Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie ogłasza nabór w ramach działania
1.3 Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw
Nabór zakończony
EFRR
FELU.01.03-IP.01-001/25

1.3 Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw FELU.01.03-IP.01-001/25

20.05.2025

Zestawienie złożonych wniosków

W ramach naboru nr FELU.01.03-IP.01-001/25, Działania 1.3 Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw (typ projektu 3), Priorytetu I Badania naukowe i innowacje, programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 złożono 71 wniosków o dofinansowanie na wartość wnioskowanego wsparcia 136 111 031,44 PLN. Wysokość alokacji przeznaczonej na nabór (w tym rezerwa 10%) wynosi 49 569 600,00 PLN.

01.07.2025

Wynik oceny formalnej

Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie informuje, że w dniu 1 lipca 2025 roku Uchwałą nr CXL/2635/2025 Zarządu Województwa Lubelskiego została zatwierdzona Lista ocenionych projektów na etapie oceny formalnej w ramach naboru nr FELU.01.03-IP.01-001/25, Działania 1.3 Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw (typ projektu 3), Priorytetu I Badania naukowe i innowacje, programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Szczegóły naboru

DLA KOGO

  • Przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwa

  • mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w Załączniku I do Rozporządzenia 651/2014)

Grupa docelowa: Przedsiębiorstwa (w tym MŚP) i ich pracownicy, mieszkańcy regionu, korzystający z rezultatów projektów.

NA CO

  • Inwestycje w środki trwałe, w tym infrastrukturę badawczą, w mikroprzedsiębiorstwach bezpośrednio związane z działaniami badawczymi i innowacyjnymi
  • Inwestycje w środki trwałe, w tym infrastrukturę badawczą, w małych i średnich przedsiębiorstwach (w tym prywatnych organizacjach badawczych) bezpośrednio związane z działaniami badawczymi i innowacyjnymi
  • Inwestycje w wartości niematerialne i prawne w mikroprzedsiębiorstwach bezpośrednio związane z działaniami badawczymi i innowacyjnymi
  • Inwestycje w wartości niematerialne i prawne w MŚP (w tym prywatnych organizacjach badawczych) bezpośrednio związane z działaniami badawczymi i innowacyjnymi

Typy wspieranych projektów:

3. Wdrożenie wyników prac B+R oraz innowacji przez MŚP (w tym wsparcie rozwoju eksportu produktów innowacyjnych).

Jak się ubiegać

Jak składać wniosek?

Wypełnienie i złożenie wniosku oraz załączników odbywa się za pomocą generatora wniosków WOD2021.

Instytucja ogłaszająca nabór

Oni odpowiedzą na Twoje pytania

Punkt Kontaktowy - Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie
Lublin, ul. Wojciechowska 9a
  • W przypadku braku obligatoryjnego załącznika Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie na etapie oceny formalnej kieruje do wnioskodawcy wezwanie do poprawy/uzupełnienia ze wskazaniem zakresu poprawy oraz terminu na jej dokonanie. Wezwanie przekazywane jest drogą elektroniczną wyłącznie w WOD2021. Jednocześnie w WOD2021 pojawi się informacja, że wniosek został skierowany do poprawy wraz z terminem na dokonanie tej poprawy oraz pismem zawierającym zakres wymaganej poprawy. Termin na poprawę/uzupełnienia na etapie oceny formalnej wynosi 10 dni roboczych, liczonych od dnia następnego po dniu skierowania w WOD2021 wniosku do poprawy. Wnioskodawca we wskazanym terminie ma wyłącznie jednokrotną możliwość złożenia poprawionej/uzupełnionej dokumentacji.

    Data zadania pytania: 28.04.2025
    Data udzielenia odpowiedzi: 28.04.2025
  • Dokumentacja do naboru nr FELU.01.03-IP.01-001/25 wskazuje, że każdy wnioskodawca, planujący realizację projektu, dla którego, zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, ma obowiązek dołączyć aktualne i wykonalne pozwolenie na budowę.

    Dokumentacja naboru wskazuje zatem, że składane przez wnioskodawcę pozwolenie na budowę musi być aktualne, tzn. nie starsze niż 3 lata od dnia, w którym decyzja stała się wykonalna, zgodnie z obowiązującymi zapisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Nie odnosi się to do pojęć ostateczności lub prawomocności.

    Zgodnie z obowiązującą treścią art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane: „Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę […]”. Jest to zasadnicza zmiana, jako że do czasu zmiany wprowadzonej nowelą z 20.02.2015 r. roboty budowlane można było rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

    Dokumentacja naboru odwołuje się do pojęcia wykonalnego pozwolenia na budowę i ma ono zasadnicze znaczenie. Pomimo, że pojęcie wykonalności decyzji, w tym decyzji o pozwoleniu na budowę, nie zostało ustawowo zdefiniowane, to w istocie wykonalność decyzji administracyjnej zależy od jej charakteru i indywidualnej treści rozstrzygnięcia. Decyzja ostateczna — od której, zgodnie z art. 16 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.), nie ma odwołania w administracyjnym toku instancji lub co do której nie ma wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, podlega, co do zasady, wykonaniu. Decyzja nieostateczna podlega z kolei wykonaniu, gdy został jej nadany rygor natychmiastowej wykonalności (art. 108 k.p.a.), lub gdy wynika to z mocy samej ustawy (art. 130 § 3 k.p.a.). Ponadto, decyzja podlega wykonaniu przed upływem terminu do w niesienia odwołania, gdy jest zgodna z żądaniem wszystkich stron (art. 130 § 4 k.p.a.).

