Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ 1 z dnia 17 lipca 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) na lata 2021-2027 w § 6 m.in.: 1) ust. 2 otrzymuje brzmienie: "2. Pomoc de minimis może być udzielana przez instytucję zarządzającą, instytucję pośredniczącą, instytucję wdrażającą, beneficjenta lub partnera projektu, o którym mowa w art. 39 ust. 1 ustawy."; 2) dodaje się ust. 5 w brzmieniu: "5. W przypadku gdy podmiotem udzielającym pomocy de minimis jest beneficjent lub partner projektu, o którym mowa w art. 39 ust. 1 ustawy, pomoc de minimis może być udzielona, jeżeli możliwość jej udzielenia przewiduje umowa albo porozumienie, o których mowa w art. 2 pkt 32 lit. a albo b ustawy.". W związku z powyższym nieaktualnym wydaje się zapis w Regulaminie konkursu 4.2 pkt 5 : Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 20 grudnia 2022 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów operacyjnych finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) na lata 2021-2027, pomocy de minimis uczestnikom projektu może udzielać jedynie beneficjent. Z uwagi na fakt, że Partner nie jest beneficjentem, nie może on udzielać wspomnianej pomocy. Czy w związku z tym, dopuszczalne jest aby partner projektu mógł być również operatorem środków, tzn. podpisywać umowy wsparcia, wypłacać i rozliczać środki w ramach PSF?

Zgodnie z art. 61 ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz.U. poz.1079), zwanej dalej „ustawą wdrożeniową” w przypadku projektu partnerskiego umowa o dofinansowanie projektu jest zawierana
z partnerem wiodącym, o którym mowa w art. 39 ust. 9 pkt 4 ustawy, będącym Beneficjentem odpowiedzialnym za przygotowanie i realizację projektu.

Mając na uwadze istotę partnerstwa w projektach współfinansowanych ze środków EFS+, Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego, stoi na stanowisku, iż tylko Partner wiodący, posiadający odpowiedni potencjał ekonomiczny, gwarantuje prawidłową realizację projektu partnerskiego. W celu zminimalizowania liczby nieprawidłowości związanych z udzielaniem pomocy publicznej, zadania dotyczące tego procesu powinny pozostawać na poziomie doświadczonych instytucji zapewniających odpowiedni potencjał kadrowy i organizacyjny niezbędny do prawidłowej analizy i oceny elementów projektu decydujących o zasadach i wielkości udzielanej pomocy.

Przyjęcie takiego założenia najpełniej zabezpiecza interesy finansowe Unii Europejskiej.

Data zadania pytania: 06.09.2023
Data udzielenia odpowiedzi: 06.09.2023

Pytanie wystepuje w następujących naborach