Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie ogłasza nabór w ramach działania
2.7 Lubelskie MŚP na rynkach zagranicznych
Nabór zakończony
EFRR
FELU.02.07-IP.01-001/24

2.7 Lubelskie MŚP na rynkach zagranicznych - nabór konkurencyjny

02.04.2024

Zestawienie złożonych wniosków

W ramach naboru nr FELU.02.07-IP.01-001/24, Działania 2.7 Lubelskie MŚP na rynkach zagranicznych, Priorytetu II Transformacja gospodarcza i cyfrowa regionu, programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 złożono 47 wniosków o dofinansowanie na wartość wnioskowanego wsparcia 8 547 661,74 PLN. Wysokość alokacji przeznaczonej na nabór (w tym rezerwa 10%) wynosi 10 405 200,00 PLN.

Szczegóły naboru

DLA KOGO

  • Przedsiębiorstwa
  • wyłącznie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w Załączniku I do Rozporządzenia 651/2014)

NA CO

  • Rozwój działalności i umiędzynarodowienie MŚP, w tym inwestycje produkcyjne

Udział w targach i wystawach o charakterze międzynarodowym oraz jako dodatkowy element projektu, udział w misjach gospodarczych.

Jak się ubiegać

Jak składać wniosek?

Wypełnienie i złożenie wniosku oraz załączników odbywa się za pomocą generatora wniosków WOD2021.

Instytucja ogłaszająca nabór

Oni odpowiedzą na Twoje pytania

Punkt Kontaktowy - Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie
Lublin, ul. Wojciechowska 9a
  • Zgodnie z treścią Regulaminu wyboru projektów Rozdz. 4.5 Limity i ograniczenia w zakresie możliwości uzyskania wsparcia, pkt.: 3.: „Obligatoryjnym zadaniem w projekcie jest udział wnioskodawcy w międzynarodowych targach i/lub wystawach w charakterze wystawcy. Udział wnioskodawcy w misjach gospodarczych jest możliwy wyłącznie jako dodatkowe zadanie w projekcie, jeżeli projekt zakłada udział wnioskodawcy jako wystawcy w targach i wystawach o charakterze międzynarodowym”.

    Ponadto zgodnie z definicją „misji gospodarczej” wskazaną w Regulaminie „Udział w misji jest możliwy wyłącznie, jeżeli projekt obejmuje również udział wnioskodawcy w charakterze wystawcy w targach i/lub wystawach międzynarodowych - maksymalny limit uczestników danej misji wynosi 3 osoby”.

    Zapisy Regulaminu wyboru projektów nie stoją w sprzeczności z zapisami Kryteriów wyboru projektów. Zgodnie z definicją kryterium specyficznego nr 2 ocenie podlegać będzie czy projekt dotyczy udziału wnioskodawcy jako wystawcy w międzynarodowych targach i/lub wystawach i/lub udziału w misjach gospodarczych zagranicznych lub międzynarodowych odbywających się na terenie RP, co oznacza weryfikację czy wnioskodawca zaplanował wyłącznie tego typu działania w ramach projektu. Niemniej jednak, zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów internacjonalizacja powinna obejmować obligatoryjnie udział wnioskodawcy jako wystawcy w targach i/lub wystawach o charakterze międzynarodowym oraz jako dodatkowe działanie może obejmować udział wnioskodawcy w misjach gospodarczych i powyższa kwestia podlega ocenie w kryterium czy projekt jest zgodny z typem projektu wspieranym w ramach Działania zgodnie z Regulaminem wyboru.

    Data zadania pytania: 13.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 13.02.2024
  • Zgodnie z zapisami wzoru umowy o dofinasowanie Beneficjent rozlicza wydatki za pomocą wniosków o płatność, reguluje to m.in. paragraf 21 umowy „Wniosek Beneficjenta o płatność może służyć celom sprawozdawczym, wnioskowaniu o płatność zaliczkową bądź jednocześnie celom sprawozdawczym i rozliczeniu wydatków” w nawiązaniu do § 24. 1. Wniosek o płatność o charakterze sprawozdawczo-rozliczeniowym może pełnić funkcję wniosku o płatność pośrednią albo wniosku o płatność końcową.” Natomiast § 25 umowy wskazuje dokumenty, jakie Beneficjent zobligowany jest dołączyć do wniosku o płatność, celem otrzymania refundacji kosztów przewidzianych w budżecie projektu, które zostały poniesione przez Beneficjenta.

    Data zadania pytania: 13.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 13.02.2024
  • Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów wyjazdy na targi mogą być realizowane w dowolnym Państwie i nie ma wymogu, aby targi branżowe odbywały się na nowym rynku dla wnioskodawcy, na którym nie prowadzi działalności, jak również nie ma wymogu aby kontakty/kontrakty biznesowe dotyczyły wyłącznie kontrahentów ze wskazanych nowych rynków. Realizacja działań i kierunków internacjonalizacji musi wynikać z planu internacjonalizacji, strategii eksportu lub innego równoważnego dokumentu, który jest składany wraz z wnioskiem.

    Data zadania pytania: 13.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 13.02.2024
  • W ramach naboru za lokalizację projektu uznaje się adres siedziby/oddziału lub w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej lub dodatkowego stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej, który musi znajdować się na terenie województwa lubelskiego.

    W formularzu wniosku w zakładce „Wnioskodawca i realizatorzy”, gdzie wskazuje się dane teleadresowe wnioskodawcy należy podać adres i dane siedziby. Natomiast w Biznes Planie (część opisowa) w zakładce „lokalizacja” można podać adres oddziału. Ponadto w formularzu wniosku o dofinansowanie w zakładce „Dodatkowe informacje” wnioskodawca ma możliwość wskazania adresu do korespondencji jeśli jest inny niż adres siedziby wnioskodawcy wskazany w sekcji „Wnioskodawca i realizatorzy” w części „Dane teleadresowe”.

    Data zadania pytania: 13.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 13.02.2024
  • Nie określono limitu w ilości uczestników w targach, gdy wnioskodawca jest wystawcą, ani limitów ilości wydarzeń, w których może uczestniczyć wnioskodawca. Należy jednak pamiętać, że kwalifikowalność danego wydatku uzależniona jest od zasadności jego poniesienia (wydatek musi być niezbędny do realizacji projektu) oraz zgodności z: Regulaminem, SZOP, FEL 2021-2027, Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027, celami Działania i projektu.
    Na etapie oceny merytorycznej w ramach kryterium „Kwalifikowalność wydatków projektu zgodnie z Regulaminem wyboru projektów oraz zgodność projektu z Działaniem” ocenie podlegać będzie m.in. czy wskazane w projekcie wydatki kwalifikowalne są racjonalne, adekwatne oraz uzasadnione w stosunku do zaplanowanych przez wnioskodawcę działań i celów projektu oraz celów określonych dla Działania. Przez „wydatki racjonalne” należy rozumieć, że ich wysokość musi być dostosowana do
    zakresu zaplanowanych działań i czynności, które będą realizowane w ramach projektu. Wydatki nie mogą być zawyżone ani zaniżone. Przez „adekwatne” należy rozumieć, że zaplanowane zadania projektowe w ramach projektu, są właściwe w stosunku do oczekiwanych rezultatów projektu i celów Działania, zapewniają realizację zakresu rzeczowego projektu. Przez „wydatki uzasadnione” należy rozumieć, że są niezbędne i bezpośrednio związane z realizacją zaplanowanych w projekcie działań uznanych za kwalifikowalne. Wnioskodawca jest zobowiązany wykazać konieczność poniesienia wszystkich kosztów kwalifikowalnych.

    Data zadania pytania: 19.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 19.02.2024
  • Regulamin wyboru projektów wskazuje, że wydatki są kwalifikowalne w zakresie i przez okres, w którym odbywa się wydarzenie, z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przygotowania stoiska i jego demontażu po zakończeniu wydarzenia.

    Data zadania pytania: 19.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 19.02.2024
  • Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów do dofinansowania wyjazdy na targi mogą być realizowane w dowolnym Państwie i nie ma wymogu, aby targi branżowe odbywały się na nowym rynku dla wnioskodawcy, na którym nie prowadzi działalności, jak również nie ma wymogu aby kontakty/kontrakty biznesowe dotyczyły wyłącznie kontrahentów ze wskazanych nowych rynków. Ponadto nie ma wymogu wejścia na nowy rynek (kwestia ta jest promowana dodatkowymi punktami). Jeżeli jednak wnioskodawca zadeklaruje wejście na nowy rynek musi wykazać związek między wydarzeniami, w których uczestniczy a wskazanym rynkiem (np. jeżeli wnioskodawca będzie w wstanie uzasadnić, że udział w targach w Norwegii przyczyni się do wejścia na rynek we Francji to udział w tych targach może być co do zasady kwalifikowalny).

    Data zadania pytania: 19.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 19.02.2024
  • Wnioskodawca na etapie aplikowania musi przedstawić metodologię określenia wartości danego kosztu oraz sposób przeprowadzenia rozeznania rynku oraz wskazać źródło danych, na podstawie których oszacowano kwoty poszczególnych wydatków. Należy wskazać podmioty, które w swojej ofercie sprzedaży posiadają produkty/usługi opisane w projekcie oraz wskazać jaka jest cena tych wydatków w ofercie sprzedaży wskazanego podmiotu/podmiotów. Do oszacowania kosztów, które definiuje organizator targów można przyjąć ofertę organizatora targów z poprzedniego wydarzenia, jak też cennik z planowanej najbliższej edycji targów. Na etapie realizacji, natomiast wnioskodawca będzie zobligowany do udokumentowania poniesionych kosztów, przedkładając dokumenty określone w umowie o dofinansowanie, potwierdzające już faktycznie poniesienie wydatku.

    Data zadania pytania: 19.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 19.02.2024
  • Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów nie ma wymogu żeby kod PKD produktu/usługi, którego dotyczy internacjonalizacja widniał w KRS. Wnioskodawca w dokumentacji musi wykazać, że posiada dane produkty/usługi w ofercie sprzedażowej.

    Data zadania pytania: 19.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 19.02.2024
  • W zależności od ilości złożonych wniosków o dofinansowanie w naborze, czas oceny może być różny. LAWP dołoży wszelkich starań, żeby jak najszybciej dokonać oceny formalnej i merytorycznej projektów, natomiast IV kwartał to maksymalny termin na ocenę wniosków. W związku z tym przewidujemy, że termin podpisania umów o dofinansowanie nastąpi jeszcze w roku 2024. Ponadto informujemy, że realizacja projektu może rozpocząć się po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie, tj. przed podpisaniem umowy o dofinansowanie, co nie zmienia sposobu liczenia okresu realizacji zgodnie z zasadą n+3, który określi maksymalny termin zakończenia projektu.

    Data zadania pytania: 19.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 19.02.2024
  • Zarówno w przypadku wskaźnika „Liczba kontraktów handlowych zagranicznych podpisanych przez przedsiębiorstwa wsparte w zakresie internacjonalizacji”, jak i „Liczba kontaktów biznesowych” wnioskodawca może wykazać kontrakty/kontakty z krajów, które wskazano jako docelowe dla internacjonalizacji produktu, jak i z krajów w których odbywają się targi, w których wnioskodawca będzie brał udział. Jednocześnie jeżeli w wyniku udziału w targach, wnioskodawca nawiąże kontrakt z krajem, którego nie przewidział w Strategii biznesowej w zakresie umiędzynarodowienia działalności przedsiębiorstwa lub innym równoważnym dokumencie, to także będzie mógł je ująć w ww. wskaźnikach.

    Należy pamiętać, że wartość oszacowana dla ww. wskaźnika powinna być adekwatna do skali projektu.

    Data zadania pytania: 19.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 19.02.2024
  • Wskaźniki „Liczba kontraktów handlowych zagranicznych podpisanych przez przedsiębiorstwa w zakresie internacjonalizacji” oraz „Liczba kontraktów biznesowych” są obligatoryjne dla wszystkich Wnioskodawców, niezależnie od wejścia na nowe zagraniczne rynki. Wartość musi być optymalna względem działań zaplanowanych w projekcie. W przypadku wnioskodawców planujących rozpoczęcie sprzedaży na nowym rynku, zasadnym jest wybranie ww. wskaźników i uwzględnienie w nich kontraktów/ kontaktów z nowego rynku- jest to jedyna ścieżka audytu dla zrealizowania wejścia wnioskodawcy na nowy rynek.

    Data zadania pytania: 19.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 19.02.2024
  • Dokumentacja dotycząca naboru nie wyklucza takiej możliwości. Należy mieć jednak na uwadze, że wskazane w projekcie wydatki kwalifikowalne muszą być racjonalne, adekwatne oraz uzasadnione w stosunku do zaplanowanych przez wnioskodawcę działań i celów projektu oraz celów określonych dla Działania. Przez „wydatki racjonalne” należy rozumieć, że ich wysokość musi być dostosowana do zakresu zaplanowanych działań i czynności, które będą realizowane w ramach projektu. Wydatki nie mogą być zawyżone ani zaniżone. Przez „adekwatne” należy rozumieć, że zaplanowane zadania projektowe w ramach projektu, są właściwe w stosunku do oczekiwanych rezultatów projektu i celów Działania, zapewniają realizację zakresu rzeczowego projektu. Przez „wydatki uzasadnione” należy rozumieć, że są niezbędne i bezpośrednio związane z realizacją zaplanowanych w projekcie działań uznanych za kwalifikowalne. Wnioskodawca jest zobowiązany wykazać konieczność poniesienia wszystkich kosztów kwalifikowalnych.

    Powyższe będzie podlegało ocenie w ramach kryterium kwalifikowalności wydatków oraz w aspekcie zaplanowanych do osiągnięcia w projekcie wskaźników.

    Data zadania pytania: 19.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 19.02.2024
  • Zgodnie z treścią Regulaminu „Obligatoryjnym zadaniem w projekcie jest udział wnioskodawcy w międzynarodowych targach i/lub wystawach w charakterze wystawcy. Udział wnioskodawcy w misjach gospodarczych jest możliwy wyłącznie jako dodatkowe zadanie w projekcie, jeżeli projekt zakłada udział wnioskodawcy jako wystawcy w targach i wystawach o charakterze międzynarodowym”. Oznacza to, że udział w targach może być odrębnym zadaniem od udziału w misjach, przy czym zadanie dotyczące udziału w targach jest obligatoryjne, a udział w danej misji jako odrębne dodatkowe zadanie nie musi obligatoryjnie wiązać się z udziałem w targach podczas tej misji. Ponadto informujemy, że katalog wydatków kwalifikowalnych znajduje się w Rozdz. 5.4 Regulaminu wyboru projektów (w przypadku misji można kwalifikować analogiczne koszty jak dla udziału jako wystawca w targach, jeśli są zasadne i adekwatne dla danej misji gospodarczej).

    Data zadania pytania: 19.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 19.02.2024
  • Nie ma ograniczeń co do formy zatrudnienia pracowników przedsiębiorstwa biorącego udział w targach czy misjach. Istotne aby były to osoby związane z przedsiębiorstwem, posiadające wiedzę i kompetencje do prezentowania i promowania oferty wnioskodawcy.

    Data zadania pytania: 19.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 19.02.2024
  • Koszty modernizacji posiadanej zabudowy stoiska czy stoiska należy traktować jak koszty związane z budową stoiska i co do zasady w ramach tej kategorii najeży je ujmować (koszty związane z budową i obsługą stoiska objęte są pomocą publiczną).

    Data zadania pytania: 19.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 19.02.2024
  • W ramach naboru żadne koszty nie będą rozliczane w formie ryczałtu. Wydatki ponoszone w ramach ww. naboru rozliczane będą wg. faktycznie poniesionych kosztów przez Beneficjenta niezależnie czy będą objęte pomocą publiczną czy pomocą de minimis.

    Data zadania pytania: 19.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 19.02.2024
  • Wykluczona ze wsparcia jest produkcja podstawowych produktów rolnych wskazanych w załączniku I do Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). W dokumencie tym wskazano m.in. produkty rolne takie jak: moszcz winogronowy, fermentujący lub z fermentacją zatrzymaną w inny sposób niż przez dodanie alkoholu , wino ze świeżych winogron; moszcz winogronowy z fermentacją zatrzymaną przez dodanie alkoholu, inne napoje na bazie fermentacji (np. jabłecznik, wino z gruszek i miód pitny) ,alkohol etylowy, denaturowany lub nie, o jakiejkolwiek mocy, otrzymywany z produktów rolnych, o których mowa w załączniku I, z wyłączeniem wódek, likierów i innych napojów spirytusowych, złożone preparaty alkoholowe (znane jako „skoncentrowane ekstrakty”) do wyrobu napojów.

    W związku z powyższym, jeżeli zakres działalności gospodarczej wpisuje się w ww. wykluczenia wówczas co do zasady finansowanie takiej działalności nie będzie podlegać wsparciu w ramach działania 2.7.

    Data zadania pytania: 19.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 19.02.2024
  • W przypadku gdy podmiot sporządza sprawozdania finansowe (niezależnie od tego czy sprawozdania finansowe są sporządzane dla jednostki mikro czy innej): należy wypełnić zakładki „Dane wnioskodawcy”, „Dane powiązanego” (jeśli takie podmioty występują), „Założenia do prognoz” oraz „Pełna księgowość”. W przypadku podmiotów niesporządzających sprawozdań finansowych należy wypełnić załączniki „Dane wnioskodawcy”, „Dane powiązanego” (jeśli takie podmioty występują), „Założenia do prognoz” oraz „Uproszczona księgowość”.

    Data zadania pytania: 19.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 19.02.2024
  • Jeżeli wnioskodawca nie jest zobligowany przepisami do sporządzania ww. rachunku, może nie wypełniać tabeli dotyczącej przepływów w Biznes Planie (część finansowa) - należy wpisać 0,00.

    Data zadania pytania: 19.02.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 19.02.2024
  • Stawka za 1 km podróży własnym środkiem transportu wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Maksymalna wysokość powyższych stawek wynosi od 17 stycznia 2023 r.: dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 – 0,89 zł; dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 1,15 zł.

    Data zadania pytania: 12.03.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 12.03.2024
  • W ramach kryterium weryfikowane jest czy wnioskodawca podpisał kontrakty handlowe z podmiotami posiadającymi swoją główną siedzibę poza regionem lubelskim lub podmiotami z obszarów transgranicznych albo z innych krajów. Jako kontrakt handlowy należy rozumieć umowę zobowiązującą zawartą na piśmie między stronami (kontrahentami) zawieraną w obrocie gospodarczym, która zawiera co najmniej preambułę (wstęp), zakres kontraktu oraz sposób dostarczenia towaru/usługi. Kontraktem handlowym nie są zlecenia handlowe, natomiast powinny one stanowić jego efekt. Na potrzeby ww. kryterium brane są pod uwagę jedynie kontrakty handlowe z podmiotami zewnętrznymi, niezależnymi pod względem organizacyjnym i prawnym od Wnioskodawcy oraz niepowiązanymi, w rozumieniu Załącznika nr I do Rozporządzenia Komisji nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r.

    Mając na uwadze powyższe kontrakty handlowe muszą być zawarte z kontrahentami, niezależnie czy prowadzą działalność gospodarczą i muszą spełniać ww. warunki aby punkty zostały przyznane.

    Data zadania pytania: 12.03.2024
    Data udzielenia odpowiedzi: 12.03.2024

Dokumenty

Aktualności

  • 10.01.2024

    Na podstawie Uchwały nr DXXXVII/9491/2024 Zarządu Województwa Lubelskiego z dnia 09.01.2024 r. w sprawie przyjęcia i udostępnienia Regulaminu wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny, Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie informuje, że został ogłoszony nabór nr FELU.02.07-IP.01-001/24 w ramach Działania 2.7 Lubelskie MŚP na rynkach zagranicznych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

    Wnioski można składać od dnia 01.02.2024 r. do dnia 29.03.2024 r.

Finanse

Dofinansowanie do
300 000
Kwota alokoacji
10 405 200
Poziom dofinansowania
do 50%
Forma wsparcia
Dotacja
Rodzaj pomocy
De minimis, Publiczna
Typ naboru
Konkurencyjny

Termin naboru

start

01.02.2024

koniec

29.03.2024

Wyniki

IV kwartał

Instytucja ogłaszająca nabór

Oni odpowiedzą na Twoje pytania

Punkt Kontaktowy - Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie
Lublin, ul. Wojciechowska 9a