Nawiązana współpraca samorządów terytorialnych, które zajmą się budową i rozbudową ścieżek rowerowych na obszarach miejskich i wiejskich województwa lubelskiego daje szansę na realizację dwóch kluczowych dla regionu projektów.

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski po raz kolejny spotkał się z przedstawicielami samorządów by omówić postępy nad przygotowaniem dokumentów wymaganych w ramach planowanych naborów projektów. Prawidłowe i terminowe przygotowanie przedmiotowych dokumentów to istotna kwestia będąca warunkiem pozytywnej oceny wniosku o dofinansowanie, od której uzależnione będzie rozpoczęcie realizacji tak ważnej dla województwa lubelskiego inwestycji.Uczestnicy spotkania omawiali dziś formalności niezbędne do spełnienia oraz podzielili się informacjami na temat poczynionych z ich strony działań.

Projekty

Dwa kluczowe projekty „Rowerowe roztocze. Drogi pieszo- rowerowe w obszarach miejskich” i „Rowerowe roztocze. Drogi pieszo- rowerowe w obszarach wiejskich” realizowane będą na obszarze 5 powiatów i 8 gmin. Ich liderem będzie Roztoczański Związek Powiatowo-Gminny, który został utworzony przez ww. jednostki samorządu terytorialnego. Szacowana wartość całkowita projektów wyniesie ponad 56 mln euro, z czego 47,77 mln euro to dofinansowanie UE pochodzące ze środków programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Korzyści dla regionu

Promocja i rozpowszechnianie turystyki rowerowej to doskonały sposób na zwiększenie roli transportu niezmotoryzowanego jako alternatywy dla indywidualnego ruchu zmotoryzowanego. To także dodatkowe korzyści dla zdrowia mieszkańców regionu wynikające z bardziej aktywnego stylu życia. Rower to tani i bezemisyjny środek transportu, który w 100% jest przyjazny zarówno dla klimatu, jak i środowiska. Planowana infrastruktura pieszo-rowerowa będzie elementem spójnego systemu transportu, a także uzupełnieniem istniejącej sieci dróg rowerowych na Roztoczu.