oferowanych usług. Jakie kroki powinny zostać podjęte, aby zapewnić spełnienie wymogów projektu bez narażania się na ryzyko niekwalifikowalności? Czy istnieją alternatywne metody weryfikacji, które będą akceptowane lub czy oświadczenie uczestnika może być uznane za wystarczające?

Kwestie merytoryczne

Zgodnie z Wytycznymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 (Wytycznymi kwalifikowalności) w ramach projektu EFS+ wsparcie udzielane jest uczestnikom projektu lub podmiotom określonym we wniosku (lub podmiotów otrzymujących wsparcie) o dofinansowanie projektu, spełniającym następujący warunek kwalifikowalności uczestników projektu:

a) spełnienie przez nich kryteriów kwalifikowalności uprawniających do udziału w projekcie, co jest potwierdzone właściwym dokumentem, w szczególności zaświadczeniem lub innym dokumentem wystawionym przez właściwy podmiot, albo oświadczeniem uczestnika projektu lub podmiotu otrzymującego wsparcie, jeżeli kryterium kwalifikowalności nie może zostać potwierdzone dokumentem wystawionym przez właściwy podmiot, z zastrzeżeniem rozdziału 4, pkt 3-5 Wytycznych kwalifikowalności.

Podstawę zakwalifikowania osoby, która dotychczas nie korzystała z usług społecznych wymienionych w typach projektu (nr 1a) - b) i 2) powinien stanowić właściwy dokument, do którego możemy zaliczyć zaświadczenie lub inny dokument wystawiony przez uprawniony podmiot np. ośrodek pomocy społecznej albo oświadczenie uczestnika projektu. Przedmiotowe informacje, w tym dotyczące sytuacji, w których dopuszczalne będą oświadczenia uczestników projektu, powinny zostać wskazane przez wnioskodawcę w treści wniosku o dofinansowanie projektu, w części dotyczącej procesu rekrutacji tj. Opis rekrutacji i uczestników projektu.

Data zadania pytania: 29.05.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 29.05.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach