"Wsparcie w ramach projektu nie może spowodować: a) zmniejszenia dotychczasowego finansowania usług asystenckich lub opiekuńczych przez beneficjenta oraz b) zastąpienia środkami projektu dotychczasowego finansowania usług ze środków innych niż europejskie". Biorąc pod uwagę, że finansowanie naszego obecnego projektu asystenckiego z krajowych środków może się zakończyć przed rozpoczęciem nowego projektu europejskiego i istnieje ryzyko, że możemy nie uzyskać środków z budżetu Państwa na kontynuację tych działań, jak powinien zostać przygotowany wniosek, aby upewnić się, że wykorzystanie środków europejskich na rozszerzenie zakresu usług nie zostanie zinterpretowane jako zastąpienie dotychczasowego finansowania krajowego? Czy taka sytuacja będzie traktowana jako zastępowanie dotychczasowego finansowania, czy jako niezależna inicjatywa rozwojowa?

Kwestie merytoryczne

Przywołany w zapytaniu zapis z Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021-2027, dotyczący finansowania usług przez beneficjenta oraz zastępowania finansowania jeżeli oprócz realizacji wsparcia z programów rządowych beneficjent finansował ze środków własnych te usługi, wsparcie ze środków EFS+ nie powinno doprowadzić do sytuacji, że finansowanie usług dotychczas realizowanych przez dany podmiot (beneficjenta) zostanie zmniejszone.

Realizacja wsparcia ze środków europejskich nie pozbawia potencjalnych beneficjentów możliwości ubiegania się o środki dostępne w programach rządowych.

Data zadania pytania: 29.05.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 29.05.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach