Na terenach powiązanych z arboretum leśnym przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie zakończyła się realizacja inwestycji współfinansowana z Funduszy Europejskich o wartości ponad 5 mln zł z czego dofinansowanie to prawie 3 mln zł. 28 września 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie obiektów infrastruktury turystycznej powiązanych z terenem arboretum leśnego przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie w Nadleśnictwie Janów Lubelski.

Inwestycja została zrealizowana dzięki wsparciu z Działania 7.3. Turystyka przyrodnicza Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dofinansowanie uzyskał projekt „Budowa i modernizacja obiektów infrastruktury turystycznej powiązanych z terenem arboretum leśnego przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie w Nadleśnictwie Janów Lubelski”. Projekt został zrealizowany przez Nadleśnictwo Janów Lubelski jako lider projektu oraz partnerów: Gminy Janów Lubelski, Powiatu Janowskiego i Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Komfort dla turystów i mieszkańców

Zakres prac wykonanych w ramach projektu był szeroki. Nadleśnictwo Janów Lubelski zyskało nowe i zmodernizowane obiekty turystyczne oraz rekreacyjne.

W ramach projektu wykonano nowe obiekty budowlane jak zmodernizowano już istniejące, opracowano dokumentację techniczną, przygotowano studium wykonalności oraz wykonano 10 obiektów turystycznych:

    • Kolekcja roślin boru bagiennego i torfowiska;
    • Kolekcja roślin wodnych i przywodnych;
    • Pomost widokowy w podszycie drzew;
    • Strefa edukacji przyrodniczej dzieci;
    • Kolekcja drzew i krzewów rodzimych;
    • Zaczarowana dąbrowa;
    • Ogród sensoryczny;
    • Ogród janowski;
    • Ostoja i punkt obserwacji ptaków;
    • Polska łąka kwietna.

Dokonano przebudowy drogi dla rowerów (Jakubowska Droga) o długości 2650m, została wykonana infrastruktura uzupełniająca (energooszczędne oświetlenie, monitoring, rozwiązania ICT). Utworzono 1 punkt informacji turystycznej i infokiosk zapewniający obsługę w min. 2 językach obcych, 9 obiektów dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Korzyści

Powstałe nowe i zmodernizowane obiekty, które są kompleksowo przygotowane do świadczenia wysokiej jakości usług turystycznych i rekreacyjnych dla lokalnej społeczności jak i turystów przybywających z innych regionów, przebudowa drogi rowerowej, przyczynią się do rozwoju funkcji turystycznej i edukacji przyrodniczej, natomiast powiązanie ich z istniejącym ponadregionalnym produktem ZOOM NATURY w jeden kompleks związany z turystyką przyrodniczą (jedyny w regionie), zwiększy atrakcyjność i jakość pobytu dla turystów, grup szkolnych, studentów, grup naukowych. Obiekty infrastruktury turystycznej zwiększą liczbę osób odwiedzających obszary stanowiące miejsca atrakcyjnie turystycznie, co się przełoży na kreowanie nowych źródeł dochodów mieszkańców obszaru funkcjonalnego.

Galeria