Członkowie Komitetu Monitorującego programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (KM) wzięli udział w szkoleniu w konfliktu interesów.

W piątek 2 lutego 2024 szkolenie dla członków KM w formule online poprowadzili:

  • Rafał Poździk – (na zdjęciu pierwszy z lewej) ddoktor habilitowany nauk prawnych, profesor UMCS i radca prawny w Departamencie Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie (UMWL);
  • Kamil Łoza – radca prawny od 2007 roku zajmujący się w UM WL obsługą prawną departamentów zajmujących się opracowaniem i wdrażaniem kolejno: Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 – 2013, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 i programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021 – 2027.

Obowiązek przeprowadzenia szkolenia wynika wprost z „Wytycznych dotyczących komitetów monitorujących na lata 2021-2027”. Zgodnie z tym dokumentem „…do członków KM i zastępców członków KM stosuje się art. 61 rozporządzenia nr 2018/1046 i w związku z tym ich uczestnictwo w pracach KM, w tym zatwierdzanie kryteriów wyboru projektów, przede wszystkim takich, które mogą być stosowane wobec podmiotów, które delegowały ich do KM, wymaga każdorazowo weryfikacji istnienia ewentualnego konfliktu interesów w zakresie wskazanym w tym przepisie”.

Członkowie KM podczas szkolenia uzyskali niezbędną wiedzę o tym jak rozpoznawać i zapobiegać wystąpieniu konfliktu interesów.

Na czym polega konflikt interesów

Podczas X posiedzenia KM (15 stycznia br.) wprowadzono zmiany w Regulaminie jego pracy. Dokument definiuje konflikt interesów następująco: „Konflikt interesów istnieje wówczas, gdy bezstronne i obiektywne pełnienie funkcji przez osoby, o których mowa w ust. 1, (członkowie Komitetu, ich zastępcy oraz osoby uczestniczące w posiedzeniu Komitetu na podstawie upoważnień) jest zagrożone z uwagi na przesłanki wskazane w art. 61 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2018/1046, tj. względy rodzinne, emocjonalne, sympatie polityczne lub związki z jakimkolwiek krajem, interes gospodarczy lub jakiekolwiek inne bezpośrednie lub pośrednie interesy osobiste, z zastrzeżeniem ust. 4. Konflikt interesów dotyczący osoby wyznaczonej do Komitetu może wystąpić przede wszystkim w sytuacji, w której Komitet podejmowałby rozstrzygnięcia w indywidualnych sprawach tej osoby lub taka osoba miałaby interes gospodarczy lub osobisty w podjęciu konkretnej decyzji przez Komitet.”