Zgodnie z obowiązującym w ramach naboru z Działania 10.4 programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, kryterium specyficznym dostępu nr 5, projekt zakłada co najmniej realizację typu projektu nr: - 1 lit i) doradztwo edukacyjno- zawodowe dla uczniów (w tym indywidualne oraz na każdy etapie kształcenia zajęcia zawodoznawcze u pracodawców) oraz - 1 lit j) współpracę szkół ponadpodstawowych z uczelniami i pracodawcami, w szczególności organizację staży dla uczniów u pracodawców. Czy w ramach ww. typów projektów, kwalifikowalne będą wydatki w formie refundacji poniesionych przez uczelnie bądź pracodawców kosztów? Czy w ramach projektu kwalifikowalny będzie wydatek w formie noty obciążeniowej, w której to pracodawca bądź uczelnia zwróci się o refundację poniesionych kosztów za działania związane z realizowaną współpracą, takie jak np. przeprowadzenie wizyt zawodoznawczych dla uczniów w ramach doradztwa edukacyjno-zawodowego, czy też przeprowadzenie np. zajęć/ warsztatów/wizyt studyjnych dla uczniów i nauczycieli na uczelniach wyższych?

Kwestie merytoryczne

Zasady dotyczące kwalifikowalności wydatków zostały określone w Wytycznych kwalifikowalności. Ocena kwalifikowalności wydatków w toku wyboru projektów odbywać się będzie zgodnie z zasadami określonymi w Wytycznych kwalifikowalności oraz Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021-2027, obowiązujących na dzień ogłoszenia naboru.

Dowodem poniesienia wydatku jest zapłacona faktura, inny dokument księgowy o równoważnej wartości dowodowej lub – w przypadku wkładu niepieniężnego – dokumenty, o których mowa w/w Wytycznych, Rozdział 3. Szczególne warunki kwalifikowalności, Podrozdział 3.1. Zasada faktycznego ponoszenia wydatków, wraz z odpowiednim dokumentem potwierdzającym dokonanie płatności (o ile dotyczy).

Nota księgowa jest rodzajem dokumentu księgowego, więc podlega regulacjom Ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (art. 21 ust.1), (Dz. U. 1994 Nr 121 poz. 591).

Nota księgowa nie może być stosowana przez beneficjenta, w sytuacji, gdy mają zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług. Co oznacza, że notą księgową nie mogą być dokumentowane transakcje dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których należy stosować faktury VAT. Za niekwalifikowalny należy uznać rozliczony notą księgową koszt zakupu środka trwałego będącego własnością beneficjenta lub prawa przysługującego beneficjentowi, gdyż taki środek trwały powinien zostać wniesiony do projektu w formie wkładu niepieniężnego. Notą księgową mogą być rozliczane natomiast koszty zaangażowania osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą będącej beneficjentem (tzw. samozatrudnienie w projekcie), pod warunkiem wyraźnego wskazania tej formy zaangażowania oraz określenia zakresu obowiązków tej osoby w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie projektu.

Data zadania pytania: 14.03.2024
Data udzielenia odpowiedzi: 14.03.2024

Pytanie wystepuje w następujących naborach