    Aktualnie więc inwestor co do zasady ma prawo rozpocząć roboty budowlane na podstawie nieostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast rozpoczynając roboty budowlane na podstawie nieostatecznego pozwolenia na budowę, inwestor naraża się na ryzyko, iż decyzja ta może zostać wyeliminowana z obrotu prawnego. Powyższe ma to znaczenie, że pozwolenie na budowę to załącznik obligatoryjny, którego złożenie badane jest na etapie oceny formalnej. Natomiast na etapie oceny merytorycznej weryfikowana jest wykonalność techniczna i organizacyjna projektu. Wówczas ocenie podlega m.in. to, czy wybrany przez wnioskodawcę wariant realizacji projektu jest wykonalny oraz czy wnioskodawca posiada niezbędne decyzje administracyjne i uzgodnienia z właściwymi organami umożliwiające prawidłową i terminową realizację projektu.

    Data zadania pytania: 28.04.2025
    Data udzielenia odpowiedzi: 28.04.2025
  • Katalog kosztów kwalifikowalnych jest katalogiem zamkniętym. Koszty personelu zespołu wdrożeniowego w ramach projektu nie wpisują się w ww. katalog, w związku z tym będzie to wydatek niekwalifikowalny.

    Data zadania pytania: 28.04.2025
    Data udzielenia odpowiedzi: 28.04.2025
  • W ramach rozpoczętego naboru nr FELU.01.03-IP.01-001/25 (typ projektu III), możliwe jest jedynie wdrożenie gotowych wyników prac B+R oraz innowacji przez MŚP (w tym wsparcie rozwoju eksportu produktów innowacyjnych). Wobec czego nie ma możliwości w ramach powyższego naboru kwalifikowania zakupu wyników prac B+R, możliwe jest jedynie ich wdrożenie.

    Data zadania pytania: 28.04.2025
    Data udzielenia odpowiedzi: 28.04.2025
  • Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów do dofinansowania, projekty muszą dotyczyć wdrożenia innowacji produktowej/procesowej (rozumianej jako wdrożenie wyników prac B+R i/lub innowacyjnych rozwiązań innych niż wyniki prac B+R) stosowanej co najmniej na skalę rynku regionalnego (województwa lubelskiego) nie dłużej niż 3 lata. Stopień innowacyjności projektu musi wynikać z Opinii o innowacyjności, którą należy sporządzić na udostępnionym wzorze Załącznika nr I.7 do Regulaminu wyboru projektów i przedłożyć, jako obligatoryjny załącznik do wniosku o dofinansowanie.

    Wobec powyższego projekt może dotyczyć również innowacyjnych rozwiązań innych niż wyniki prac B+R) stosowanych co najmniej na skalę rynku regionalnego (województwa lubelskiego) nie dłużej niż 3 lata.

    Data zadania pytania: 28.04.2025
    Data udzielenia odpowiedzi: 28.04.2025
  • Dopuszczalne jest składanie oddzielnych wniosków przez podmioty powiązane.

    Istotne jest jednak, że działania skierowane na pozyskanie korzyści w sposób sprzeczny z odpowiednimi celami prawa wspólnotowego mającymi zastosowanie w danym przypadku poprzez sztuczne stworzenie warunków w celu uzyskania tej korzyści, prowadzą do nieprzyznania lub wycofania korzyści. Jak wskazują sądy, z regulacji Rozporządzenia Rady (WE, Euroatom) nr 2988/95 z dnia 18 grudnia 1995 r. w sprawie ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich wynika zakaz sztucznego dzielenia projektów (przedsięwzięć) celem uzyskania wyższego poziomu dofinansowania. W związku z powyższym w przypadku projektów składanych przez podmioty powiązane dodatkowo podlega weryfikacji, czy projekt nie został sztucznie podzielony na mniejsze projekty.

    Jednocześnie wskazujemy, że ta kwestia będzie badana na etapie szczegółowej weryfikacji pełnej dokumentacji aplikacyjnej podczas oceny wniosku o dofinansowanie

    Data zadania pytania: 28.04.2025
    Data udzielenia odpowiedzi: 28.04.2025
  • Katalog kosztów kwalifikowalnych ujęty w Regulaminie projektów do dofinansowania naboru nr FELU.01.03-IP.01-001/25 jest katalogiem zamkniętym co oznacza, że nie można sfinansować kosztów wspomnianej przez Panią certyfikacji, koszty te mogą stanowić jedynie wydatek niekwalifikowany.

    Planowane do wdrożenia koszty, które będą związane z inwestycją wnioskodawcy, nie muszą obejmować wszystkich kosztów z kategorii kosztów wymienionych w rozdz. 5.4.5 „Usługi zewnętrzne”. To wnioskodawca w ramach wymienionych kosztów określa te koszty, które będą niezbędne do realizacji planowanej inwestycji.

    Data zadania pytania: 28.04.2025
    Data udzielenia odpowiedzi: 28.04.2025

Dokumenty

Aktualności

  • 30.04.2025

    Zmiana Regulaminu wyboru projektów

    Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie informuje, że w dniu 29 kwietnia 2025 roku zmianie uległ Regulamin wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.01.03-IP.01-001/25.

    Zmiana dotyczy m. in. wydłużenia terminu naboru oraz zasad dotyczących dotacji warunkowej.

    Szczegółowe informacje znajdują się w wykazie zmian powyżej.

Finanse

Dofinansowanie do
2 500 000
Kwota alokoacji
49 569 600
Poziom dofinansowania
do 70%
Forma wsparcia
Dotacja
Rodzaj pomocy
Publiczna, De minimis
Typ naboru
Konkurencyjny

Termin naboru

start

02.04.2025 00:01

koniec

19.05.2025

Wyniki

IV kwartał

Instytucja ogłaszająca nabór

Oni odpowiedzą na Twoje pytania

Punkt Kontaktowy - Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie
Lublin, ul. Wojciechowska 9a