Zgodnie z cytowanym warunkiem określonym w Karcie Działania 10.6 w ramach SZOP FEL 2021-2027, operator ma obowiązek zapewnienia całej grupie docelowej dostępu do wsparcia w zakresie a) zbudowania motywacji do rozwoju umiejętności/kompetencji lub nabycia kwalifikacji; b) wsparcia w analizie potrzeb rozwojowych, w tym z wykorzystaniem modelu Bilansu Kompetencji; c) wsparcia w wyborze odpowiednich usług rozwojowych w BUR; d) identyfikacji nabytych umiejętności/ kompetencji oraz wsparcia w ich walidacji i certyfikacji, w tym zachęcenie do założenia „Mojego portfolio” lub konta Europass.
Zgodnie z definicją wskaźnika Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu zawartą w Liście Wskaźników Kluczowych 2021-2027 EFS+, wlicza się osoby, które otrzymały wsparcie EFS+ i uzyskały kwalifikacje lub kompetencje po opuszczeniu projektu.
Kwalifikacje to określony zestaw efektów uczenia się w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych nabytych w drodze edukacji formalnej, pozaformalnej lub poprzez uczenie się nieformalne, zgodnych z ustalonymi dla danej kwalifikacji wymaganiami, których osiągnięcie zostało sprawdzone w walidacji oraz formalnie potwierdzone przez instytucję uprawnioną do certyfikowania.
Kwalifikacje mogą być nadawane przez:
- podmioty uprawnione do realizacji procesów walidacji i certyfikowania zgodnie z ustawą z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji,
- podmioty uprawnione do realizacji procesów walidacji i certyfikowania na mocy innych przepisów prawa,
- podmioty uprawnione do wydawania dokumentów potwierdzających uzyskanie kwalifikacji, w tym w zawodzie,
- organy władz publicznych lub samorządów zawodowych, uprawnione do wydawania dokumentów potwierdzających kwalifikacje na podstawie ustawy lub rozporządzenia.
Kompetencje to wyodrębnione zestawy efektów uczenia się/ kształcenia, które zostały sprawdzone w procesie walidacji w sposób zgodny z wymaganiami ustalonymi dla danej kompetencji, odnoszącymi się w szczególności do składających się na nią efektów uczenia się. Fakt nabycia kompetencji jest weryfikowany w ramach czterech etapów, określonych w dokumencie Lista Wskaźników Kluczowych 2021-2027 EFS+, przy czym nabycie kompetencji potwierdzone jest uzyskaniem dokumentu zawierającego wyszczególnione efekty uczenia się odnoszące się do nabytej kompetencji.
Zgodnie z powyższym, uznanie certyfikatu wydanego przez instytucję szkoleniową jako spełnienie warunku walidacji i certyfikacji jest spełnione w przypadku uzyskania przez Uczestnika Projektu kwalifikacji, co do certyfikowania której instytucja szkoleniowa posiada uprawnienia.